Na weekend w Polskę!

Po urlopie rzuciłeś się w wir pracy, by nadrobić zaległości? Minął miesiąc, a już czujesz się zmęczony? Czas znów odpocząć. Nie musisz wybierać się tym razem na długi wypoczynek. Wystarczy szybko podładować akumulatory podczas krótkiego wypadu. Gdzie na weekend?
około min czytania
 

Gdzie na weekend w Polsce?

W tym roku, w związku z pandemią, Polacy zaczęli na nowo odkrywać swój kraj. Ograniczyliśmy wyjazdy zagraniczne, a skupiliśmy się na wypoczynku w kraju. Chętnie wybieraliśmy mniej znane kierunki, by spotkać na swoim szlaku jak najmniej turystów. Część z tych nowoodkrytych miejsc nadaje się świetnie również na powakacyjny wyjazd na weekend.

Oferta naszego kraju jest bardzo zróżnicowana – od morza aż po Tatry wybierać możemy w przeróżnych krajobrazach. Czym innym będzie bowiem wyjazd na weekend do nadmorskiej Juraty, a czym innym do Sandomierza. Polska na weekend to długa lista miejsc, w których można odpocząć, dobrze zjeść, zwiedzać lub poleniuchować. Warto zaznaczyć na niej choćby Góry Świętokrzyskie, Jurę Krakowsko-Częstochowską, wyspę Wolin czy Elbląg i okoliczne atrakcyjne miejscowości.

Miasto na weekend

Ta ostatnia propozycja przeznaczona jest z pewnością dla „mieszczuchów”. Wprawdzie położony na Warmii Elbląg pozwala również na spędzenie czasu w lesie (Bażantarnia) lub nad Jeziorem Drużno, to jednak zabudowa miejska ze średniowieczną Katedrą św. Mikołaja i Bramą Targową robi tu największe wrażenie. Ta ostatnia XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Obecnie na jednym z najwyższych pięter znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę elbląskiego Starego Miasta.

zdjęcie - stare miasto elblag panorama.jpg

Nie zapomnij także o Kanale Elbląskim. Wybierz się w dwugodzinny rejs, który rozpoczyna się i kończy w Buczyńcu – w samym sercu Kanału Elbląskiego. To tu znajduje się Izba Historii Kanału Elbląskiego. Podczas wycieczki statek, którym płyniesz, pokonuje pochylnie w Buczyńcu oraz w Kątach. To doskonała okazja do poznania zasad działania unikalnych urządzeń hydrotechnicznych i podziwiania tutejszej przyrody.

zdjęcie - kanal elblaski.jpg

Pomysł na weekend w Polsce można także nieco poszerzyć. Gdy do Elbląga dodamy oddalony zaledwie o 30 km. Frombork lub położony w podobnej odległości Malbork, brzmi to jak plan niemal idealny. Wyjazd weekendowy nie zawsze musi prowadzić tylko do jednego miejsca, zwłaszcza, gdy atrakcyjne miasta leżą tak blisko siebie.

W Malborku nie można oczywiście nie odwiedzić Zamku Krzyżackiego, ale nawet jeśli jego zwiedzanie mamy już za sobą, warto przyjrzeć się aktualnej ofercie. Dopóki dopisuje świetna pogoda, warto na przykład wybrać się na zwiedzanie tzw. Zieloną Trasą. Pomiędzy drzewami, krzewami i wśród kwiatów możesz obejrzeć część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, a w dodatku – nadzwyczaj rzadko odwiedzane – fosy i międzymurza. Od tej strony słynne krzyżackie zabudowania prezentują się zupełnie inaczej.

Gdzie na weekend we dwoje?

Pomysł na weekend we dwoje może też być całkiem nieoczywisty. Gdy chcemy odpocząć z dala od zgiełku miasta, możemy oczywiście wybrać położony malowniczo hotel z zabiegami SPA i tam naładować akumulatory. Wycieczki na weekend we dwoje mogą być również bardziej nieoczywiste. Wszystkie pary zaprasza do siebie Chełmno. To miasto położone na Kujawach nazywane jest nawet polską stolicą zakochanych, bowiem patronem tego miasta jest św. Walenty. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie jechać na weekend we dwoje, pamiętaj, że w Chemie dla zakochanych została przygotowana nawet specjalna trasa spacerowa wśród zachowanych z XI w. murów miejskich. Możesz też posiedzieć na „ławeczce dla zakochanych” i spróbować lokalnego specjału, czyli bułek z lubczykiem w kształcie serca.

zdjęcie chełmno.jpg

Gdzie na weekend z dzieckiem?

Jeśli myślisz, co robić w weekend z dziećmi i wpadasz na pomysł, by zabrać je do ZOO, parku linowego czy na farmę iluzji – możesz być pewien, że na ten pomysł wpadłeś nie tylko Ty. Spotkasz tam wiele innych rodzin, które szukały atrakcji na weekend. Zastanów się, czy twój kilkuletni syn z nadmiarem energii nie miałby większej frajdy z zabawy na ruchomych wydmach w Łebie? Stanowią one część Słowińskiego Parku Narodowego. Przesuwające się masy piasku doprowadziły do zniszczenia średniowiecznej wsi Stara Łeba, w tym także znajdującego się tam gotyckiego kościoła. Resztki budowli można oglądać do dziś. Warto także zatrzymać się w Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce oraz pospacerować zachowaną starówką w Lęborku.

zdjęcie-leba.jpg

Wprawdzie pomysłów na to, gdzie wyjechać na długi weekend szukać będziemy dopiero najwcześniej w listopadzie, warto już dziś zarezerwować nocleg w ciekawym miejscu na uboczu, w którym miło spędzimy czas. Za dobę hotelową zapłacić możesz kartą. Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum obok tradycyjnych funkcji jest również twoim ubezpieczeniem. Wystarczy, że posiadasz kartę, a objęty jesteś bogatym pakietem ubezpieczenia, które obowiązuje na całym świecie. Płatności z limitu Twojej karty kredytowej możesz realizować telefonem z aplikacją mobilną IKO: zbliżeniowo lub kodem BLIK, urządzeniem Apple z Apple Pay i zegarkiem Garmin z Garmin Pay. To proste i szybkie rozwiązanie!

Joanna Kozłowska