Naucz się rozpoznawać phishing i nie daj się złapać w pułapki oszustów

Phishing to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Konsekwencje takiego ataku mogą być niezwykle poważne np. utrata pieniędzy z konta albo przejęcie kontroli nad Twoim sprzętem. Wystarczy jednak poznać kilka prostych zasad, aby ochronić siebie, swoje pieniądze i dane.
około min czytania

Czy wiesz, że wystarczy jedno kliknięcie w link, aby ktoś zainstalował na Twoim sprzęcie złośliwe oprogramowanie, które będzie śledzić wszystko to, co robisz na swoim sprzęcie? Masz świadomość, że podanie danych np. karty płatniczej, na fałszywej stronie może skończyć się utratą pieniędzy z konta? Cyberprzestępcy są mistrzami socjotechniki, więc doskonale wiedzą, co zrobić, żeby złapać nas w swoje pułapki. Przed atakami można się jednak bronić i najlepszym narzędziem do tego jest wiedza. Wiedza o tym, jak wyglądają ataki, jak łatwo je rozpoznawać i jak na nie reagować.

Najczęściej do atakowania użytkowników cyberprzestępcy wykorzystują phishing. To atak polegający na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję w celu skłonienia nas do określonego zachowania – kliknięcia w link, otwarcia złośliwego załącznika lub podania wrażliwych danych, np. loginu i hasła albo danych karty płatniczej.

Wystarczy jednak stosować kilka prostych zasad, aby uniknąć przykrych konsekwencji ataku i zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.

  • Zawsze sprawdzaj adres nadawcy wiadomości. Pamiętaj, że drobne różnice mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka np. możesz dostać wiadomość z @pkoo-bp.pl zamiast @pkobp.pl.
  • Nie klikaj podejrzanych linków. Zawsze możesz sprawdzić, gdzie prowadzi link - po prostu najedź na niego kursorem.
  • Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł i zwracaj uwagę na ich rozszerzenie; faktura.pdf i faktura.pdf.exe to zupełnie różne pliki.
  • Nigdy nie odpowiadaj na nieoczekiwane e-maile z prośbą o podanie danych osobowych lub poufnych.
  • Uważaj, jeśli nadawca nie zwraca się do Ciebie po imieniu, wiadomość zawiera literówki lub błędy językowe.
  • Bądź czujny, jeśli wiadomość wzbudza emocje np. strach albo ciekowość. Pod wpływem emocji jesteśmy bardziej podatni na ataki.
  • Pamiętaj, że każda wiadomość pochodząca spoza banku zawiera informację Poczta zewnętrzna

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad uchroni Cię przed większością ataków phishingowych, na które jesteś narażony nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym. Bądź sprytniejszy od cyberprzestępców i nie daj się nabrać na ich sztuczki.