"Cyberbezpieczny Ja i Moja Rodzina" – Edukacja o zagrożeniach cyfrowego świata

PKO Bank Polski, poprzez działania Departamentu Sieci i Wsparcia Sprzedaży, prowadzi inicjatywy zwiększające świadomość zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami. Celem jest edukowanie zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników na temat bezpiecznego poruszania się w cyfrowym świecie.
około min czytania

7 listopada w Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kole odbyło się spotkanie z cyklu „Cyberbezpieczny Ja i Moja Rodzina”, które zgromadziło 180 uczestników. W wydarzeniu wzięli udział seniorzy ze Stowarzyszenia Klub Seniora Trzecia Zmiana, seniorzy z Dziennego Domu Seniora wraz z kierownikiem Edytą Sławińską, uczniowie kolskich szkół ponadpodstawowych, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji oraz lokalnych firm.

Spotkanie poprowadziła Dorota Herner, ekspertka z Departamentu Sieci i Wsparcia Sprzedaży PKO Banku Polskiego, która podkreśliła, że cyberbezpieczeństwo to przede wszystkim świadomość zagrożeń, a nie tylko technologia. Gości przywitali dyrektor Oddziału 1 w Kole – Zbigniew Kułakowski oraz wicestarosta Lech Brzeziński, który wyraził uznanie dla inicjatywy banku i podziękował za możliwość udziału w wydarzeniu.

Praktyczna wiedza o cyberzagrożeniach

Podczas spotkania ekspertki Paulina Krakowska z Departamentu Cyberbezpieczeństwa oraz Marta Struzik z Departamentu Usług Cyfrowych omówiły kluczowe aspekty bezpieczeństwa w sieci. Przedstawiły praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z aplikacji IKO, logowania na stronie bankowości internetowej iPKO, rozpoznawania potencjalnych zagrożeń (takich jak spoofing, phishing, fałszywe e-maile) oraz radzenia sobie z różnymi rodzajami oszustw internetowych.

Cyberbezpieczeństwo dotyczy każdego – zarówno młodych, jak i seniorów. Podczas spotkań uczymy uczestników, jak rozpoznawać ataki i chronić swoje dane, co zwiększa ich bezpieczeństwo w sieci – powiedziała Edyta Moczydłowska, dyrektorka w Departamencie Sieci i Wsparcia Sprzedaży.

Wiedza dla każdego pokolenia

Spotkanie zgromadziło szeroką grupę uczestników, co pokazało, że temat cyberbezpieczeństwa jest istotny dla osób w każdym wieku. Przedsiębiorców zainteresowały kwestie związane z oszustwami „na płatność”, a młodsze osoby skupiły się na zagrożeniach związanych z przejęciem kont w mediach społecznościowych.

Od cyfrowego świata nie da się uciec, dlatego warto go dobrze zrozumieć – zaznaczyła Paulina Krakowska, ekspertka z Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

Usługi bankowe zwiększające bezpieczeństwo

Marta Struzik z Departamentu Usług Cyfrowych przedstawiła rozwiązania oferowane przez PKO Bank Polski, które pomagają chronić klientów przed cyberzagrożeniami. Dodatkowo, podczas spotkania poruszono temat ubezpieczeń – Robert Berner z PKO Ubezpieczenia wyjaśnił, że dobrze dobrane ubezpieczenia, takie jak PKO DOM, PKO MOTO czy PKO Życie, mogą zminimalizować ryzyka w codziennym życiu.

Współpraca z Policją i CERT

Młodszy inspektor Krystian Piekarski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu omówił metody działania cyberprzestępców oraz zachęcił uczestników do zgłaszania wszelkich incydentów związanych z naruszeniami bezpieczeństwa. Wczesne zgłoszenie może pomóc w szybszym rozwiązaniu problemu i utrudnić hakerom dalsze działania.

Naszym celem jest zapewnienie satysfakcji uczestników oraz stworzenie przestrzeni do efektywnej wymiany wiedzy o bezpieczeństwie cyfrowym – podsumowała Dorota Herner, koordynatorka spotkań edukacyjnych z PKO Banku Polskiego.

Atak? Zgłoś do CERT


W przypadku ataku cyberprzestępcy ważne jest, aby działać szybko i zdecydowanie. Im szybciej, tym lepiej. Dlatego zawsze warto skontaktować się z infolinią banku, policją oraz zgłosić CERT podejrzany incydent. Umożliwi to odpowiednim służbom podjęcie działań i może uchronić innych od podobnych ataków.

Wnioski z wydarzenia są jasne – edukacja o zagrożeniach cyfrowych i świadomość ryzyka są kluczowe dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników - podkreśla Elżbieta Makos, kierownik w Biurze Wsparcia Sprzedaży.

Katarzyna Jackiewicz
ekspert w PKO Banku Polskim