Dozwolone do lat 18!

Bankomat nie jest drukarką pieniędzy, a karta, którą do niego wkładamy, nie ma magicznej mocy ich pomnażania – ty to wiesz, a twoje dziecko? Wielu rodziców staje wobec wyzwania, jak wytłumaczyć pociechom świat finansów.
około min czytania

Warto poświęcić temu dłuższą chwilę – radzi AgataBiałkowska, psychologdziecięcy. – Gdy dziecko pyta, oczekuje odpowiedzi, a naszym zadaniem jest tłumaczyć mu świat, także świat finansów. Dzieci, które są na co dzień świadkami zakupów, szybko orientują się, że nie wszystko jest dla nich zrozumiałe. Często spotykają się z odmową kupienia lizaka czy zabawki, choć widzą, że rodzice w portfelu mają pieniądze. Niewiarygodnie dla dziecka brzmi wytłumaczenie, że nie możemy wydać tu i teraz zaledwie kilku złotych.

Lekcja numer 1

Już pięcio- czy sześcioletnie dziecko można nieco wtajemniczyć w świat finansów. Pokazać, jak płacimy telefonem za zakupy lub posługujemy się kartą. Wraz z dzieckiem zajrzyj na rachunek i pokaż mu w iPKO lub IKO, jak robisz przelew za czynsz i rachunek za telefon. Wtedy mały człowiek przekona się, co naprawdę dzieje się z zarobionymi przez rodziców pieniędzmi. Możesz także Bankomat nie jest drukarką pieniędzy, a karta, którą do niego wkładamy, nie ma magicznej mocy ich pomnażania – ty to wiesz, a twoje dziecko? Wielu rodziców staje wobec wyzwania, jak wytłumaczyć pociechom świat finansów. pokazać, jaką część zarobionych pieniędzy masz faktycznie do dyspozycji, i wspólnie ustalić, ile będziecie potrzebowali na zakup butów zimowych, a ile możecie przeznaczyć na wyjście do kina.

– Na wczesnym etapie dzieciństwa to trochę bardziej ćwiczenie wyobraźni niż nauka liczenia, ale na pewno przysłuży się to budowaniu świadomości i odpowiedzialności finansowej człowieka – podkreślaAgata Białkowska. – Jeśli dziecko jest chętne do tego, by brać odpowiedzialność za podejmowane decyzje na siebie, można otworzyć synowi lub córce konto w banku.

Test samodzielności

W PKO Banku Polskim znajdziesz rozwiązania odpowiednie i dopasowane do każdego etapu wtajemniczenia. Na początek PKO Konto Dziecka, czyli pierwsze kroki w świecie finansów. Nie płacisz nic za prowadzenie rachunku i przelewy. Te za każdym razem zatwierdzasz w serwisie iPKO. Oszczędności, które zgromadzi dziecko, są atrakcyjnie oprocentowane 2,5 proc. w skali roku (do kwoty 2,5 tys. zł) i 0,5 proc. w skali roku (od nadwyżki powyżej 2,5 tys. zł).

W nauce o finansach pomagają materiały edukacyjne i gry PKO Junior. Drugi etap wtajemniczenia to PKO Konto Pierwsze. Jest przeznaczone dla nastolatków (13–17 lat) i oferuje, obok bezpłatnych przelewów i prowadzenia rachunku (pod warunkiem min. 2 transakcji kartą lub BLIKIEM), dostęp do konta za pośrednictwem aplikacji IKO i kartę debetową do płatności zbliżeniowych. PKO Konto Pierwsze to też początek prawdziwego oszczędzania. Po założeniu rachunku możesz uruchomić przez internet PKO Pierwsze Konto

Oszczędnościowe, gdzie zyskasz nawet 2 proc. (jeśli na rachunku jest do10 tys. zł) oraz dodatkowe bonusy za systematyczne wpłaty i brak wypłat. Im wcześniej otworzysz przed dzieckiem drzwi, tym chętniej przestąpi ono próg finansowej dorosłości

Czy wiesz, że…

PKO Bank Polski od ponad 80 lat angażuje się w edukację ekonomiczną najmłodszych, oferując atrakcyjne konta dla dzieci i młodzieży. Od lat 30. XX wieku działają Szkolne Kasy Oszczędności, które zmieniły się z upływem lat w nowoczesny serwis internetowy SKO dostosowany do wieku użytkowników. Są tam dostępne narzędzia, dzięki którym użytkownicy uczą się, jak zarządzać własnym minibudżetem, takie jak skarbonki czy plan oszczędzania. W 2014 r. oferta Banku dla dzieci została poszerzona o PKO Junior zbudowany na bazie zrewitalizowanego internetowego SKO, ale nie wymagający zaangażowania szkoły. Na start Bank zaoferował dzieciom dostosowany do ich potrzeb, kolorowy serwis bankowości internetowej, następnie pojawiły się karty płatnicze dla dzieci w formie plastików, naklejek zbliżeniowych i gadżetów, a w 2016 r. do dyspozycji najmłodszych klientów oddano pierwszą w Polsce aplikację bankowości mobilnej dedykowaną dzieciom poniżej 13. roku życia. Dziś w ofercie znajdują się rachunki: PKO Konto Dziecka i Pierwsze Konto Oszczędnościowe, karty płatnicze dla dzieci, serwis internetowy PKO Junior oraz aplikacja mobilna PKO Junior.

Julia Wiśniewska