Prześlij swoje pieniądze przez wpłatomat

Chcesz zasilić swoje konto – do transferu wykorzystaj wpłatomat! Zrobisz to także bez karty bankowej używając aplikacji IKO.
około min czytania

Jak działa wpłatomat? Jak z jego pomocą przesłać pieniądze? Na te pozornie trudne pytania odpowiedź jest prosta. To przyjazne urządzenie, z którym bez kłopotu sobie poradzisz. Nie potrzebujesz do tego nawet karty.

Teraz możesz wpłacić gotówkę we wpłatomatach PKO Banku Polskiego przy użyciu aplikacji IKO zamiast karty. Ta operacja jest bezpłatna dla klientów PKO Banku Polskiego. Wyślesz dzięki temu pieniądze nie tylko na konto własne, ale również dowolnego użytkownika aplikacji IKO. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie wpłatomaty posiadają tę funkcję.

Jeśli wpłacasz pieniądze na swoje konto, wystarczy dostęp do aktywnej aplikacji IKO z aktualnym kodem BLIK. Gdy wpłacasz gotówkę na konto innego użytkownika IKO, musisz znać numer telefonu, na którym ma aktywną aplikację. Odbiorca może używać kilku telefonów. Co wtedy? Wpłata zostanie zrealizowana na konto, które jest ustawione w aplikacji IKO i powiązane z numerem telefonu, który wpiszesz na ekranie wpłatomatu. Aby zrealizować wpłatę, odbiorca musi mieć w pełni aktywne IKO.

Jak wpłacić pieniądze na konto przy użyciu IKO – krok po kroku

 1. Znajdź wpłatomat.
 2. Na ekranie wpłatomat wybierz przycisk „Wpłata IKO”.
 3. Wprowadź kod BLIK ze swojej aplikacji IKO na ekranie wpłatomatu.
 4. Wybierz, komu chcesz wpłacić pieniądze. Naciśnij przycisk „Wpłata własna”, jeśli chcesz wpłacić gotówkę na swoje konto lub „Wpłata na telefon”, jeśli zamierzasz wpłacić gotówkę na konto innego użytkownika aplikacji IKO.
 5. Wybierając „Wpłatę na telefon”, należy wpisać numer telefonu odbiorcy.
 6. Gdy pojawią się ekrany znane ze standardowego procesu wpłaty gotówki przy użyciu karty (opis zasad wpłacania banknotów, prośba o podanie kwoty wpłaty), postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Po akceptacji podsumowania operacji wpłata zostanie zarejestrowana, a środki zaksięgowane na koncie odbiorcy.

Oczywiście zawsze możesz wpłacić pieniądze używając karty bankowej. To nadal bardzo popularna i bezpieczna metoda.

Co trzeba wiedzieć korzystając z wpłatomatu?

Niezależnie od sposobu wpłaty (karta, aplikacja IKO), warto pamiętać o podstawowych zasadach.

 1. Wpłatomat przyjmuje nominały 10, 20, 50, 100 i 200 zł.
 2. Urządzenia nie przyjmują monet i nie wydają reszty.
 3. Pieniądze muszą być w dobrym stanie – nie mogą być podarte lub pogniecione, nie mogą mieć zagiętych rogów. Powinniśmy je policzyć i wiedzieć jakie nominały wpłacamy.
 4. Jednorazowa liczba wpłacanych banknotów nie powinna być większa niż dozwolona liczba wpłacanych banknotów wyświetlana na ekranie urządzenia. Niedostosowanie się do komunikatu może spowodować zacięcie urządzenia przez co wpłacane środki nie zaksięgują się na rachunku. Najlepiej taką wpłatę rozłożyć na kilka mniejszych paczek poprzez wybranie na ekranie opcji „Dodaj” po przeliczeniu pierwszej paczki banknotów. Jeśli po kilku próbach wpłaty banknot nie jest akceptowany oznacza to, że z jakiegoś powodu (najczęściej uszkodzenie lub zużycie banknotu) wpłatomat nie może go prawidłowo rozpoznać. W przypadku rozpoznania banknotu jako podejrzanego co do autentyczności wpłatomat może zatrzymać ten banknot do weryfikacji, a uznanie rachunku równowartością tego banknotu będzie zrealizowane dopiero po potwierdzeniu jego autentyczności przez Bank lub NBP.
 5. Po wykonaniu wpłaty należy odebrać swoją kartę oraz wydruk potwierdzający transakcję.

Lista wpłatomatów znajduje się na stronach internetowych www.pkobp.pl w zakładce „Placówki i Bankomaty - Bankomat/Wpłatomat”.

Aleksandra Pietruczuk