Nowość w SKO: Akcja „Pierwsza pomoc ma moc”!
Ponad 8 tysięcy dzieci ze 130 szkół podstawowych z całej Polski weźmie udział w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy. Akcja odbywa się w ramach programu Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego. Bank wyposaża szkoły w materiały edukacyjne dotyczące pierwszej pomocy: książeczki, plakaty oraz breloki ratownicze, a placówki samodzielnie decydują, kto poprowadzi szkolenie - ratownik medyczny, lekarz lub nauczyciel z odpowiednim przygotowaniem. 2024-05-10Ta niezwykle ważna inicjatywa, która zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ chodzi w niej o najwyższe wartości – zdrowie i życie ludzkie – spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. To pokazuje, że działania koncentrujące się na edukowaniu dzieci, jak pomóc innym są niezwykle ważne dla Dyrektorów szkół oraz Nauczycieli-Opiekunów SKO.
SKO PKO Banku Polskiego to więcej niż oszczędzanie. To zarówno nauka szeroko pojętych finansów, ekologii, cyberbezpieczeństwa, jak i zasad udzielania pierwszej pomocy, czyli jednych z najważniejszych umiejętności w życiu. Każdy z nas – zarówno dziecko, jak i dorosły może spotkać się z sytuacją zagrożenia zdrowia lub życia. Jednocześnie - dzięki swojej wiedzy - możemy stać się ważnym elementem w tak zwanym łańcuchu przeżycia. A każdy łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Bez względu na to, czy jesteśmy świadkiem wypadku, czy nagłego zachorowania, udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek nie tylko ratowników medycznych, ale każdego z nas – wyjaśnia Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.
Pierwsza pomoc, czyli nasza podstawowa umiejętność
Celem akcji jest zapoznanie uczniów z podstawami udzielania pierwszej pomocy, a także przygotowanie (teoretyczne i praktyczne) do wykonywania konkretnych zadań ratowniczych. Zależy nam na tym, aby dzieci zrozumiały, że każdy może udzielić pierwszej pomocy – nawet najmłodszy. Wiemy też z przekazów medialnych, że takie przypadki naprawdę się zdarzają, a dzieci wyrastają na prawdziwych bohaterów w swoich społecznościach.
Książeczki, plakaty oraz breloki ratownicze dla uczniów
Istotnym wsparciem są materiały edukacyjne SKO, które pomagają utrwalić i odświeżyć wiedzę po szkoleniu.
Z publikacji dotyczącej pierwszej pomocy dzieci dowiadują się między innymi:
- jak krok po kroku pomóc poszkodowanemu,
- czym różni się resuscytacja od reanimacji,
- jakie narzędzia przydadzą się podczas udzielania pierwszej pomocy.
Książeczka zawiera również kieszonkowy schemat ratowania życia. Można go wyciąć, złożyć i mieć zawsze przy sobie.
Schemat udzielania pierwszej pomocy zobaczymy też na plakacie. Można go powiesić w widocznym miejscu, np. przy wejściu do szkoły, tak aby każdy mógł zapoznać się z tymi zasadami.
Brelok ratowniczy, który wchodzi w skład materiałów przekazywanych szkołom, to mini apteczka zapewniająca bezpieczeństwo ratownika i możliwość udzielenia pomocy bezpośrednio na miejscu zdarzenia.
Co na temat akcji mówią pracownicy Oddziałów PKO Banku Polskiego zaangażowani w promowanie działań edukacyjnych realizowanych w ramach programu SKO?
Lucyna Janiszewska, Dyrektor Oddziału 1 w Wąsoszu:
Dyrekcja, nauczyciele, rodzice, a w szczególności uczniowie wykazali bardzo duże zainteresowanie tą akcją, która jest inwestycją w bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i całej społeczności lokalnej. Opiekun SKO, z którym współpracuję, podkreślał, że tego typu szkolenia uczą najmłodszych reagowania w nagłych wypadkach, a także samodzielności w kontekście oceny sytuacji i podjęcia odpowiednich działań. Dużym wsparciem są materiały edukacyjne przekazane przez Biuro Młodego Klienta. Po bardzo entuzjastycznej reakcji szkoły, z którą współpracuję, bez wahania mogę powiedzieć, że ta akcja naprawdę ma moc!
Dominika Stasiowska, Dyrektor Oddziału 1 w Szczawnicy:
Spotkanie „Pierwsza pomoc ma moc” w szkołach było bardzo praktyczne. Dzieci miały okazję uczyć się udzielania pierwszej pomocy od profesjonalisty, który podzielił się z nimi teorią, a następnie poprowadził zajęcia praktyczne. Tą osoba była doradczyni z naszego Oddziału, która jest zaangażowana w działalność OSP w Szczawnicy. Ukończyła Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), który jest najwyższym formalnym stopniem wyszkolenia ratowniczego w Polsce dostępnym dla osób, które nie posiadają wykształcenia medycznego. Na zakończenie szkolenia dzieci otrzymały zawieszki z mini zestawem pierwszej pomocy. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że zawieszki przyczepią do swoich plecaków, aby w razie potrzeby skorzystać z otrzymanych zestawów. Dodatkowo, dzieci dostały książeczki SKO zawierające omawiane informacje, aby mogły je przyswoić i mieć pewność, że wiedzą, jak działać w nagłych sytuacjach.