PKO Bank Polski uruchomił internetowy Test Wiedzy Ekonomicznej

Rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej – SKO wprowadza kolejną nowość.
około min czytania

Rok 2024 – na podstawie decyzji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – jest w Polsce Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Z tej okazji w ramach programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności odbywa się ogólnopolski Test Wiedzy Ekonomicznej. Kto może wziąć w nim udział? Każdy, bez względu na wiek czy aktywność w SKO.

Test to nowoczesne narzędzie edukacyjne służące sprawdzaniu i utrwalaniu wiedzy oraz inspirowaniu do nauki szeroko pojętych finansów, ekologii i cyberbezpieczeństwa. Z założenia do udziału w nim zapraszamy przede wszystkim dzieci. Jednocześnie z doświadczenia poprzednich edycji ,,Testu wiedzy SKO” wiemy, że w teście swoich sił próbowały całe rodziny. Niejeden dorosły, kiedy zobaczył, że jego dziecko zdało test z doskonałym wynikiem, był pod wrażeniem jego wiedzy i umiejętności.

W PKO Banku Polskim doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę pełni edukacja ekonomiczna. Zależy nam na tym, aby wspierać uczniów, rodziców i nauczycieli w podnoszeniu kompetencji m.in. z zakresu szeroko pojętych finansów, świadomej konsumpcji, odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych oraz bezpiecznego korzystania z usług bankowych, czy po prostu internetu. Test Wiedzy Ekonomicznej jest narzędziem, które pozwala w sposób efektywny realizować to działanie.

Nie zwalniamy tempa i po niedawnej premierze filmu edukacyjnego dotyczącego cyberbezpieczeństwa udostępniamy kolejną nowość. Test Wiedzy Ekonomicznej to nowoczesne i atrakcyjne narzędzie, dzięki któremu możemy poszerzać wiedzę z zakresu szeroko pojętej ekonomii. Żyjemy w czasach szybkiego postępu technologicznego oraz stałych zmian w otaczającym nas świecie, zatem dbanie o ciągły rozwój w takich dziedzinach jak nowoczesne finanse, ekologia i cyberbezpieczeństwo pozwala lepiej się w tym świecie odnaleźć – wyjaśnia Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

Test Wiedzy Ekonomicznej jest też świetną rozrywką, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy mogą nie tylko sprawdzić, czego uczą się dzieci uczestniczące w programie SKO, ale także to, czy my jako dorośli możemy pochwalić taką samą wiedzą – dodaje Małgorzata Kocoń. 

Test ma charakter ,,afirmujący” – jest tak skonstruowany, że każdy – przy odrobinie determinacji – ma szansę ukończyć go z wynikiem pozytywnym. Na rozwiązanie Testu Wiedzy Ekonomicznej jest 30 minut. Doświadczenia poprzednich edycji pokazują, że wprawnym uczestnikom zajmuje to maksymalnie 10 minut.

Najważniejsze informacje na temat Testu Wiedzy Ekonomicznej:

Test powstał w ramach programu SKO PKO Banku Polskiego, ale mogą w nim uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby – zarówno dzieci (bez względu na posiadanie konta SKO), jak i dorośli.

  • Ma formułę online. Można go wygodnie rozwiązać na dowolnym urządzeniu elektronicznym z dostępem do internetu, np. na telefonie, tablecie czy laptopie.
  • Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na 7 z 10 pytań, aby otrzymać elektroniczny dyplom potwierdzający wiedzę.
  • Można do niego przystąpić więcej niż 1 raz. Wystarczy się ponownie zalogować, a system wylosuje nową pulę pytań.
  • Test sprawdza, rozszerza i utrwala wiedzę z tematów, z którymi każdy z nas spotyka się w swoim codziennym życiu. Na uczestników czekają pytania dot. szeroko pojętych finansów, ekologii i cyberbezpieczeństwa.

Test to działanie, które wpisuje się w strategię PKO Banku Polskiego na lata 2023-2025 „Przygotowani do wyzwań. Nastawieni na przyszłość”, w której młody klient i jego ekonomiczna edukacja są jednym z kluczowych elementów.

Nie czekaj! Rozwiąż Test Wiedzy Ekonomicznej

Powodzenia!

Warto wiedzieć:

Test Wiedzy Ekonomicznej jest jednym z elementów programu edukacyjnego SKO, w ramach którego uczniowie mogą:

  • zdobywać wiedzę i poszerzać swoje umiejętności w wielu obszarach życia: szeroko pojętych finansów, ekologii, zdrowego stylu życia, pierwszej pomocy, cyberbezpieczeństwa,
  • odkładać pieniądze na oprocentowanych elektronicznych kontach bankowych,
  • korzystać z serwisu internetowego sko.pkobp.pl,
  • komunikować się poprzez platformę społecznościową SzkolneBlogi.pl.

Nauczyciele–Opiekunowie SKO otrzymują narzędzia m.in. do zorganizowania zajęć edukacyjnych poświęconych bankowości, finansom czy przedsiębiorczości, które prowadzą pracownicy PKO Banku Polskiego (stacjonarnie w szkole lub online), poznania działalności banku od wewnątrz poprzez organizację wizyt edukacyjnych dla uczniów i opiekunów w wybranych oddziałach.

Trzy poprzednie edycje testu SKO cieszyły się dużym zainteresowaniem – łącznie rozwiązano ponad 200 tys. testów.

Test Wiedzy Ekonomicznej jest częścią sztandarowego „Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli”, w którym co roku nagrody finansowe od banku otrzymuje kilkaset szkół i kilkuset nauczycieli-Opiekunów SKO. Testy uczniów z danej szkoły (zakończone pozytywnym wynikiem) będą brane pod uwagę w konkursie i dzięki nim placówka może zdobyć aż 20 proc. wszystkich punktów. Szkoły na rozwiązanie testu w ramach rywalizacji mają czas do 1 lipca 2024 r.