Historia przelana na... telefon BLIK!

Sześć magicznych cyfr. Dokładnie tyle potrzebujesz, aby zrealizować większość transakcji za pomocą smartfona. Płacisz, wpłacasz, wypłacasz – bez karty i bez portfela. Wystarczy tylko... BLIK w aplikacji mobilnej IKO. Co to jest BLIK? Jak działa BLIK i w czym tkwi jego sekret? Przeczytaj i...zakoduj to sobie!
około min czytania

Płatność BLIK to obecnie jedna z najpopularniejszych i najbardziej wygodnych metod płatności w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiego Standardu Płatności w 2022 r. odnotowano ponad 1,2 mld operacji, o wartości 163,9 mld zł. Oznacza to, że co sekundę BLIKIEM realizowane są 32 transakcje. Bez względu na to, czy robisz zakupy w sklepie, opłacasz rachunki czy kupujesz bilety na koncert w sieci, BLIK jest zawsze na wyciągnięcie ręki. A to dopiero początek zalet. W końcu nasz ulubieniec nieustająco się rozwija... Sprawdź, jak działa blik i poznaj kod, który ułatwi Ci Twoją codzienność!

Od konnych kurierów do…płatności BLIK

Kiedyś przesłanie pieniędzy wymagało tygodni, systemu stacji pocztowych i konnych kurierów. Prawdziwa rewolucja nastąpiła w XIX wieku, kiedy pieniądze przez długi czas przekazywane były z banku do banku za pomocą… telegrafu.

Dziś żyjemy w systemie płatności, który rozwija się w zawrotnym tempie. Przeszliśmy przez „ręczne” przelewy w bankowości elektronicznej, po drodze były karty płatnicze i pay-by-linki, aż w końcu dotarliśmy do systemów płatności takich jak BLIK na telefon, który umożliwia użytkownikom natychmiastowe rozliczenia. Przelew BLIK ujrzał światło dzienne 9 lutego 2015 r. Został uruchomiony z inicjatywy spółki Polski Standard Płatności, a jej udziałowcami było 6 banków w tym oczywiście PKO Bank Polski.

BLIK powstał w ramach współpracy niespotykanej na skalę światową. Za jego stworzenie odpowiadają banki, które na co dzień ze sobą konkurowały. Dostrzegły one coraz większą popularność zakupów online i rozwój urządzeń mobilnych. System jest odpowiedzią na te dopiero kształtujące się w tamtych latach potrzeby. BLIK miał być prostym sposobem płatności o mobilnym charakterze. Celem było połączenie komfortu, wszechstronności przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa. Od samego początku dynamicznie i sprawnie się rozwijał. W krótkim czasie zbudowano duże zasięgi, które dziś obejmują blisko 100 proc. sklepów stacjonarnych i internetowych, a także bankomatów. 8 lat pracy oraz skuteczna strategia przyniosły efekty i BLIK jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych metod płatności, a korzysta z niego blisko 13 milionów użytkowników bankowych aplikacji mobilnych – mówi Adam Kokoszkiewicz, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Polskim Standardzie Płatności, operatorze BLIKA. 

Klienci bardzo szybko docenili wygodne i szybkie płatności przy pomocy BLIKA. Przez pierwsze 5 lat funkcjonowania na rynku odnotowano aż 353 miliony płatności BLIK. Prawdziwa rewolucja wydarzyła się jednak rok później. Miliardową płatność BLIKIEM odnotowano 9 maja 2021 r. Zarejestrowano ją z aplikacji mobilnej IKO!

Powodów popularności BLIKA jest kilka, ale jednym z ważniejszych jest wiarygodność, którą zapewniają banki. BLIK płatność jako kluczowa część aplikacji bankowych, bazuje na pewności i poczuciu bezpieczeństwa u użytkownika. Powoduje to, że użytkownicy z chęcią z niego korzystają bez obawy o swoje finanse czy wykorzystanie danych. Ważnym czynnikiem jest także doświadczenie klienta, które gwarantuje proste, szybkie i wygodne realizowanie transakcji. Dodatkowo dzięki szerokiej integracji ze sklepami oraz bankami w Polsce BLIKIEM rozliczyć się można prawie wszędzie i to na kilka sposobów. Użytkownicy mogą uregulować należności kodem bądź zrobić przelew na telefon. A dzięki wykorzystaniu technologii zbliżeniowej, BLIKIEM można zapłacić w sklepach stacjonarnych na całym świecie, wszędzie, gdzie akceptowane są płatności Mastercard. BLIK to sposób płatności, który odpowiada na potrzeby klienta banku – dodaje Kokoszkiewicz.

W tym roku BLIK kończy osiem lat i jest jedną z najczęściej wybieranych metod płatności w Polsce. W ciągu tego czasu jego użytkownicy zrealizowali prawie 2,8 mld transakcji o wartości 371,4 mld zł. Obecnie korzysta z niego blisko 13 mln użytkowników, a popularnością w e-commerce przewyższył nawet karty płatnicze.

Przelew BLIK na telefon. Jak to działa w praktyce?

Jak używać BLIK? To proste! Sercem systemu jest 6 cyfrowy kod, który ważny jest maksymalnie 2 minuty. Podanie tego kodu w bankomacie, terminalu płatniczym czy w sklepie internetowym, a następnie potwierdzenie zawarcia transakcji w aplikacji, pozwala płacić, wykonywać przelewy czy wypłacać pieniądze tak, jakbyśmy korzystali z karty. Kody BLIK są wyświetlane przez aplikację banku i nie wymagają żadnych dodatkowych programów. Wystarczy telefon i…gotowe!

Paypal BLIK. Poznaj zalety BLIKA

Przelew na telefon BLIK niesie za sobą szereg zalet. Poznaj kilka z nich!

  1. Transakcje za pomocą BLIKA są bardzo szybkie i łatwe do przeprowadzenia. Nie musisz robić skomplikowanych operacji, jak przy używaniu karty płatniczej. Wystarczy kilka kliknięć na smartfonie
  2. Korzystanie z BLIKA jest bardzo wygodne. Nie potrzebujesz nosić ze sobą karty płatniczej ani gotówki. Wszystko, czego potrzebujesz, to smartfon z zainstalowaną aplikacją IKO.
  3. Zastanawiasz się czy BLIK jest bezpieczny? BLIK to jedna z najbezpieczniejszych metod płatności! Nie musisz podawać swoich danych osobowych ani numeru karty płatniczej, co zmniejsza ryzyko kradzieży tożsamości i oszustw.
  4. To narzędzie powszechnie dostępne w Polsce. Większość banków umożliwia korzystanie z niego, a w niektórych sklepach i punktach usługowych można zapłacić tylko za pomocą BLIKA.
  5. W większości przypadków korzystanie z BLIKA nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. To oznacza, że możesz korzystać z tego narzędzia bez obaw o dodatkowe koszty.
  6. Możesz też płacić zbliżeniowo BLIKIEM we wszystkich terminalach płatniczych w Polsce oraz na całym świecie w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard. Wystarczy, że w aplikacji bankowej aktywujesz BLIK zbliżeniowy, a przed rozpoczęciem transakcji w sklepie nie zapomnisz włączyć w telefonie funkcji Near Field Communication.

Przyszłość należy do BLIKA

Jak się okazuje, w najbliższym czasie zapowiadane są kolejne wdrożenia i zmiany, które realnie zmienią rynek płatniczy w Polsce. Ponadto rośnie popularność także funkcji BLIK za granicą. 

BLIK nieustannie pracuje nad udoskonalaniem już obecnych rozwiązań oraz proponowaniem nowych usług. W ostatnim czasie została wprowadzona możliwość rozliczenia podatków w e-Urzędzie Skarbowym. To ważny krok, który pozwoli przyspieszyć realizację usług oraz podnieść ich jakość w sektorze publicznym. Prowadzone są także prace nad wprowadzeniem, płatności cyklicznych oraz rozwoju usługi przelew na telefon BLIK. System płatności jest cały czas udoskonalany i wdrażane są nowe funkcje, które jeszcze bardziej usprawnią codzienne zakupy czy rozliczanie się ze znajomymi – podkreśla Adam Kokoszkiewicz, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Polskim Standardzie Płatności, operatorze BLIKA. 

Rób zakupy wygodnie i korzystaj z BLIKA w aplikacji IKO!

    Wystarczy, że wyświetlisz kod BLIK lub czek BLIK w aplikacji i wpiszesz go na terminalu płatniczym, na stronie internetowej czy w bankomacie.

Wiesz już na czym polega BLIK? No to klik i gotowe!