Seniorze, unikaj oszustów, dbaj o swoje pieniądze!

Ponad 240 seniorów z Wołomińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyło w dwóch spotkaniach z cyklu „Bezpieczeństwo i formy oszczędzania środków”.
około min czytania

WUTW jest idealnym miejscem dla aktywnych i zaangażowanych seniorów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe doświadczenia. Zarząd WUTW reprezentowały Apolonia Zych – zastępca przewodniczącej, która powitała gości spotkania i Wanda Miętus – sekretarz.

„Bezpieczeństwo i formy oszczędzania środków” to nowa seria spotkań dla seniorów organizowanych przez Departament Sieci i Wsparcia Sprzedaży w PKO Banku Polskim. Spotkania odbyły się w połowie czerwca i miały na celu dostarczenie niezbędnej wiedzy i narzędzi, które mają pomóc w zarządzaniu finansami.

Informowanie o typowych zagrożeniach oraz edukowanie kllientów, by potrafili zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych, mogą zminimalizować ryzyko. Dlatego zachęcamy wszystkich naszych klientów, by zadawali pytania naszym doradcom i korzystali z ich profesjonalnej wiedzy – podkreśla Dorota Herner, ekspert z Biura Wsparcia Sprzedaży w PKO Banu Polskim – koordynatora i organizatora spotkań edukacyjnych dla klientów w całej Polsce.

Bezpieczeństwo finansowe ma ogromne znaczenie

Współczesny świat finansów jest skomplikowany i dynamiczny, co może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla osób starszych. Dlatego jako bank edukujemy klientów, aby lepiej rozumieli produkty finansowe, wiedzieli, jak unikać oszustw oraz podejmowali przemyślane decyzje dotyczące swoich oszczędności.

Zrozumienie finansów i tego, jakie zagrożenia na nie czyhają ze strony oszustów, są kluczowe, by móc uniknąć niepotrzebnego ryzyka i chronić swoje oszczędności. Seniorzy zasługują na szczególną troskę i wsparcie, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa finansowego. Wykład na uniwersytecie pokazuje jak ważny jest poruszany przez PKO BP temat różnych form oszczędzania środków oraz tego, jak zapewnić im bezpieczeństwo – mówi  Elżbieta Makos, kierownik z Biura Wsparcia Sprzedaży w PKO Banu Polskim.  

Natomiast Marta Struzik, ekspertka z Departamentu Usług Cyfrowych, omówiła najbardziej popularne metody oszustw, kluczowe zasady cyberbezpieczeństwa i narzędzia, takie jak dwuetapowe logowanie, które zapewniają bezpieczeństwo w aplikacji IKO oraz platformie iPKO.

Utrata karty i co dalej?

W przypadku utraty karty albo ujawnienia danych karty, zastrzeż ją:

  • przez serwis internetowy iPKO
  • przez aplikację mobilną IKO
  • przez infolinię
  • w placówce PKO Banku Polskiego

Seniorze, ciesz się stabilnością finansową

W obecnych czasach należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania, zarówno w życiu realnym, jak i w świecie wirtualnym. Izabela Arenc-Polak z Biura Rzecznika Klienta zwróciła uwagę, że korzystając z doświadczenia innych, poznajemy sposoby oszustów i wiemy, jakie metody, również socjotechniczne, są wykorzystywane przez przestępców. A znając te metody i mając świadomość zagrożeń jesteśmy w stanie zdemaskować przeciwnika i nie nabrać się na klasyczne metody "na wnuczka" lub "na policjanta".

Seniorze, aktywnie dbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy

  • wykorzystuj narzędzia przygotowane przez PKO Bank Polski,
  • bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Regularnie zaglądaj na stronę pkobp.pl do zakładki Bezpieczeństwo,
  • reaguj, gdy coś budzi niepokój. Sprawdź tożsamość osoby, która podaje się za pracownika banku (tu sprawdzisz, jak to zrobić), każdą próbę oszustwa zgłoś bankowi lub policji. 

Rozważne zarządzanie finansami 

Jakub Kufel i Krystian Godlewski z Oddziału 2 PKO Banku Polskiego w Wołominie przedstawili uczestnikom spotkania najważniejsze zasady dotyczące zarządzania pieniędzmi, ułatwiające zachowanie stabilności finansowej, ale też omówili rożne formy oszczędzania. 

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni i podkreślali, że wiedza, którą im przekazaliśmy spowoduje, że będą bardziej czujni. Jako bank mamy świadomość znaczenia edukacji finansowej oraz tego, że odpowiednie doradztwo mogą znacznie poprawić jakość życia seniorów, dlatego zachęcamy do regularnego uczestnictwa w takich wydarzeniach – mówi Mateusz Kujawa, ekspert z Biura Wsparcia Sprzedaży w PKO BP.

Według danych Krajowego Systemu Informacyjnego Policji w 2022 roku straty finansowe wynikające z przestępstw telefonicznych, w tym dokonanych metodą „na wnuczka” i „na urzędnika”, przekroczyły 141 milionów złotych. Grupą szczególnie narażoną na tego rodzaju przestępstw są osoby powyżej 65 roku życia. W odpowiedzi na te zagrożenia pracownicy Oddziału 2 w Wołominie wspólnie z Departamentem Sieci i Wsparcia Sprzedaży przygotowali cykl spotkań edukacyjnych dla seniorów. 

Wszelkie działania edukacyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa są bardzo potrzebne i warto je kierować do każdej społeczności. Cyberbezpieczeństwo, także osób starszych, to nasza wspólna odpowiedzialność – mówi Hanna Kaczmarek, dyrektorka Oddziału 2 w Wołominie

Atak? Zgłoś do CERT

W przypadku ataku cyberprzestępcy ważne jest, aby działać szybko i zdecydowanie. Im szybciej w odpowiedzi na atak podjęte zostaną działania, tym lepiej. Dlatego zawsze warto skontaktować się z infolinią banku, policją oraz zgłosić CERT podejrzany incydent. Umożliwi to odpowiednim służbom podjęcie działań i może uchronić innych od podobnych ataków.

Wiedza finansowa daje seniorom poczucie pewności i niezależności. Dzięki niej mogą z większą łatwością planować swoje wydatki, oszczędności i inwestycje, co przedkłada się na lepszą jakość życia.

W dobie dynamicznych zmian ekonomicznych, odpowiednie zarządzanie oszczędnościami staje się kluczowe. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje były wartościowe i pomogą w podejmowaniu bezpiecznych i przemyślanych decyzji finansowych – mówi Edyta Moczydłowska, dyrektorka Biura Wsparcia Sprzedaży.

Katarzyna Jackiewicz
ekspert w PKO Banku Polskim