Świat inwestycji jest jak świat podróży. Zobacz, jak dotrzeć do celu

Świat inwestycji przypomina podróże - musisz podjąć różne kroki, by dotrzeć do celu. Po drodze czekają cię przygody i decyzje do podjęcia.
około min czytania

Skręcić w prawo czy w lewo? Inwestować w rewolucję cyfrową czy zdrowe społeczeństwo? Najnowsza funkcja iPKO i IKO, czyli inwestowanie tematyczne, w prosty i intuicyjny sposób doprowadzi cię do wybranej destynacji.

Aby ułatwić i spopularyzować korzystanie z oferty funduszy inwestycyjnych, powstała „Inwestycja tematyczna” - nowa funkcja serwisu transakcyjnego i aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego. Dzięki niej, użytkownicy kierując się swoimi upodobaniami bądź inspirując się decyzjami innych inwestorów, będą mogli w prosty sposób lokować swój kapitał. Wybierać można spośród kryteriów, takich jak branża, region geograficzny.

Świat inwestycji jest niczym świat podróży – oferuje różne destynacje, szlaki dotarcia i moc wrażeń związanych z osiągnięciem celu. Prezentacja inwestycji w kanałach zdalnych powinna taką podróż jak najprościej opisywać. Jest to duże wyzwanie, bo klienci coraz częściej zapoznają się z ofertą samodzielnie, więc prezentacja powinna być prosta i obrazowa  – mówi Michał Urbaniak, product owner w Formacji Oszczędności i Inwestycje w PKO Banku Polskim.

Szczególnym wyzwaniem są w tym kontekście osoby młode, do których przemawia komunikacja oparta na grafikach i prostej treści. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie inwestowania tematycznego, które jest nowym sposobem prezentacji oferty, opierającym się na komunikacji prostego w zrozumieniu tematu. Dzięki temu klientowi będzie łatwiej ocenić, czy dana inwestycja jest zgodna z jego preferencjami. Wdrożona funkcja jest kolejnym udogodnieniem, które wspiera podejmowanie decyzji inwestycyjnych w kanałach zdalnych – dodaje.

Jak działa funkcja?

Nowa funkcja PKO Banku Polskiego jest prosta i intuicyjna, tak aby każdy użytkownik, bez względu na wiek, umiał z niej skorzystać. Cały proces to tylko kilka kliknięć - poniżej możecie prześledzić go krok po kroku.

  1. Po zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej (obecnie możliwe jedynie na urządzeniach z systemem Android, wkrótce także na systemie iOS) i przejściu do zakładki „Moje produkty”, w zakładce „Inwestowanie” wybieramy „Fundusze inwestycyjne”, a następnie „Inwestycje tematyczne”.
  2. Tu możemy wybrać grupę inwestycji, z której chcielibyśmy skorzystać, np. „Popularne”, oraz kilka grup tematycznych. W tych drugich możemy zaznaczyć m.in. „Globalne trendy”, a wśród nich znaleźć np. „Rewolucję cyfrową” czy „Zdrowe społeczeństwo”.
  3. Po wyborze tematu otrzymujemy szczegółowe informacje o danej inwestycji – m.in. przygotowane przez ekspertów opisy odwołujące się do idei inwestycyjnej, dane o liczbie klientów-inwestorów oraz przykłady spółek, które kupił fundusz przypisany do danego tematu. Gdy zdecydujemy się na konkretny temat, wybieramy opcję „Kup”.
  4. Ostatnie kroki to wskazanie konta, z którego zostaną pobrane środki, wskazanie kwoty zakupu, zaakceptowanie wszelkich oświadczeń i zatwierdzenie dyspozycji.

Nigdy wcześniej dokonywanie transakcji zakupu funduszy z poziomu aplikacji IKO oraz poprzez serwis transakcyjny iPKO nie było tak proste jak teraz.

„Inwestowanie tematyczne” powstało w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie inwestycjami online ze strony klientów PKO Banku Polskiego. Wzrost popularności można zaobserwować w danych, według których w ciągu roku – licząc od marca 2021 r. do marca 2022 r. – odnotowano wzrost o ponad 10 punktów procentowych, a tylko w marcu br. zdalne transakcje zakupu funduszy stanowiły 70 procent wszystkich transakcji.

 

Inwestowanie tematyczne

  • „Inwestycje tematyczne” - najnowsza funkcja serwisu transakcyjnego i aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego
  • Możliwość personalizacji wyboru inwestycji (wynikająca z upodobań lub zainspirowania się wyborami innych inwestorów)
  • Nieskomplikowana obsługa funkcji ułatwi dokonywanie inwestycji według dostępnych kryteriów, tj. branża lub region geograficzny.