SKO: Gala dla wyjątkowych nauczycieli
Wspólna pasja do edukacji oraz rozwijania u dzieci i młodzieży kompetencji XXI wieku – te idee przyświecały temu wyjątkowemu wydarzeniu. Spotkanie, które odbyło się 29 listopada 2024 r. w Warszawie, było okazją do nagrodzenia wybitnych laureatów Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli. 2024-12-19Pierwsze podziękowania i gratulacje pochodziły od Marka Radzikowskiego, Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego odpowiadającego za Obszar Bankowości Detalicznej i Firm, który nie mógł być na Gali osobiście, ale którego list do uczestników Gali odczytano na początku.
Dziękuję za Państwa zaangażowanie, pasję i kreatywność, a także za to, że wspólnie z PKO Bankiem Polskim pod szyldem Programu SKO dbają Państwo o młode pokolenia przekazując im nie tyko wiedzę, ale również cenne i ponadczasowe wartości. Rola Nauczyciela jest nie do przecenienia, a nauczanie i promowanie tematów ważnych społecznie, takich jak finanse, przedsiębiorczość, ekologia, cyberbezpieczeństwo i higiena cyfrowa - niezwykle istotne – zarówno dla pojedynczych osób, rodzin, jak i całego społeczeństwa.
Następnie głos zabrała Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta, która pogratulowała i podziękowała nauczycielom oraz pracownikom banku zaangażowanym w promowanie treści i wartości Programu SKO.
- Nagrodzeni nauczyciele to osoby wyjątkowe, które swoją pracą i zaangażowaniem znacząco wykraczają poza standardowe obowiązki. Dzięki ich zaangażowaniu dzieci wzbogacają swoją wiedzę o treści wykraczające ponad podstawę programową, m.in. o: szeroko pojęte finanse, w tym nowoczesną bankowość, cyberbezpieczeństwo, ekologię i przedsiębiorczość (także poprzez spotkania z praktykami biznesu). Jednym z narzędzi wykorzystywanych podczas licznych inicjatyw edukacyjnych jest Test wiedzy SKO, który w przyjazny dla dzieci sposób nie tylko sprawdza, ale i utrwala wiedzę z tych ważnych dziedzin. Rozwiązano go już w czterech odsłonach ponad ćwierć miliona razy, a nauczyciele mają w tym kluczowy udział – podkreśliła Małgorzata Kocoń.
Podczas swojego wystąpienia podsumowała działania realizowane w ramach SKO w Roku Edukacji Ekonomicznej, a także zapowiedziała kolejne nowości edukacyjne, w tym te skierowane dla dorosłych beneficjentów Programu. Dużą niespodzianką była możliwość wysłuchania fragmentu podcastu na temat higieny cyfrowej, który otworzy serię materiałów „Wiedza? Daj się zaSKOczyć!”, a także zapowiedź testu wiedzy ekonomicznej dla dorosłych.
Dyrektor Biura Młodego Klienta w swoim wystąpieniu odwołała się również do raportu OECD, w którym uwypuklono wagę edukacji ekonomicznej w edukacji szkolnej oraz wskazano potrzebę zwiększenia wysiłków prowadzących do budowy trwałej zmiany nawyków.
- Edukacja pod szyldem SKO jest spójna z rekomendacjami zawartymi w raporcie OECD. Realizujemy szereg inicjatyw wspierających rozwój wiedzy i umiejętności dotyczących szeroko pojętych finansów, jednocześnie mając świadomość tego, jak istotne są nawyki: zdaniem ekspertów łatwiej ukształtować nawyki w dzieciństwie niż zmienić je lub ukształtować w życiu dorosłym. Będziemy zatem kontynuować działania ukierunkowane na budowę zdrowych i przydatnych nawyków, m.in. poprzez zaplanowane nowości edukacyjne pod hasłem: ,,Dobre nawyki dają wyniki”.
Kolejnym punktem programu była ceremonia wręczenia nagród. Platynowe, złote i srebrne odznaki przekazano na ręce wybitnych i ponadprzeciętnych Nauczycieli-laureatów w konkursie. Symboliczne czeki z nagrodami finansowymi odebrali Dyrektorzy szkół, które zdobyły najwyższe lokaty w konkursie.
Po części formalnej odbyło się wystąpienie Artura Kurasińskiego – przedsiębiorcy, mówcy, pasjonata trendów. Było to wyjątkowe doświadczenie, które wzbogaciło obecnych gości o nowe informacje dotyczące sztucznej inteligencji, zarządzania pieniędzmi przez dzieci oraz przenikania technologii i innowacji do naszego życia.
W Roku Edukacji Ekonomicznej nie mogło zabraknąć wystąpienia o tym, jak planuje się finanse, zarówno te firmowe, jak i osobiste oraz co robić, aby unikać pułapek myślowych w zarządzaniu budżetem. Swoją nietuzinkową wiedzą, w rozmowie z Małgorzatą Kocoń podzieliła się Marta Petka-Zagajewska, Dyrektorka Biura Analiz Makroekonomicznych PKO Banku Polskiego, doświadczona ekspertka rynku finansowego. Pouczająca wymiana zdań dostarczyła uczestnikom cennych informacji, także na tematy dotyczące długoterminowego oszczędzania, w tym oszczędzania na emeryturę.
Zwieńczeniem wieczoru był recital znanej piosenkarki jazzowej i kompozytorki – Urszuli Dudziak. Występ był kombinacją muzyki ze słowem – piosenkarka przeplatała utwory muzyczne motywującymi, inspirującymi historiami ze swojego życia. To oryginalne połączenie dostarczyło zgromadzonym gościom wyjątkowych przeżyć na polu muzycznym i duchowym – wystąpienie artystki zakończyło się owacją na stojąco.
Całe wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.
*Program edukacyjny Szkolnych Kas Oszczędności (SKO) to ogromna dawka kompleksowej wiedzy, ciągle uaktualnianej i dostosowywanej do zmieniających się trendów, jednocześnie opartej na ponadczasowych wartościach. Oprócz edukacji na tematy wpisujące się w założenia kończącego się właśnie Roku Edukacji Ekonomicznej (na mocy decyzji Senatu RP): finanse i cyberbezpieczeństwo, pod szyldem SKO przekazujemy wiedzę z innych dziedzin ważnych społecznie: ekologii, przedsiębiorczości, pierwszej pomocy, zdrowego stylu życia (zdrowe odżywianie i niemarnowanie żywności, aktywności fizyczna) oraz higieny cyfrowej. Tym samym już teraz Program wpisuje się w założenia kolejnej inicjatywy Senatu RP – obchodów roku 2025 jako Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.