Ferie zimowe 2023 - jak być dobrze przygotowanym na wyjazd
Początek roku w wielu polskich domach oznacza wyjazd na ferie. A to jest jednoznaczne z dodatkowymi kosztami, które w tym roku mogą mocno zaskoczyć! 2023-02-02Co zrobić, by mądrze przygotować się na zimowe wakacje? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich? Oto kilka porad od naszych ekspertów:
- Pamiętaj, że planowanie pozwoli Ci na podjęcie mądrych decyzji finansowych i przewidzenie kosztów.
- Nie zapominaj o ubezpieczeniu zarówno podróżujących, jak i samej trasy!
- Przygotuj na wyjazd każdego członka rodziny, również dzieci!
Od połowy stycznia do końca lutego uczniowie kolejno będą odpoczywali od nauki. Harmonogram ferii w roku 2023 prezentuje się następująco:
- 16-29 stycznia – województwa: łódzkie, podkarpackie, lubelskie, śląskie, pomorskie;
- 23 stycznia - 5 lutego – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie;
- 30 stycznia - 12 lutego – województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, świętokrzyskie, lubuskie, wielkopolskie;
- 13-26 lutego – opolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, mazowieckie.
Oczywiście, wizja dwóch tygodni relaksu brzmi jak powód do wyłącznie radości. Może to być jednak trudne, gdy zewsząd dochodzą informacje, jak drogą zabawą będzie w tym roku wyjazd na ferie. Od droższych skipassów po podwyżki cen za nocleg, według Karola Wiaka z serwisu nocowanie.pl, czteroosobowa rodzina spędzająca tydzień w polskich górach może zapłacić od 1,5 do nawet 4 tys. zł. Co zrobić, by być bliżej dolnej granicy tej prognozy? Kluczem jest mądre planowanie.
Pierwsza zasada udanych ferii – dobrze je zaplanuj
Pierwszym krokiem ku mądrym wakacjom bez stresów związanych z kosztami niewątpliwie jest przygotowanie dobrego, przemyślanego planu wyjazdu — nie tylko atrakcji i polecanych restauracji, ale także wydatków i potencjalnych oszczędności. Ważne jest, by holistycznie spojrzeć na wyjazd. Całkowity koszt to przecież nie tylko dojazd i nocleg, ale także posiłki, które często jadane są w restauracjach i jadłodajniach, wejściówki do konkretnych atrakcji, skipass, wypożyczenie sprzętu czy nawet dostęp do wi-fi.
Z taką wiedzą możesz z wyprzedzeniem poszukać sposobów na oszczędność bez narażania się na niewygodę. Dobrym przykładem mogą tutaj być zmotoryzowani, wynajmujący nocleg oddalony od turystycznego centrum — często im dalej od atrakcji, tym lepsze oferty uda się znaleźć!
Stawiaj na bezpieczeństwo
Jeśli planujesz podróż samochodem, upewnij się, że twój środek transportu jest odpowiednio zabezpieczony. Poza sprawdzeniem poziomu oleju i hamulców warto także, byś zainteresował się odpowiednim ubezpieczeniem samej trasy. Z pomocą przychodzi tutaj Car Assistance, które możesz wykupić jako część pakietu ubezpieczenia komunikacyjnego, dostępnego w Banku. Dzięki takiemu przygotowaniu nie pozostaniesz sam, jeśli konieczna będzie naprawa samochodu lub holowanie w razie wypadku!
Oczywiście, wyjeżdżając na ferie oczekujesz dobrej zabawy i odpoczynku. Na pewno ostatnie, o czym chcesz myśleć, to potencjalne problemy. Warto jednak mieć z tyłu głowy wiedzę na temat tego, jak sobie z nimi radzić.
Mądry Polak PRZED szkodą
Przed wyjazdem sprawdź więc, jak wygląda polityka Twojego banku, jeśli zniszczysz lub zgubisz swoją kartę. Upewnij się, że nawet tak nieprzyjemna sytuacja nie sprawi, że utkniesz z dala od domu bez dostępu do pieniędzy. Zrób też dobre rozeznanie terenu, nie masz przecież pewności, że sklepy, z których będziesz korzystać, umożliwiają płatność kartą. Przygotuj się więc na potencjalne korzystanie z gotówki i sprawdź, czy w okolicy twojego noclegu jest bankomat.
Jeśli jedziesz na ferie z dziećmi, przypomnij im także, że odpoczynek od szkoły nie zwalnia ich z obowiązku dbania o własne bezpieczeństwo. Miej pewność, że doskonale znają numery telefonów opiekunów i wiedzą jak zachować się w nieznanych im miejscach lub groźnych sytuacjach.
By zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, możesz skorzystać także z oferty ubezpieczenia turystycznego Moje Podróże24, które oferuje OC w życiu prywatnym oraz zabezpieczy cię na wypadek m.in.
- kosztów potencjalnego leczenia (także w przypadku chorób przewlekłych)
- nieszczęśliwych wypadków,
- utraty bagażu,
- rezygnacji lub skrócenia czasu wyjazdu.
W ofercie Moje Podróże24 znajdziesz trzy warianty polisy (wypoczynek, sport, praca). Jeśli zamierzasz zabrać rodzinę na ferie do ciepłych krajów, wystarczy opcja „wypoczynek” – z wysokimi sumami ubezpieczenia nawet do 1,5 mln PLN nie musisz się obawiać ewentualnych kosztów leczenia nawet w najdalszych zakątkach świata. Gdy wolisz jednak zimowe szaleństwo na nartach, wystarczy wybrać opcję „sporty zimowe wysokiego ryzyka”. W tej opcji chronimy Ciebie nie tylko od skutków nieszczęśliwych wypadków na stoku, ale także ubezpieczamy m.in. Twój sprzęt sportowy i zwrócimy koszty niewykorzystanego ski-pass. Pamiętajmy, że ubezpieczenie podróżne jest ważne nie tylko przy wyjazdach zagranicznych – jeśli wyjeżdżamy na narty w polskie góry, warto wykupić ochronę choćby z uwagi na OC w życiu prywatnym, które przyda się, jeśli np. przez nieuwagę potrącimy kogoś na stoku.
Jak widać, nawet odpoczynek wymaga trochę pracy. Jednak z mądrym, odpowiednio wczesnym planowaniem oraz wspierając się pomocą ekspertów od spraw bezpieczeństwa, możesz już niedługo ruszyć w drogę bez obaw o szczegóły — z takim podejściem nic cię nie zaskoczy!
Aleksandra Przybylska