Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane
W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli. 2019-01-18O kradzieży tożsamości mówimy w sytuacji, gdy ktoś wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych i wykorzysta je wbrew naszej woli, podszywając się pod nas. Obecnie złodzieje wcale nie muszą ukraść naszego dowodu osobistego, aby wykorzystać dane do celów przestępczych. Wystarczy, że poznają zawarte w nim dane takie jak imię, nazwisko, numer dowodu i PESEL. Najdotkliwszą konsekwencją kradzieży danych jest wyłudzenie przy ich użyciu kredytu lub pożyczki. Zwłaszcza że często dowiadujemy się o tym dopiero od komornika. Do czego jeszcze oszuści mogą wykorzystać nasze dane? Mogą np. wziąć na raty drogi sprzęt lub abonament telefoniczny z najdroższym na rynku telefonem.
Co to są Alerty BIK?
Alerty BIK to usługa, która zabezpiecza przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.
Jak to możliwe, że Alerty BIK mogą ochronić przed wyłudzeniem?
Zawsze, gdy wnioskujemy o nowy kredyt, bank sprawdza, czy rzetelnie spłacamy nasze zobowiązania w BIK, gdzie są gromadzone informacje o wszystkich kredytach i pożyczkach. W momencie, gdy do BIK spływa zapytanie o nasze dane i mamy aktywowane Alerty BIK, otrzymujemy SMS, który oznacza, że bank rozpatruje nasz wniosek kredytowy. Jeśli jednak to nie my składaliśmy ten wniosek, SMS może oznaczać próbę wyłudzenia. Mamy szansę zareagować natychmiast i udaremnić próbę oszustwa.
To tylko jedna z funkcjonalności Alertów BIK. Jakie są pozostałe?
Wiemy już, że Alerty BIK ostrzegają o próbie wyłudzenia kredytu. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że mogą zabezpieczyć nasze dane również w przypadku wykorzystania ich w celu podpisania umowy z siecią komórkową, z dostawcą energii, innych usług masowych czy też leasingu? Jest to możliwe, gdyż BIK współpracuje z Rejestrem Dłużników BIG InfoMonitor, a właśnie tam sprawdzają rzetelność płatniczą klientów firmy telekomunikacyjne, energetyczne, leasingowe, itp. przed podpisaniem z nimi umowy.
Dzięki tej współpracy otrzymamy Alert BIK również w przypadku, gdy ktoś wpisze nas do Rejestru Dłużników. I znów mamy szansę zareagować natychmiast i wyjaśnić sytuację.
Alert BIK otrzymamy również, gdy BIK otrzyma informację o opóźnieniu w spłacie naszego obecnego kredytu. Pozwala to na szybką reakcję i spłatę zaległości. Pamiętajmy, że opóźnienia w spłacie przekładają się na ocenę punktową i mają wpływ na decyzję banku, gdy potrzebujemy nowego kredytu.
Jak działają Alerty BIK?
Co zrobić, jeżeli podejrzewamy próbę wyłudzenia naszych danych?
W Alercie znajdziemy nazwę instytucji, w której ktoś złożył wniosek o kredyt lub ktoś podpisuje umowę używając naszych danych. Jeśli nie składaliśmy żadnych wniosków o kredyt, nic nie kupowaliśmy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, jak również nasz własny bank nie przygotowuje oferty dla nas, wsparcie oferuje Infolinia BIK. Konsultant pomoże w identyfikacji próby wyłudzenia, a dzięki temu, że BIK współpracuje z całym rynkiem kredytowym, pomoże w zgłoszeniu sprawy do banku lub innej firmy.
Alerty BIK można aktywować po założeniu konta na www.bik.pl
Joanna Charlińska