Nowoczesna edukacja pod szyldem PKO Banku Polskiego

Higiena cyfrowa, cyberbezpieczeństwo, ekologia i finanse to tematy tegorocznych nowości edukacyjnych udostępnionych dzieciom, rodzicom i Nauczycielom-Opiekunom SKO. Co jeszcze wydarzyło się w SKO w minionym roku?
około min czytania

Rok 2023 w programie Szkolnych Kas Oszczędności obfitował w ciekawe nowości – nowe materiały edukacyjne, narzędzia i inicjatywy skierowane do dzieci, rodziców i nauczycieli.  

Baza narzędzi dydaktycznych dla Nauczycieli-Opiekunów SKO powiększyła się o nowe materiały na temat cyberbezpieczeństwa oraz higieny cyfrowej. W tym drugim przypadku tematyka ta jest po raz pierwszy poruszana w materiałach edukacyjnych banku, które docelowo, za pośrednictwem nauczycieli, trafią do dzieci i rodziców. Badania pokazują, że młode pokolenie - nazywane dziś cyfrowym - nie zawsze potrafi dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Dzieci mają również problemy z zachowaniem równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych. Udostępniając nowe materiały edukacyjne, zwłaszcza te dotyczące higieny cyfrowej, chcemy tę wiedzę przekazywać, a także wspierać w sposób efektywny pracę pedagogów, pracowników banku prowadzących lekcje w szkołach, a także rodziców dbających o interdyscyplinarny rozwój swoich dzieci - opowiada Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

W 2023 roku Bank zorganizował również wydarzenia dla Nauczycieli-Opiekunów SKO oraz dyrektorów szkół. Były one okazją do poszerzania horyzontów w zakresie trendów technologicznych, wykorzystania sztucznej inteligencji, tworzenia cyfrowych tożsamości w metaverse, odkryć w dziedzinie inżynierii genetycznej. Wśród poruszanych zagadnień znalazła się także higiena cyfrowa, wpływ internetu i smartfonów na ludzi w każdym wieku oraz temat długoterminowego zarządzania finansami z perspektywy dzieci i dorosłych.

Podnoszeniu kompetencji Nauczycieli-Opiekunów SKO służyły również inne działania edukacyjne, w tym liczne publikacje na tematy ważne społecznie, takie jak cyberbezpieczeństwo (np. inżynieria społeczna), finanse (np. chatboty w bankowości), ekologia (np. digital pollution), świadomość konsumencka (np. greenwashing), rozwój osobisty (np. fintechowa platforma edukacyjna UKNF). Celem działań było zwiększenie świadomości konieczności podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych oraz samodzielnego aktualizowania wiedzy wśród Opiekunów SKO.

Dzieciom oraz rodzicom Bank udostępnił filmy animowane wspierające budowanie świadomości ekologicznej oraz zarządzanie finansami w rodzinie. Dodatkowo aż 100 tys. publikacji edukacyjnych SKO/PKO Junior trafiło w ub. roku do klientów podczas inicjatyw promocyjnych i edukacyjnych wspieranych lub organizowanych przez Bank (pikniki edukacyjne, dni otwarte i lekcje w oddziałach bankowych, lekcje w szkołach, konkursy edukacyjne).

Nowe materiały wpisują się w potrzeby uczniów, którzy od najmłodszych lat stykają się z nowoczesną bankowością, mobilnością w zarządzaniu finansami oraz edukacją na rzecz zrównoważonego rozwoju, ważną zarówno z punktu widzenia zdrowotnego, jak i ekonomicznego. Filmy wspierają również rodziców, którzy o pieniądzach, bankowości, szeroko pojętym oszczędzaniu, a także ekologii chcieliby uczyć swoje dzieci językiem nowoczesnym i profesjonalnym, ale równocześnie dostosowanym do ich wieku – tłumaczy Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

Ponadto, już po raz trzeci, zarówno uczniowie szkół uczestniczących w SKO, jak i wszyscy chętni (również dorośli) mogli sprawdzić swoją wiedzę za pomocą internetowego Testu wiedzy SKO. W sumie we wszystkich edycjach wykonano niemal 180 tysięcy testów. Test sprawdza i utrwala wiedzę z finansów, przedsiębiorczości, zdrowego stylu życia, pierwszej pomocy, ekologii, cyberbezpieczeństwa.

Zdobywaniu wiedzy sprzyjały również konkursy: Konkurs SKO dla szkól i nauczycieli, SKO Blog Miesiąca – realizowany na platformie blogowej dla szkół i Nauczycieli-Opiekunów SKO.

Jakie nowości czekają na uczniów, rodziców i nauczycieli w 2024 roku? Na pewno takie, które będą okazją do poszerzania wiedzy, rozwijania nowych kompetencji oraz zdobywania doświadczeń w wielu obszarach. Nie zdradzamy szczegółów, aby nie psuć niespodzianek.