Niższe rachunki za prąd zaledwie w miesiąc? To proste!

Niepozorne ładowarki mogą generować koszt w granicach nawet 30 złotych w stosunku rocznym.
około min czytania

Zapewne wiele osób myśli, że jest to kwestia groszy, w końcu widzimy tylko czerwoną diodkę na obudowie chociażby telewizora, podczas gdy okazuje się, że w skali roku może to być nawet 25 złotych więcej na rachunkach.

Rachunki za energię elektryczną są coraz wyższe. Nic więc dziwnego, że ludzie za wszelką cenę chcą wpływać na ich obniżenie. W ofertach sklepowych można zauważyć urządzenia o klasie energetycznej A++, jednak często ich zakup nie jest gwarancją oszczędności. A jednak, istnieje sposób na to, by oszczędzić na rachunkach za prąd, nawet w ciągu zaledwie miesiąca!

Prosty nawyk dla dużego efektu

Wyjmuj wtyczkę z kontaktu. Wiele osób zakłada, że gdy nie korzysta z urządzenia, a pozostaje ono jedynie w stanie gotowości, to energia elektryczna nie jest pobierana. Tymczasem, w skali roku może to oznaczać nawet kilkanaście złotych więcej na rachunku za jedno urządzenie. Wystarczy przed pójściem na wieczorny odpoczynek przejść się między kolejnymi pomieszczeniami i sprawdzić, ile kontaktów jest zajętych. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wyrobienie w sobie nawyku, który będzie się praktykowało codziennie. Już po pierwszym pełnym okresie rozliczeniowym można zauważyć, że rachunek jest niższy nawet o kilkanaście złotych.

Pobór energii a koszty w skali roku

Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by uświadomić sobie, jak wiele urządzeń wymaga zasilania energią elektryczną. W domach i mieszkaniach większości ludzi pozostają one podpięte do kontaktu właściwie przez cały czas. Często przy zakupie sprawdzamy klasę energetyczną i zakładamy, że w ten sposób uda się zaoszczędzić znaczną kwotę w skali roku. Oczywiście, decydując się na pralkę o klasie A++ zapłacimy mniej za jej używanie w stosunku rocznym niż za model o klasie energetycznej B. Z drugiej strony warto zauważyć, że w tym konkretnym przypadku duże znaczenie ma to, jaka jest ładowność urządzenia, czy pranie będzie wstawiane w czasie zniżki, i od długości trwania programu.

Czas zniżki – u większości dostawców prądu przypada na godziny 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie segregowanie prania nie tylko ze względu na kolor, ale również poziom zabrudzenia. Pozwoli to na bardziej precyzyjne dobranie odpowiedniego programu do prania.

Warto zauważyć, że tych czynników jest znacznie więcej niż zakładamy, dlatego zwróć uwagę na fakt, że już sam stan czuwania może w znacznym stopniu pomóc w zmniejszeniu rachunków za pobór energii elektrycznej.

Czy wyciąganie wtyczki z kontaktu to duża oszczędność?

W swoich wnętrzach posiadamy urządzenia, które do prawidłowego działania będą wymagały ciągłego podłączenia do kontaktu. Przykładem może być między innymi lodówka, która musi utrzymać właściwą temperaturę. Jednak większość może być włączana jedynie w momencie, w którym jest nam potrzebna. Do tego typu sprzętów należą:

  • Telewizor, który w stanie czuwania również pobiera energię elektryczną. Zapewne wiele osób myśli, że jest to kwestia groszy, w końcu widzimy tylko czerwoną diodkę na jego obudowie, podczas gdy okazuje się, że w skali roku może to być nawet 25 złotych więcej na rachunkach.
  • Ładowarki - z wygody wciąż podłączone do kontaktu, by w sytuacji, gdy tego potrzebujemy, można było podpiąć do nich konkretne urządzenie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele takich ładowarek jest podłączonych w całym domu. Przecież używamy ich do telefonu, tabletu, laptopa, słuchawek, zegarka typu smartwatch i wielu innych. Niepozorne ładowarki mogą generować koszt w granicach nawet 30 złotych w stosunku rocznym.
  • Laptop - korzystamy z niego codziennie, wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie bez niego swojej pracy. Z wygody, a często i naszego lenistwa, jest podłączony do ładowarki przez cały czas. Urządzenie to pobiera duże ilości energii elektrycznej, ponieważ ładowarka nie tylko utrzymuje baterię w pełnym naładowaniu, ale ma za zadanie utrzymać jeszcze kilka dodatkowych funkcji w ciągłej pracy. W skali roku to może być nawet 20 złotych więcej.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Doskonałym sposobem będzie wyrobienie w sobie nawyku wyłączania wtyczek z kontaktu przed udaniem się na wieczorny odpoczynek. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się listwy z wyłącznikami. Umożliwiają przerwanie poboru energii elektrycznej do podłączonych urządzeń jednym kliknięciem. To bardzo duże ułatwienie, dlatego jeśli tylko ktoś chciałby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, w ten właśnie sposób będzie mógł uzyskać maksymalnie dobry efekt.

Takie zmiany sprawią, że w ciągu roku uda nam się zaoszczędzić 100, a nawet więcej złotych.  Ponadto zaleca się sprawdzenie umowy z zakładem energetycznym. Często przestarzałe warunki oznaczają wyższe opłaty za zużycie. Aktualnie oferty pozwalają na tańszy prąd w czasie zniżek, a nawet przez weekendy i święta.

 

MOJE RACHUNKI I FAKTURY QLIPS, czyli sposób na szybkie opłacanie rachunków i faktur w twoim serwisie internetowym iPKO!

  • Formularz przelewu uzupełnia się automatycznie - wybierasz tylko sposób i termin płatności, nie musisz przepisywać pozostałych danych.
  • Zapomnisz o terminach płatności faktur, gdy ustawisz opcję „Płać automatycznie”!

 

Zakup watomierza

Jeśli ktoś chciałby precyzyjnie określić, ile energii elektrycznej pobiera konkretne urządzenie, można to sprawdzić za pomocą watomierza. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, jednak nie każdy z nich jest godny uwagi. Koszt urządzenia oscyluje w granicach 50 złotych. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję co do wybranego modelu, należy sprawdzić, jakie ma parametry, i wybrać watomierz o niskim poziomie błędu pomiaru napięcia.

Przy użyciu urządzenia warto odczekać dłuższą chwilę, nim spisze się dane, ponieważ często by precyzyjnie je określić, będzie wymagało działania przez kilka minut. Ponadto te dokładniejsze watomierze, często na początku po podłączeniu pobierają więcej energii, gdyż umożliwia to bardziej precyzyjny pomiar. Warto sprawdzić, jakie parametry mają urządzenia, z których korzystamy. Być może zakup nowych, bardziej energooszczędnych, będzie rozwiązaniem, które pozwoli na zaoszczędzenie na rachunkach.

W sklepach pojawiają się promocje, dlatego jeśli ktoś akurat nie dysponuje wolną gotówką, można wziąć pożyczkę na pralkę. Aktualnie oferta jest na tyle rozbudowana, że udzielane są one na bardzo korzystnych warunkach. Wystarczy zapoznać się z aktualnymi propozycjami.

Katarzyna Pokora