Nowość w SKO: CyberEdukacja online dla dzieci i dorosłych

Jak rozpoznać oszustwo w sieci? Czym jest deepfake i czy na pewno wiemy, jak nie dać się nabrać na fałszywe maile, SMS-y i inne przekazy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy pierwszego wydarzenia z cyklu CyberEdukacja online dla dzieci i dorosłych.
około min czytania

Prawie 30 tys. osób uczestniczyło w lekcji online zrealizowanej w ramach programu Szkolnych Kas Oszczędności. Spotkanie poprowadziła Paulina Krakowska, ekspert z Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

Wydarzenie rozpoczęła Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta, która podkreśliła, że wiedza na temat bezpiecznego korzystania z internetu jest potrzebna zarówno dziecku, jak i dorosłemu, ponieważ wszyscy w podobny sposób korzystamy z internetu: komunikujemy się z innymi użytkownikami, robimy zakupy i przelewy bankowe, a to oznacza, że to, co się dzieje w świecie internetowym, nie jest rzeczą wirtualną, ale jak najbardziej realną. Realne są również zagrożenia, które mogą spotkać dzieci i dorosłych.

Internet to przestrzeń do coraz większej skali oszustw, której ofiarami stają się również osoby znane aktorzy, sportowcy, a nawet influencerzy, sprawnie poruszający się w internecie i mediach społecznościowych. Cykl lekcji to unikalna szansa, aby się dowiedzieć, jak nie wpaść w pułapki zastawiane przez cyberprzestępców oraz dzielić się zdobytą wiedzą zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi
– wyjaśnia Małgorzata Kocoń.

Następnie uczestnicy mieli wyjątkową możliwość wysłuchać ciekawej lekcji na temat metod stosowanych przez cyberoszustów. Paulina Krakowska podzieliła się cenną wiedzą, m.in. o tym:

  • jak wyglądają fałszywa i autentyczna strona internetowa,
  • w jaki sposób zweryfikować podejrzaną wiadomość SMS (unikanie ryzyka spoofingu telefonicznego),
  • co powinno wzbudzić naszą czujność podczas zakupów w sklepach internetowych,
  • jakie metody stosują oszuści w mediach społecznościowych – również w kontekście technologii deep fake.

Na koniec zachęciła do ostrożności i krytycznego podejścia do informacji dostępnych online.

Co o lekcji mówili jej uczestnicy:
  • Będę z większą uwagą przyglądać się wypowiedziom znanych osób w internecie, bo często mogą to być nieprawdziwe, wykreowane przez sztuczną inteligencję wizerunki.
  • To naprawdę otworzyło mi oczy! Teraz wiem, na co zwracać uwagę, sprawdzając wiarygodność strony internetowej.
  • Już wiem, gdzie mogę zgłaszać podejrzane wiadomości.

Przed nami kolejne lekcje, podczas których poruszymy inne zagadnienia dotyczące najnowszych standardów bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Biuro Młodego Klienta