Od teorii do praktyki – spotkanie z klientami w Bydgoszczy

W dniu 16 czerwca 2023 roku w Bydgoszczy odbyło się kolejne spotkanie z klientami banku z cyklu „Bezpieczny w sieci”. Podczas spotkania poruszono najważniejsze kwestie dot. bezpiecznego korzystania z bankowości przy wykorzystaniu najnowszych narzędzi oferowanych przez bank. Temat szeroko zaprezentowała Marta Struzik z Departamentu Usług Cyfrowych.
około min czytania

Spotkanie to, nieco przewrotnie nazwane przez prowadzących "CYBERHIGIENA" z prelekcji szybko przekształciło się w ożywioną dyskusję. Dzięki zainteresowaniu zgromadzonych, przekazana przez prelegentów wiedza dotycząca podstawowych zasad bezpieczeństwa została uzupełniona doświadczeniami użytkowników końcowych usług, które okazały się cennymi uwagami dla osób tworzących narzędzia oraz oferentów. Na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć szczegółowego omówienia tematu oszustw internetowych w najnowocześniejszych formach, takich jak phishing, smshing, ponownie wywołując interakcję uczestników; poruszająca opowieść jednej z klientek pozwoliła właściwie naświetlić skalę oraz niebezpieczeństwo przedmiotowego procederu, uświadamiając jednocześnie, że ofiarą może być każdy z nas. Stanowiło to wspaniały wstęp do rozmowy na temat socjotechniki jako jednej z metod najczęściej stosowanej przez przestępców, w szczególności do osób starszych jako skutecznej metody wywierania wpływu przy wykorzystaniu silnych emocji.

Korzystne warunki lokalowe zapewnione przez organizatorów oraz zaangażowanie uczestników pozwoliło utrzymać atmosferę bardzo owocnej, kreatywnej dyskusji przyczyniającej się do poprawy bezpieczeństwa korzystania z bankowości elektronicznej; jednocześnie utwierdzając w przekonaniu, że spotkania takie warto przeprowadzać cyklicznie docierając do szerokiego grona klientów. W podsumowaniu okazało się, że dzięki zaawansowaniu aplikacji oraz narzędzi oferowanych przez bank do bezpiecznego korzystania nie potrzeba zaawansowanej wiedzy technicznej a jedynie stosowania podstawowych zasad ostrożności i uwagi - tytułowej CYBERHIGIENY, w myśl zasady Stój Pomyśl Połączmówi policjant z Bydgoszczy.

Bydgoszcz - spotkanie

Agnieszka Jaromin – Dyrektor Oddziału 14 w Bydgoszczy

Zaprezentowana tematyka cyberprzestępstw spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników spotkania.

Wśród zaproszonych klientów była osoba, która padła ofiarą przestępców. Z wielką ochotą podzieliła się swoją historią co dodatkowo wzbogaciło przebieg spotkania. Na Jej przykładzie policjanci dokładnie zaprezentowali mechanizmy i socjotechniki jakimi kierują się oszuści.Ponadto policjanci wskazali na potrzebę korzystania i używania haseł do zabezpieczenia swoich danych. Pokazali jak łatwo jest dostać się do danych np. w smartfonach, które nie są zabezpieczone lub też są zabezpieczone, ale bardzo prostym do złamania hasłem. Ta część spotkania przerodziła się z teorii w praktykę, gdzie klienci pod czujmy okiem policjantów ponadawali lub tez pozmieniali sobie hasła dostępu do swoich telefonów komórkowych.

Klienci byli bardzo zadowoleni, wyszli w przekonaniu i świadomości, że zdobytymi wiadomościami należy podzielić się z najbliższymi, rodziną i sąsiadami bo im nas więcej tym mniej ofiar oszustów.

Pani Jola, uczestniczka spotkania

Padłam ofiarą przestępstwa. Pani z Banku, która mnie obsługuje, zaproponowała mi to spotkanie. Bez wahania wyraziłam zgodę. Uważam, że każdy powinien wziąć udział w takim spotkaniu, niezależnie od wieku. Są one bardzo cenne i wartościowe.

Zdobyta wiedza pozwoli mi uniknąć tego typu przestępstw w przyszłości. Będę bardziej czujna i uważna.

Elżbieta Makos
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim