Znajdź pracę na wakacje i zarób nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Przez dziesięć miesięcy marzymy o lecie - pięknej pogodzie i zasłużonym odpoczynku. Niektórzy z nas chcą jednak wykorzystać ten czas na podreperowanie budżetu.
około min czytania

Szukasz pracy tymczasowej w wakacje? Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, ile zarobisz.

Rodzaje pracy tymczasowej

Zbieranie owoców (2-14 tys. zł miesięcznie)

To wymagające fizycznie zajęcie ma swoje plusy, w tym łatwość zatrudnienia. Mniejszym, ale jakże sympatycznym bonusem jest możliwość zakupu owoców po niższej cenie.

Bardziej lukratywną opcją są oczywiście zbiory za granicą. Tego typu praca tymczasowa wymaga jednak wcześniejszej inwestycji w dojazd oraz nocleg, jeśli nie są one finansowane przez pracodawcę. Pamiętaj też, by zwrócić uwagę na barierę językową i wybieraj miejsca, w których wiesz, że będziesz mógł się swobodnie komunikować.

Razem ze znajomymi od kilku lat jeździmy w wakacje na winobranie do Francji. Wiem, że jest to coraz częstszy wybór osób szukających pracy sezonowej: zarobki w euro są bardzo kuszące! - mówi Joanna Kaczmarek, 24-letnia studentka. Za granicą miesięcznie na zbieraniu owoców możesz zarobić nawet 3 tys. euro, czyli ok. 14 tys. zł!

Roznoszenie ulotek (13-20 zł za godzinę)

Stawki za roznoszenie ulotek mogą mocno się różnić i zależeć od lokalizacji oraz sposobu dystrybucji. W tej pracy odnajdą się introwertycy lub fani podcastów i audiobooków - nie dość, że nadrobią książkowe i programowe zaległości, to jeszcze ktoś im za to zapłaci!

Pierwsza praca oznacza pierwsze zarobki!

W mądrym zarządzaniu świeżo zarobionymi pieniędzmi pomoże Ci PKO Konto dla Młodych! Korzystaj z darmowego prowadzenia konta i płać kartą na całym świecie.

Założenie konta nie może być łatwiejsze, wystarczą aplikacja mobilna IKO i twoje selfie!

Praca w gastronomii (2-4 tys. zł miesięcznie)

Wakacje to dla branży gastronomicznej prawdziwy sprawdzian i duże zapotrzebowanie na pracowników: od dostawców jedzenia, po kelnerów, barmanów i pracowników kuchni. Ta praca nie należy do lekkich, ale często bywa jednocześnie ciekawa i daje możliwość spędzenia czasu z interesującymi ludźmi.

Nasze pokolenie mocno stawia na dbanie o siebie, często nie pozwala na zachowania, na które godziły się wcześniejsze pokolenia. Moim zdaniem dzisiaj łatwiej jest o pracę sezonową, która pozwoli na zarobek, ale nie wyssie z pracownika wszystkich sił witalnych - mówi Krzysztof Wojciechowski, 22-latek pracujący jako kelner w jednej z warszawskich kawiarni.

Praca na weselach (13-20 zł za godzinę)

Letnie miesiące to czas wesel, co oznacza także sezon na pracę dorywczą w tej właśnie branży. Podobnie jak w gastronomii, znajdziesz wiele przeróżnych ofert, z czego szczególnie popularnym są te na stanowisko kelnera. Pracę łatwo znajdą także animatorzy, muzycy i osoby oferujące rozrywkę dla dzieci.

Praca w turystycznych miejscowościach (2-4,5 tys. zł miesięcznie)

Hel, Zakopane czy Mielno w wakacje aż roją się od ofert pracy sezonowej! To jedna z ulubionych opcji młodzieży - praca łączy się ze spędzeniem wakacji w ciekawym miejscu. Możesz pracować w gastronomii, na stoisku z gadżetami, w hotelu, w sklepie. Pamiętaj jednak, że im szybciej zaczniesz szukać ofert, tym większa szansa na to, że znajdziesz coś dla siebie.

Dla mnie praca w wakacje to idealny moment na to, żeby zarobić na życie studenckie, do którego wrócę jesienią. Lubię łączyć zarabianie z urokami lata i już trzeci rok z rzędu jadę pracować w szkółce kitesurfingu w Chałupach. Tam nawet nie czuję, że jestem w pracy - podsumowuje Ania Kaniewska, studentka z Katowic.

Staże i praktyki (od 1300 zł)

Chcesz zarobić, ale zależy ci także na zdobywaniu doświadczenia zawodowego? Wakacje są idealnym momentem na to, by rozejrzeć się za ciekawym programem stażowym lub praktykami! W ramach stażu możesz zdobyć wartościową, opartą na doświadczeniu wiedzę bez konieczności martwienia się o to, jak znaleźć przy tym czas na naukę na uczelni.

Praca online (stawki zależne od branży)

Nie interesuje cię praca wymagająca dojazdów? W sieci znajdziesz wiele ofert dla copywriterów, grafików, tłumaczy, telemarketerów czy nawet miłośników rękodzieła. Ten rodzaj zarobku to największa elastyczność i oszczędność na dojazdach oraz zakwaterowaniu.

Jak szukać pracy na wakacje?

Zwróć uwagę na kwestie prawne i bezpieczeństwo. Współpracuj ze sprawdzoną agencją pracy lub uczelnią. Dobrym rozwiązaniem będzie też kierowanie się poleceniami znajomych.

Szukając oferty pracy w Internecie, przed podpisaniem umowy zrób research na temat pracodawcy oraz tego, jakich danych może od ciebie wymagać. Z racji tego, że praca tymczasowa jest szczególnie atrakcyjna dla osób nieletnich, zadbaj o to, by pracodawca szanował prawa, jakie przysługują młodym pracownikom (np. zakaz pracy w porze nocnej czy ustalenie przerw o długości minimum 14 godzin).

 Aleksandra Przybylska