Jak płacić zegarkiem minuta po minucie
Zegarek to świetne narzędzie do płacenia. Aby je aktywować potrzebujemy aplikacji, karty płatniczej i telefonu. Potem szybka konfiguracja wszystkich elementów i podczas joggingu, bez portfela i komórki, kupimy w sklepie pod blokiem jogurt czy banana. Trenuj takie płatności, bo przyszłość należy do nich. 2020-12-15Raport Izby Gospodarki Elektronicznej „Płatności Cyfrowe 2020” potwierdza, że bieżący rok stał nie tylko pod znakiem zakupów online. Wzrasta popularność płatności zbliżeniowych, w tym tych dokonywanych telefonem i za pomocą smartwatcha czy tabletu.
25 proc. respondentów deklaruje dokonywanie płatności przy pomocy smartfona lub tabletu, co w przyszłości może przełożyć się na większą skłonność do korzystania z urządzeń podłączonych do internetu i zasilić kolejną falę wzrostu popularności zakupów online.
Badania pokazują, że kupujący są otwarci na nowości i udogodnienia w procesie płatności. Wzrasta więc zainteresowanie portfelami elektronicznymi jak Apple Pay czy Google Pay, a także płatności tymi metodami stacjonarnie z wykorzystaniem wearables – czyli tzw. urządzeń ubieralnych, głównie przez zegarki i opaski sportowe. Płacący cenią sobie szybkość i wygodę tego typu rozwiązań.
Użytkownicy smartwatcha, choć na co dzień płacą mobilnie smartfonem lub kartami, wykorzystują zegarek do płatności np. podczas aktywności fizycznej. Fani tego typu zakupów chętnie z nich korzystają, tym bardziej, że smartwatch kojarzy się nam z fajnym i modnym gadżetem.
Płatność zegarkiem
System, dzięki któremu możemy robić takie rzeczy to NFC – skrót od Near Field Communication, czyli „komunikacji zbliżeniowej”. Tak nazywa się technologia radiowa, która pozwala na przesyłanie danych bezprzewodowo i bezdotykowo – połączenie jest nawiązywane w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu milimetrów. Działa podobnie do Bluetooth, ale przez mniejszy zasięg zapewnia większe bezpieczeństwo.
NFC czerpie z technologii RFID, czyli identyfikacji częstotliwości radiowej. Pierwszy patent związany z RFID został złożony już w 1983 r. 21 lat później Nokia, Philips i Sony przystąpiły do Near Field Communication Forum (NFC Forum) – stowarzyszenia producentów powołanego w celu rozwoju technologii bezdotykowej łączności.
W świecie e-commerce NFC jest już dobrze znana. Wykorzystana w smartwatchach sprawia, że nasz zegarek może wyruszyć z nami na zakupy i dokona płatności bez zbędnych PIN-ów i akceptacji.
Jak płacić zegarkiem?
Faktem jest, że nie każdym zegarkiem zapłacimy zbliżeniowo i nie każdą kartę podepniemy do każdego z nich. Nie każdy zegarek również będzie współpracował z telefonem. Aby tak się stało potrzebne są nam jeszcze: aplikacja, karta płatnicza i telefon. Wszystkie te elementy muszą być kompatybilne. Nie jest to trudne, ale pomyślmy o tym decydując się na odpowiedni zegarek. Tym bardziej, że ich ceny zazwyczaj nie są niskie.
Zegarek do płatności zbliżeniowych musi mieć wbudowany moduł NFC i korzystać z systemu do płatności, który jest aktywny w Polsce. Obecnie dostępne jest 5 systemów tego typu:
- Google Pay – działa w urządzeniach z Androidem i w smartwatchach z systemem Wear OS,
- Fitbit Pay – kooperuje z opaskami i zegarkami Fitbit,
- Garmin Pay – współpracuje z popularnymi zegarkami Garmin,
- Apple Pay – jest powiązany z telefonami iPhone i zegarkami Apple Watch,
- SwatchPAY – działa na wybranych zegarkach firmy Swatch.
W tym ostatnich przypadku płacenie zegarkiem nie wymaga nawet instalacji aplikacji – jest ona domyślnie dostępna w każdym telefonie Apple.
Co ciekawe zegarek nie wymaga internetu. Po konfiguracji wszystkich elementów bez trudu będziemy nim płacić nawet będąc offline. Taki zegarek przyda się na wakacjach. Idąc na plażę, basen, spacer czy jogging nie musimy nic zabierać ze sobą, a w każdej sytuacji jesteśmy wypłacalni. Trudno go również zgubić.
Zegarek do płatności zbliżeniowych
Aby móc płacić smartwatchem zbliżeniowo należy skonfigurować płatności. W tym celu najpierw dodajemy kartę do odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie i powiązujemy ją z zegarkiem. W przypadku Apple Pay kartę należy dodać do aplikacji Wallet. Do płatności Google Pay służy aplikacja o tej samej nazwie. Natomiast Garmin Pay i Fitbit Pay to funkcje aplikacji fitnessowych Garmin Connect oraz Fitbit, które można zainstalować zarówno w smartfonie Apple, jak i dowolnym z systemem Android.
Zegarek, którym zapłacimy zbliżeniowo działa prawie jak karta płatnicza. Jest jednak mała różnica. Płacąc kartami podajemy PIN przy każdej płatności na kwotę przekraczającą 100 zł i co każde pięć transakcji zbliżeniowych. W zegarkach jest inaczej i system wymaga tego tylko raz na dobę. Potem znów płacimy bez limitów: tych kwotowych i liczby transakcji przez 24 godziny lub do zdjęcia zegarka z ręki, bo urządzenie wyczuwa nasz puls. Dotyczy to systemów Apple Pay, Fitbit Pay i Garmin Pay i Google Pay.
Płatność zegarkiem w PKO Banku Polskim
Do aplikacji Garmin Pay i Apple Pay posiadacze kart PKO Banku Polskiego mogą podłączyć zarówno karty debetowe, jak i kredytowe, Visa i Mastercard. Do zegarka podepniemy kartę korzystając z aplikacji mobilnej, którą trzeba wcześniej zainstalować w swoim smartfonie.
Płatności zegarkiem są połączone z kartami Visa i MasterCard wydanymi dla:
- klientów indywidualnych
- firm
- przedsiębiorstw
- klientów rynku korporacyjnego z wyjątkiem kart debetowych: PKO Visa Business (Electron), PKO Visa Business Municipium, Visa Business Adm. oraz karty debetowej typu przedpłaconego niepersonalizowanej. W przypadku kart PKO Visa Business Waluta EUR/USD dotyczy „kart z aktywną funkcją bezstykową”.
Tomasz Waligóra