Co zrobić w razie stłuczki i wypadku?
Niebezpieczne sytuacje na drodze są codziennością, dlatego wypadki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom. Nie da się ich uniknąć. Nawet jeśli zawsze poruszasz się po drodze bezpiecznie, warto poznać kroki, które należy podjąć w razie stłuczki i wypadku. 2022-05-25Wypadki samochodowe nie należą do przyjemnych nawet wtedy, jeśli nikt nie ucierpiał w nich na zdrowiu. Niepodjęcie po nich odpowiednich kroków może cię narazić na spore nieprzyjemności. W idealnej sytuacji od razu wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za stłuczkę, a kierowcy biorący w niej udział zachowują zimną krew. Trzeba się jednak przygotować na to, że nie zawsze będzie tak różowo.
Wypadek drogowy – najważniejsi są ludzie
Pierwsze, co trzeba zrobić, jeśli doszło do wypadku to sprawdzić, czy żaden z jego uczestników nie potrzebuje pomocy. Nie jest na razie ważne, kto jest sprawcą wypadku, a to, czy potrzebna jest interwencja medyczna. Warto przypomnieć sobie od czasu do czasu zasady pierwszej pomocy i na bieżąco kontrolować stan samochodowej apteczki.
Najważniejsze jest jednak szybkie wezwanie profesjonalnej pomocy. Sytuacja, w której zapomnisz o numerze 112, może wydawać ci się nierealna, ale w stresie ludziom zdarzają się poważne problemy z pamięcią. Właśnie dlatego warto przypominać o numerze alarmowym przy każdej okazji.
Warto przypomnieć, że jeśli w wypadku są ranni, niezbędne jest wezwanie nie tylko karetki pogotowia, ale też policji. Dyspozytor z Centrum Powiadomienia Ratunkowego może wezwać obie służby równocześnie, a więc twoją rolą jest przede wszystkim zadzwonić pod 112.
Stłuczka – niezbędne formalności
Najczęstszymi niekorzystnymi zdarzeniami na drodze są jednak nie takie, które zagrażają życiu lub zdrowiu. Czym się różni wypadek od stłuczki? W tym pierwszym pojawia się uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej, natomiast w drugiej straty są wyłącznie rzeczowe. W jej przypadku nie ma potrzeby wzywania policji. Pierwsze co trzeba zrobić, to zajechać pojazdami na pobocze, aby nie tamowały one ruchu (jeśli jest to możliwe). Następnie czas na formalności.
Często kierowcy biorący udział w stłuczce samochodowej zgadzają się na sporządzenie wspólnego oświadczenia. Jest to spora oszczędność czasu dla obu ze stron, ponieważ na wezwany patrol drogówki trzeba czekać nawet kilka godzin – policjanci traktują takie zgłoszenia z niższym priorytetem.
Dokument sporządzany po stłuczce, czyli oświadczenie sprawcy kolizji, będzie niezbędne do uzyskania odszkodowania w firmie ubezpieczeniowej. Oto, co musi się w nim znaleźć, aby nie było problemów z jego wypłatą:
- data i miejsce zdarzenia – od zapisanej daty liczy się trzyletni termin na zgłoszenie stłuczki do ubezpieczyciela;
- dane osobowe sprawcy i poszkodowanego – nr imię i nazwisko, PESEL, adres, seria i nr dowodu osobistego z organem wydającym, seria i nr prawa jazdy z kategorią, telefon kontaktowy;
- dane pojazdów biorących udział w stłuczce – marka i typ samochodu, nr rejestracyjny, kraj rejestracji, dane właścicieli;
- dane ubezpieczyciela sprawcy – nr polisy OC, nazwa i adres ubezpieczyciela, okres ważności ubezpieczenia;
- opis zdarzenia drogowego – opis okoliczności, w jakich powstała kolizja z uwzględnieniem, jakie przepisy złamał sprawca;
- opis szkód powstałych w wyniku zdarzenia – stopień uszkodzenia pojazdów i przedmiotów, które przewoziły;
- zeznania świadków z ich danymi osobowymi i podpisami;
- podpisy poszkodowanego i sprawcy.
Jeśli kierowcy biorący udział w stłuczce trzymają się innych wersji wydarzeń, a zwłaszcza wtedy, jeśli jeden z nich wydaje się pod wpływem substancji psychoaktywnej, konieczne będzie wezwanie policji.
Gdzie się zgłosić po odszkodowanie?
Każdy poruszający się po polskich drogach samochód musi mieć ubezpieczenie. To, które wykupił sprawca wypadku, pokryje odszkodowanie należne poszkodowanemu. Ten może mieć jeszcze dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu może uzyskać dodatkowe pieniądze. Kwota, jaką można uzyskać, zależy od oferty ubezpieczyciela, dlatego warto już na etapie poszukiwania polisy przeanalizować dostępne opcje. Warto przyjrzeć się np. ubezpieczeniom od wypadków PKO Banku Polskiego.
Aby otrzymać odszkodowanie, w pierwszej kolejności należy poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Często robi się to telefonicznie, a jeśli potrzebna jest laweta do odholowania zniszczonego pojazdu – już na miejscu. Wezwaniem maszyny zajmuje się zazwyczaj właśnie ubezpieczyciel. O stłuczce można powiadomić go też później – listownie, mailowo lub osobiście w biurze. Do zawiadomienia zawsze trzeba dołączyć oświadczenie sprawcy kolizji.
Stłuczka lub wypadek samochodowy – podsumowanie
Stłuczka lub wypadek samochodowy to sytuacje, których trudno unikać przez całe życie. Trafiają się nawet najlepszym kierowcom. Ważne, żeby panować nad emocjami i w pierwszej kolejności upewnić się, że nikt nie odniósł uszczerbku na zdrowiu. Później można zająć się ustaleniem, z czyjej winy zaistniało zdarzenie drogowe i dalszymi formalnościami. Na szczęście dzięki ich dopełnieniu, koszty naprawy strat powstałych na skutek zdarzenia drogowego pokryje ubezpieczyciel.