Zobacz jak oszuści mogą wykraść Twoje dane logowania

Wiele mówi się o cyber atakach i zagrożeniach, na jakie jesteśmy narażeni. Ale czy tak naprawdę wiemy, jak te ataki przebiegają w rzeczywistości?
około min czytania

Specjalnie dla klientów PKO Banku Polskiego przygotowaliśmy krótki film, pokazujący, jak łatwo oszuści poprzez fałszywą stronę są w stanie wykraść dane logowania do bankowości elektronicznej. Film znajduje się poniżej, podobnie jak kilka prostych rad, jak chronić się przed tego typu atakami.

Cyberprzestępcy są mistrzami socjotechniki, więc dokładnie wiedzą co zrobić, żeby nakłonić nas do określonego zachowania np. podania na fałszywej stronie swoich danych. Atak z reguły zaczyna się od wiadomości e-mail albo SMS-a, który zawiera link kierujący na podstawioną stronę. Jeśli w niego klikniemy to wpadniemy w zastawioną przez oszustów pułapkę. Fałszywe strony są bowiem łudząco podobne do tych prawdziwych. Różnią się natomiast adresem www. Warto bowiem pamiętać, że w Internecie nie ma dwóch stron o takim samym adresie. Strona podstawiona, zawsze będzie się różnić od tej prawdziwej. Jeśli na takiej fałszywej stronie podamy swoje dane to trafią one wprost w ręce cyberprzestępców.

Cały mechanizm działania tego ataku można zobaczyć poniżej.

Jak nie dać się złapać w pułapkę cyberprzestępców?

Przed tego typu atakami można się oczywiście bronić. Najlepszą bronią przeciwko oszustom jest wiedza o zagrożeniach i sposobach ich rozpoznawania. Wystarczy nauczyć się kilku prostych zasad, które uchronią nas przed poważnymi konsekwencjami tego typu ataków np. utratą wszystkich pieniędzy z konta.

  • Zawsze sprawdzaj adres nadawcy wiadomości, dzięki temu łatwo rozpoznasz atak
  • Zanim klikniesz w link sprawdź, gdzie on prowadzi; zrobisz to najeżdżając na niego kursorem
  • Upewnij się czy adres strony internetowej jest prawidłowy; pamiętaj, że zamknięta kłódka wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa
  • Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji, zawsze na spokojnie przeanalizuj otrzymaną wiadomość i zastanów się czy jest ona prawdziwa

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli rozpoznać potencjalny atak i uchroni nasze poufne dane oraz pieniądze zgromadzone na koncie. Bądź sprytniejszy od cyberprzestępców i nie daj się złapać w ich pułapki.

Barbara Michałowska
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim