Nie zapominaj o cyberbezpieczeństwie w podróży

Podczas podróży możemy stać się bardziej podatni na ataki cyberprzestępców. Oszuści mogą dostać się do twoich urządzeń mobilnych bądź kont internetowych i ukraść twoje dane.
około min czytania

Nie pozwól zrujnować sobie wakacji! Zadbaj o swoje cyberbezpieczeństwo również podczas podróży.

Im częściej przemieszczamy się w różne lokalizacje, tym więcej zagrożeń na nas czeka. Na wakacjach jesteśmy tak samo narażeni na ataki, jak na co dzień w domu czy w miejscu pracy, a sam wypoczynek może dodatkowo uśpić naszą czujność. Podczas podróży zdarza nam się korzystać z różnych sieci Wi-Fi i instalować dodatkowe aplikacje, z których skorzystamy po raz pierwszy.

Oprócz tego możemy zgubić swój telefon, laptop, czy tablet. Nasze urządzenia mogą zostać skradzione, a nawet skonfiskowane podczas rutynowej kontroli na lotnisku. Brak odpowiednich zabezpieczeń sprzętu to otwarta furtka dla oszustów.

Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swojego urządzenia

Zanim wyruszysz na wyczekiwany urlop, zadbaj o aktualizację oprogramowania swoich urządzeń mobilnych. Dodatkowo:

  • Aktywuj funkcję uwierzytelniania wieloskładnikowego. Nigdy nie zapominaj o silnych hasłach, a dzięki logowaniu za pomocą odcisku palca jedynie ty będziesz w stanie odblokować urządzenie.
  • Utwórz kopię zapasową danych - kontakty, zdjęcia czy inne informacje możesz stracić w przypadku zgubienia urządzenia, kradzieży lub konieczności przywrócenia jego ustawień fabrycznych.

Podczas podróży uważaj na publicznie dostępne Wi-Fi

Zanim skorzystasz z publicznej sieci, np. na lotnisku, w hotelu, czy restauracji – dokładnie potwierdź jej nazwę i hasło z obsługą. 

Aby uniknąć automatycznego nawiązywania połączenia – wyłącz opcję połączeń Wi-Fi i Bluetooth – włączaj je jedynie na określony czas, kiedy potrzebujesz z takich funkcji skorzystać. Wtedy unikaj jednak logowania się na ważne konta oraz dokonywania płatności online.

Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, zachowanie prywatności zapewni oprogramowanie VPN – dzięki niemu dane, które przesyłasz są chronione przed innymi użytkownikami tej sieci poprzez szyfrowanie. Warto rozważyć zakup VPN - dzięki niemu możesz swobodnie sprawdzać pocztę, a nawet stan konta bankowego.

Zawsze blokuj ekran urządzenia, kiedy przestajesz z niego korzystać

Pamiętaj, aby trzymać osobiste urządzenia mobilne blisko siebie – nigdy nie zostawiaj ich bez nadzoru w publicznym miejscu, na plaży, w hotelu, czy na stoliku w restauracji. Aktywuj opcję “Znajdź moje urządzenie” oraz opcję zdalnego dostępu (jeśli to możliwe) na wypadek zgubienia lub kradzieży twojego urządzenia.

Chroń swoje dane i nie udostępniaj dodatkowych informacji, poza tymi, które są niezbędne

Hotele, linie lotnicze czy biura podróży często proszą o wypełnienie formularzy z danymi osobistymi lub skanują twój paszport i zachowują je w bazie danych. Pamiętaj, że tak jak każda inna firma narażone są one na ataki hakerskie. Warto zapytać obsługę w jaki sposób twoje dane będą przechowywane i zabezpieczane przed wyciekiem.

Przede wszystkim jednak zachowaj rozsądek podczas przekazywania informacji – czy na pewno dana informacja o tobie jest hotelowi niezbędna do zapewnienia ci usługi zakwaterowania?

Bądź ostrożny!

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej weź pod uwagę to, że siedzący za tobą pasażer w zasięgu swojego wzroku może mieć dostęp do informacji wyświetlanych na ekranie twojego urządzenia.

Zanim opublikujesz post w mediach społecznościowych, zastanów się czy jest to bezpieczne. Zdjęcia paszportu, numery rezerwacji hotelowych, biletów lotniczych czy sama informacja o tym, że nie ma cię w domu, mogą być łakomym kąskiem dla przestępców. Zastanów się, czy nie bezpieczniej będzie pochwalić się zdjęciami z wakacji dopiero po powrocie do domu.

Zadbaj również o swoje finanse – przed podróżą ustaw limity na kartach, skorzystaj z powiadomień o transakcjach - w aplikacji IKO lub przez SMS. Sprawdź też, czy twoje dane kontaktowe w banku są aktualne. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zareagować nawet wtedy, gdy będziesz daleko od domu.

Agnieszka Włosek
ekspert w PKO Banku Polskim