Dodatkowe środki finansowe online. Sprawdź, czym jest limit odnawialny!

Potrzebujesz szybko pieniędzy i rozważasz zaciągnięcie kredytu gotówkowego? Warto również zastanowić się, czy nie skorzystać z limitu odnawialnego. Czym jest i jak działa ten produkt bankowy?
około min czytania

Nieprzewidziane wydatki mają to do siebie, że zwykle pojawiają się nagle i jeśli nie mamy zgromadzonej odpowiedniej ilości funduszy, sprawiają, że wpadamy w finansowe tarapaty. Taki kryzysowy moment powoduje, że wiele osób zaciąga kredyt lub pożyczkę. Okazuje się jednak, że bank oferuje swoim klientom również limit odnawialny. Dzięki niemu możemy szybko i bez zbędnych procedur dostać na konto kwotę, która jest nam potrzebna.

Sprawdźmy więc, czym jest limit kredytowy na koncie i czym różni się od karty kredytowej.

Limit odnawialny – co to jest?

Limit odnawialny to dodatkowa usługa przeznaczona dla klientów posiadających konta osobiste. Jest on bowiem związany z ROR-em, czyli rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jest stale dostępną linią kredytową, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Przykładowo, jeśli na swoim koncie zgromadziliśmy 5 tys. zł, a potrzebujemy większej ilości pieniędzy, możemy skorzystać z kredytu odnawialnego w wysokości na przykład kolejnych 5 tys. zł. W ten sposób łącznie na rachunku zgromadzimy 10 tys. zł i możemy je wydać na swoje potrzeby. Ze zdobytych w ten sposób pieniędzy możemy dowolnie korzystać: płacąc online czy w sklepach, wypłacając gotówkę z bankomatu czy wykonując przelewy.

Gdy spłacimy w ten sposób zaciągnięty kredyt, ponownie się on odnawia. Możemy z niego więc znów w miarę potrzeb korzystać. Wygoda tej formy kredytu polega też na tym, że jeśli na naszym rachunku pojawią się odpowiednie środki, które pożyczyliśmy, bank automatycznie pobiera kwotę zadłużenia. Nie musimy więc martwić się o żadne formalności.

Oprocentowanie limitu kredytowego zależy od banku. Co istotne, odsetki od takiego kredytu naliczane są nie od całej kwoty, którą pożyczamy, ale od tej, którą wykorzystaliśmy. Jeśli więc kredyt taki wyniósł nas 3 tys. zł, a wykorzystaliśmy z niego tylko 1 tys. zł, to bank naliczy nam odsetki jedynie za tę właśnie kwotę.

Wniosek o limit możemy złożyć w banku, w którym mamy konto. Przykładowo klienci PKO Banku Polskiego mogą skorzystać z limitu odnawialnego nawet do 100 tys. zł dodatkowych środków, a w Bankowości Osobistej do 150 tys. zł.

Karta kredytowa czy limit odnawialny?

W przypadku potrzeby zadłużenia klienci banków mają też do dyspozycji karty kredytowe. Każda z nich ma określony limit kredytowy, do którego możemy się „poruszać”, pobierając kredyt. Co miesiąc posiadacz takiej karty otrzymuje z banku zestawienie transakcji i informację, jaka jest wartość zadłużenia na rachunku.

Jeśli zadłużenie zostanie spłacone w całości, bank nie naliczy odsetek. Klient nie musi jednak tego robić – musi jedynie spłacać kwotę minimalną, która wynosi zwykle 3 proc. zadłużenia.

Decydując się na kartę, musimy sprawdzić, czy jej wydanie jest płatne, a także jakie jest oprocentowanie kartowe. To drugie będzie dla nas ważne, jeśli nie będziemy spłacać całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym.

Z kolei z limitu warto skorzystać, jeśli nie chcemy lub nie możemy szybko spłacić całości zaciągniętego zadłużenia i/lub chcemy wypłacić gotówkę. Limit odnawia się automatycznie po spłacie długu, w dodatku zadłużenie jest także od razu pobierane z konta – nie musimy dodatkowo przelewać nigdzie pieniędzy. Dostajemy fundusze, kiedy i na co chcemy, bez potrzeby wypełniania kolejnych formularzy i składania wniosków.

Grunt to nie przyzwyczaić się do takiego limitu i nie wpaść w spiralę wydawania. Wszystko będzie w porządku, jeśli potraktujemy limit odnawialny jako swojego rodzaju bufor bezpieczeństwa – opcję, którą możemy wykorzystać w momencie kryzysu!

Patryk Korus
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim