Kiedy telefon przestał dzwonić?
Krótki dźwięk powiadomienia, niewinna wibracja i włącza się…ciekawość. Przeciętny użytkownik telefonu zerka na jego ekran średnio co 6 minut. Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z Nottingham Trent University wynika, że z telefonów korzystamy średnio ponad 80 razy dziennie! 2023-04-18Nic dziwnego, w końcu smartfon to już nie jest po prostu telefon. Wpływ telefonów komórkowych na życie człowieka to już prawdziwy rozdział historii ludzkości!
Wyobraź sobie, że chcesz odpowiedzieć na naiwne nieco dziecięce pytanie: czym jest właściwie telefon? To nie jest wcale proste! Telefon ma dziś niemal każdy i niemal każdy może mieć de facto inne urządzenie, z innymi funkcjami. Łączy je na pewno jedno – możliwość rozmawiania na odległość. Coś, co stanowiło podwaliny pod powstanie tego wynalazku, a z czego korzysta się dziś coraz rzadziej… Najmłodsze pokolenia zdają się już nawet tej funkcji nie potrzebować.
Coraz częściej obserwujemy, że młodzi ludzie rezygnują z rozmowy przez telefon. Wielu z nich ma nawet wyłączony zupełnie dzwonek. Czasem godzą się na to, by zadzwonili do nich starsi członkowie rodziny – babcie, dziadkowie czy rodzice, ale między sobą, w grupie rówieśniczej, z tej funkcji nie korzystają. Zamiast tego wybierają krótkie wiadomości SMS lub komunikatory, gdzie królują emotikony a nie słowa – mówi socjolog dr Magdalena Jaworska.
To nie było wcale tak dawno
Rano budzi cię dźwięk analogowego budzika. Nie możesz włączyć drzemki, więc wstajesz i rutynowo sprawdzasz swoją skrzynkę na listy. Tym razem dostajesz długo wyczekiwaną przesyłkę od przyjaciela z Gdańska. Podczas śniadania czytasz, co u niego słychać. Po godzinie ósmej zbierasz się do wyjścia i w pośpiechu zakładasz na rękę zegarek, do kieszeni lub torebki chowasz portfel i dopiero wtedy możesz wyjść z domu. Brzmi mocno staroświecko? Owszem! Tak do dziś mógłby wyglądać typowy poranek, gdyby nie Martin Cooper, wynalazca prototypu telefonu komórkowego. To właśnie on w 1973 r. stworzył Motorolę DynaTAC 8000X – pierwszy na świecie telefon komórkowy. Ważył ponad kilogram, działał zaledwie 25 minut, zanim wyczerpała się bateria, a ładowanie zajmowało aż 10 godzin. Posiadanie takiego telefonu w tamtych czasach graniczyło z cudem. Obecnie z telefonów komórkowych korzysta 5,22 miliarda ludzi, co stanowi 66,6 proc. całej populacji świata.
Nie widać, by ten trend miał się zatrzymać. Kilka lat temu, gdy wzrosła świadomość na temat wpływu bodźców technologicznych na ludzką psychikę, niektórzy przepowiadali, że zaczniemy rezygnować masowo z telefonów komórkowych. Jednak nic takiego nie ma miejsca. Możemy nie posiadać w swoich domach telewizorów i to dzieje się coraz częściej. Możemy likwidować swoje konta na portalach społecznościowych, co też dotyczy dość licznej grupy osób, ale z telefonów komórkowych nie rezygnujemy, bo są one dziś urządzeniami multizadaniowymi i właściwie, dzięki licznym nowym funkcjom, trudno wyobrazić sobie bez nich życie nie tylko nastolatkom, ale wszystkim w każdym pokoleniu, włącznie z najstarszymi – dodaje dr Magdalena Jaworska.
Funkcje telefonów komórkowych
W ciągu 50 lat technologia dokonała istnego skoku milowego, a funkcje smartfonów stają się coraz bardziej zaawansowane. Dziś nawet najmniej wymagający użytkownicy przyzwyczajeni są do kilku podstawowych funkcji telefonu, czyli wysyłania wiadomości czy przeglądania internetu, robienia zdjęć lub słuchania muzyki. Nowoczesne telefony kryją w sobie jednak jeszcze wiele innych możliwości – zarówno wynikających z wykorzystania w pełni sprzętu, jak i pojawiających się cały czas nowych aplikacji. Jakie są inne funkcje w telefonie? W wielu urządzeniach mobilnych zaczęły pojawiać się czytniki linii papilarnych i systemy do rozpoznawania twarzy, które pozwalają w szybki sposób odblokować komórkę. Smartfony coraz częściej mają również funkcje umożliwiające wydawanie komend głosowych. Komórkowe voiceboty przydają się zarówno w pracy, jak i życiu codziennym. Do technologicznych innowacji należy zaliczyć także wirtualną kartę SIM (eSIM), bezkontaktowe płatności czy technologię 5G, która ulepsza działanie internetu.
Postęp technologiczny telefonów komórkowych rośnie jednak z bardzo dużą prędkością. Nowoczesne funkcje telefonów robią na nas ogromne wrażenie i cały czas determinują naszą codzienność. Kolejnym trendem w nadchodzących latach z pewnością będzie zrezygnowanie z portów i przycisków. Przed nami również rozwój sztucznej inteligencji, która staje się potężniejsza i odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Obecnie jest ona kluczową funkcją w smartfonach, w takich dziedzinach jak asystenci głosowi, fotografia, rzeczywistość rozszerzona czy tłumaczenie języków w czasie rzeczywistym, a przyszłe urządzenia będą jeszcze bardziej inteligentne. W niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja będzie mogła nawet rozumieć nasze emocje, nad czym pracują już firmy, ale to nie wszystko. Czekają nas także lepsze aparaty z teleskopowym obiektywem, ładowanie bezprzewodowe drogą powietrzną czy ogólnodostępna sieć 6G.
Wpływ telefonów komórkowych na zdrowie człowieka
Smartfon stał się już niemal częścią naszego ciała. Jak się okazuje, blisko połowa badanych sięga po smartfon tuż po przebudzeniu, a jedna trzecia respondentów korzysta z telefonu w trakcie posiłku. Jednocześnie częstsze korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas pandemii sprawiło, że obecnie co trzeci ankietowany Polak widzi potrzebę ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem - wynika z raportu Digital Consumer Trends 2022 przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Dziś smartfon, a jutro…?
Nie da się ukryć, że smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Trudno jest jednak dokładnie przewidzieć, jakie zmiany technologiczne przyniosą urządzenia mobilne w ciągu najbliższych lat. Bill Gates oświadczył, że nowym urządzeniem, które zapoczątkuje następną generację technologii, będą elektroniczne tatuaże. Będą one polegać na drukowaniu mikrochipów na plastrze, który przykleja się do skóry użytkownika w celu monitorowania i gromadzenia informacji osobistych, takich jak dane medyczne lub te dotyczące ćwiczeń. Z kolei Elon Musk przewiduje, że w przyszłości połączymy się z maszynami, dzięki czemu ludzie będą mogli zmieniać ciała, gdy te się zestarzeją lub przeszczepiać pamięć, gdy mózg przestanie działać prawidłowo.
Trudno spekulować dziś na temat tego, co przyniesie rozwój technologiczny w perspektywie lat. Warto uświadomić sobie jednak, że telefon komórkowy to dla wielu osób cały świat – z dobrymi i złymi emocjami, z relacjami, które dzięki niemu budują i tymi, które przez niego tracą. Psychologowie zalecają więc, by raz na jakiś czas – np. jeden weekend w miesiącu – odłożyć telefon na bok i zbliżyć się do drugiego człowieka i natury w sposób analogowy. Ma to zbawienny wpływ na psychikę. Nie należy jednak popadać w skrajność. Gdy – po spotkaniu w knajpie z przyjaciółmi lub w czasie spaceru – przyjdzie nam zapłacić rachunek za obiad czy lody – nie musimy szukać gotówki w kieszeni, wystarczy na moment uruchomić telefon i zapłacić – podsumowuje socjolog.