Godziny przelewów – kiedy pieniądze trafią na konto?

W finansach ważna jest punktualność – pewność, że pieniądze będą na czas. Dlatego Bank ma swój harmonogram przelewów. Warto go poznać.
około min czytania

Pieniądze zostały wysłane, ale wciąż nie ma ich na koncie. Sprawdzamy nerwowo jego stan, lecz bez skutku. W takiej sytuacji dobrze wiedzieć, że Bank ma godziny, w których „księguje” przelewy. Znając je nie musimy się niczym martwić.

Sesje przychodzące i wychodzące – zawsze na czasie

Przelewy z konta w PKO Banku Polskim do innego banku, czyli sesje wychodzące, są realizowane zgodnie z harmonogramem sesji ELIXIR o godzinie 8.00, 11.45 i 14.40. Ta wiedza może się nam przydać. Jeśli wysłaliśmy pieniądze i nagle zmieniliśmy zdanie, możemy jeszcze, do pewnej godziny, odwołać przelew.

Natomiast jeśli zlecimy realizację polecenia przelewu na rachunek prowadzony w innym banku po godzinie 14.30 i nie wskażemy przyszłej daty realizacji, rachunek zostanie automatycznie obciążony z datą złożenia zlecenia, a transakcja zrealizowana dopiero w następnym dniu roboczym. Co ważne, wszystkie sesje ELIXIR odbywają się w dni robocze, więc wysyłając przelew w piątek po godzinie 14.40 musimy się liczyć, że dotrą do odbiorcy dopiero w poniedziałek.

Również sesje przychodzące dla kont w PKO Banku Polskim mają swoje godziny księgowania. Są to 11.30, 15.10 i 17.30.

Pensje zapłacone np. o 9.00 rano trafią na II sesję ELIXIR w banku pracodawcy (czyli ok. południa); a na koncie w PKO Banku Polskim pojawią się po II sesji, czyli ok. 15.10. Przelewy wysłane ok. 13.00 mają szansę dotrzeć jeszcze tego samego dnia (pojawią się na koncie po III sesji w PKO Banku Polskim). Z kolei przelewów dokonanych późnym popołudniem należy spodziewać się dnia kolejnego – ok. godziny 11.30.

Znając dokładne godziny przelewów z poszczególnych bankach, możemy od razu poinformować np. klienta, kiedy może spodziewać się swoich pieniędzy. Takie profesjonalne podejście na pewno wpłynie na nasz wizerunek.

Chcesz szybko, płać przez internet

Warto jednak pamiętać, że pewność precyzyjnego określenia czasu „przyjścia” przelewu dają tylko przelewy internetowe IKO i iPKO. Decydując się na opłacanie rachunków np. na poczcie, musimy liczyć się z tym, że rozliczenie potrwa nawet kilka dni. Ponadto przelewy internetowe są bezpłatne dla najbardziej popularnych kont w PKO Banku Polskim. Jeśli bardzo zależy nam na czasie, można – za dodatkową opłatą – zlecić przelew natychmiastowy, także na rachunek w innym banku. Przelewy natychmiastowe uzupełniają ofertę przelewów standardowych oraz przelewów na telefon BLIK i doskonale sprawdzają się w określonych sytuacjach. Błyskawicznie zasilą konta bankowe w innym banku. Przydadzą się podczas płatności w „ostatniej chwili” za fakturę, zaliczki na zakup auta czy wynajem mieszkania.

Opracował Piotr Dunaj