Zawsze na czele peletonu. Jak kupić dobry rower?

Trzydzieści lat temu wybór był prosty: romet albo wigry. Dziś rowerowe szaleństwo opanowało Polskę. Są górskie, miejskie, trekkingowy czy BMX-y. Jeśli nie masz jednego z nich w domu, teraz jest świetna okazja, aby kupić dobry rower i zacząć sezon rowerowy.
około min czytania

Jak się kręci rowerowy biznes?

Polacy kupują więcej rowerów niż samochodów. Nie jesteśmy jednak liderem na rynku posiadaczy dwóch kółek. Na świecie przodują Chiny, Holandia, Dania i Japonia. To nie znaczy, że nie chcemy powalczyć o tytuł mistrza w tej kategorii. Co roku w Polsce sprzedaje się ponad milion rowerów.  

Nie istnieje górna granica cenowa roweru. Profesjonalne, dobre rowery, kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy, a często więcej. Równie drogie są te z limitowanych serii takich marek jak: Channel, Audi czy Porsche Design. Ale za najdroższe zapłacimy nawet 500 tys. dolarów (Gold Extrime Mountain Bike).

Co i za ile? Jak wybrać rower?

Zanim jednak kupimy sobie tak wspaniały model, możemy zacząć od taniego roweru używanego – do 500 zł. Nie będzie to nic wyszukanego, ale sprawdzi się podczas wycieczki po mieście, wyprawy do sklepu czy wypadu ze znajomymi.

Dość tanie, dobre i najbardziej uniwersalne są rowery crossowe. Stworzone z myślą o szeroko pojętej turystyce rowerowej, wygodne i lekkie, nadają się zarówno na długie wyprawy, jak i codzienne jazdy do pracy. Ich plusem jest również cena. Nowe, dobre rowey kupimy już od tysiąca złotych.

Sprawy komplikują się, kiedy zaczynamy traktować jazdę na rowerze jak sport i podchodzimy do sprawy poważniej. Profesjonalne dwa kółka to już spory koszt. Trzeba również pamiętać o stroju, treningu i diecie.  

Płać jak w wyścigu – etapami

Na początek nie trzeba dużo. Dlatego na rower, dodatkowy sprzęt i strój wydamy niewiele. Jeśli mamy nie więcej niż 26 lat – skorzystajmy z PKO Konta dla Młodych. W ramach konta otrzymamy debet do 500 zł, za który zapłacimy jedynie 5 zł za 30 dni.

Kiedy nasz status rowerzysty zmieni się z debiutanta na średniozaawansowany, sięgnijmy po możliwości karty kredytowej. Przejrzysta karta kredytowa oprócz wielu zalet da nam dwie korzyści – 55 dni wolnych od odsetek od transakcji bezgotówkowych oraz możliwość zainwestowania maksymalnie 20 tys. zł. Tyle nam w zupełności wystarczy, aby przygotować się do pojedynku o tytuł kolarskiego mistrza.

Startuj z najlepszymi

Mając dobrą kondycję i sprzęt możemy pomyśleć o prawdziwych wyścigach kolarskich. Najpierw tych lokalnych, później choćby o Tour de Pologne Amatorów. Pamiętajmy, że mając produkty PKO Banku Polskiego zawsze startujemy z lepszej pozycji. A to większa gwarancja zwycięstwa.

Piotr Dunaj