Płać zegarkiem szybko, wygodnie i bezpiecznie!

Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. Chętnie zamienili gotówkę na kartę płatniczą, kartę płatniczą na smartfona, aż w końcu zdecydowali się na opcję jeszcze bardziej poręczną, a właściwie naręczną – smartwatch!
około min czytania

Płacenie zegarkiem jest smart!

Polacy bardzo chętnie korzystają z nowoczesnych sposobów płatności, do czego przyczyniła się również pandemia. Jednak nasza otwartość na tego typu innowacje wynika przede wszystkim ze wzrostu świadomości, jak bardzo nowe technologie ułatwiają nam codzienne życie.

Płatności zegarkiem to przede wszystkim szybkość i wygoda!

Szybkość, bo zegarek mamy na nadgarstku i nie musimy szukać karty lub telefonu w czeluściach torby czy plecaka.

Wygoda, bo możemy zdecydować się na dokonanie spontanicznego zakupu podczas spaceru, odpoczywając na plaży, czy będąc na wycieczce rowerowej.

Raz, dwa, trzy, czyli przygotowanie do smart płatności

Płacenie zegarkiem jest bardzo proste i możliwe wszędzie tam, gdzie dostępne są transakcje zbliżeniowe kartą płatniczą i smartfonem. Wystarczy zbliżyć zegarek do terminala płatniczego tak, jak zbliżamy kartę płatniczą czy telefon.

Aby taka transakcja była możliwa wymagane jest posiadanie:

  • karty płatniczej lub kredytowej – płatność zegarkiem jest możliwa po uprzednim dodaniu karty;
  • odpowiedniego zegarka – smartwatch musi posiadać moduł NFC (umożliwiający realizację transakcji zbliżeniowych) oraz musi być kompatybilny z technologią płatności zbliżeniowych;
  • dedykowanej aplikacji mobilnej na smartfonie – aplikacja jest niezbędna do zarządzania niektórymi funkcjami zegarka, np. dodania karty płatniczej.

Dla klientów indywidualnych chcących płacić zegarkiem PKO Bank Polski przygotował płatności mobilne Apple Pay oraz Garmin Pay, a dla klientów korporacyjnych - Google Pay.

Już wkrótce listę aplikacji, dostępną dla wszystkich klientów PKO Banku Polskiego, uzupełni SwatchPAY! To usługa dedykowana dla zegarków znanej i cenionej marki Swatch.

Switch na Swatch – to wygodne i bezpieczne!

Płatności SwatchPAY! są obecnie oferowane tylko w wybranych krajach, w tym w Polsce, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz krajach skandynawskich. Działają jednak globalnie, tzn. we wszystkich terminalach płatniczych na świecie, które przyjmują płatności zbliżeniowe kartami Mastercard i Visa. Płatności SwatchPAY! dla kart Mastercard pojawiły się w Polsce na przełomie 2020/21 roku, ale PKO Bank Polski jest pierwszym bankiem, który w naszym kraju udostępnia SwatchPAY! dla kart Visa.

Zasada przygotowania zegarka Swatch do zbliżeniowej płatności jest taka sama, jak w wyżej opisanym schemacie, tzn. aby skorzystać z płatności SwatchPAY! należy dodać kartę płatniczą PKO Banku Polskiego do zegarka Swatch, który obsługuje ten system płatności. Jeśli klient posiada smartfon z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz obsługujący technologię NFC, może w swoim telefonie dodać kartę do płatności zegarkiem.

W tym celu wystarczy zainstalować aplikację „SwatchPAY! App by wearonize” (dostępną także w języku polskim), utworzyć konto w aplikacji, a następnie postępować zgodnie z instrukcją. Można też dodać kartę do zegarka w sklepie Swatch - stacjonarnym lub internetowym.

SwatchPAY! działa tak, jak karta płatnicza - wystarczy przysunąć zegarek do czytnika w terminalu zbliżeniowym. Zegarek nie musi być uprzednio wybudzony ani nie musi mieć włączonej opcji płatności. Transakcje powyżej 100 złotych (lub płatności dokonywane za granicą, gdy przekraczają limit płatności zbliżeniowych w danym kraju) wymagają standardowego potwierdzenia kodem PIN.

Płacenie zegarkiem jest nie tylko wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze niż dokonywanie płatności kartą płatniczą. Oczywiście zarówno karta, jak i zegarek mogą zostać skradzione, ale szybciej odnotujemy nieobecność zegarka niż karty, którą najczęściej nosimy w portfelu, w towarzystwie innych kart i dokumentów. Ponadto kartę wgraną w zegarek możemy zablokować lub usunąć w aplikacji SwatchPAY! albo za pośrednictwem infolinii PKO Banku Polskiego.

Płacenie zegarkiem staje się równie powszechne, co dokonywanie płatności za pomocą smartfona. To rozwiązanie wygodne i bezpieczne, a wzrost jego popularności zachęca producentów urządzeń mobilnych i zegarków, ale także firmy modowe do tworzenia nowych, stylowych modeli zegarków z funkcją płatności czy smartwatchy.

Niezależnie od tego, kim jesteś, ile masz lat, jak żyjesz – możesz płacić zegarkiem w swoim stylu.

Magdalena Ostrowska

Jak zacząć płacić za pomocą SwatchPAY!?

Swatch Pay

Aby skorzystać z płatności SwatchPAY! należy dodać kartę płatniczą PKO Banku Polskiego do zegarka Swatch, który obsługuje ten system płatności. Jeśli klient ma smartfon z systemem Android lub iOS oraz z łącznością NFC może w swoim telefonie dodać kartę do płatności zegarkiem. W tym celu wystarczy zainstalować aplikację „SwatchPAY! App by wearonize” (dostępną także w języku polskim), utworzyć konto w aplikacji i następnie postępować zgodnie z instrukcją. Można też dodać kartę do zegarka w sklepie stacjonarnym Swatch lub podczas zakupu w sklepie internetowym tej firmy. Szczegóły: Płatności SwatchPay

Jeden zegarek Swatch może być powiązany w danej chwili tylko z jedną kartą płatniczą, ale jedna karta może być powiązana z jednym lub z kilkoma zegarkami tej marki.