Nigdy nie podawaj wrażliwych danych osobie, której nie widzisz

Cyberprzestępcy chwytają się różnych sposobów, żeby nas okraść. Jedną ze stosowanych przez nich metod jest podszywanie się pod pracowników banku i nakłanianie klientów do podania swoich danych albo zainstalowania złośliwego oprogramowania.
około min czytania

Może się to skończyć stratą wszystkich pieniędzy z konta. Zobacz, jak wygląda taki atak w praktyce i naucz się przed nim bronić.

Rozwój technologii przynosi nam wiele ułatwień, ale rodzi też nowe zagrożenia. Cyberprzestępcy wykorzystując nowe narzędzia są w stanie podszyć się pod dowolny numer telefonu. Polega to na tym, że w specjalnym programie wpisują numer, który wyświetli się odbiorcy na telefonie. Daje to ogromne pole do oszustw, bo bez problemu można znaleźć w sieci oficjalne numery kontaktowe wielu instytucji i firm, w tym także banku. Jeśli oszust wpisze taki numer, a my dodatkowo, mamy zapisany taki sam numer w kontaktach to zobaczymy nazwę tego kontaktu w trakcie połączenia. Już sam ten fakt sprawia, że nasza czujność zostaje uśpiona, bo jesteśmy przekonani, że po drugiej stronie nie ma oszusta. Dokładnie na tym żerują cyberprzestępcy, próbując wyłudzić nasze dane i nas okraść.

Specjalnie dla klientów PKO Banku Polskiego przygotowaliśmy animację pokazującą, jak taki atak może wyglądać i skąd oszuści biorą nasze dane.

Jak można zobaczyć na powyższym filmie istnieją sposoby, które pozwalają rozpoznać, czy rozmawiamy z pracownikiem banku czy z oszustem, który się pod niego podszywa.

Jak odróżnić oszusta od pracownika banku?

  • Pracownik banku nigdy nie poprosi o Twój login i hasło
  • Pracownik banku nigdy nie namawia do zainstalowania dodatkowego oprogramowania
  • Pracownik banku nigdy nie poprosi o dane karty płatniczej, pełny numer PESEL oraz numer i serię dowodu osobistego
  • Pracownik nigdy nie poprosi też o kod BLIK

Nasi klienci mogą skorzystać też z rozwiązania, które pozwala zweryfikować pracownika PKO Banku Polskiego za pomocą aplikacji IKO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na przygotowanej przez nas stronie internetowej.

Bądź sprytniejszy od przestępców i nie daj się nabrać na ich sztuczki.

Barbara Michałowska
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim