Skierowanie na badanie. Chyba już czas na twoje auto

Przegląd auta jest obowiązkowy. Lepiej o nim nie zapominać. W Polsce wciąż jednak przybywa pojazdów bez ważnych badań technicznych – pod koniec 2019 r., ta liczba wzrosła o 5 proc. Pamiętaj – nie masz przeglądu, mogą być kłopoty.
około min czytania

W ubiegłym roku w okresowym badaniu technicznym wzięło udział 17,6 mln pojazdów. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wynika, że ponad pół miliona z nich nie przeszło przeglądu pozytywnie. Najczęstszą przyczyną niedopuszczenia samochodu do ruchu były usterki elementów eksploatacyjnych, wycieki i niesprawne oświetlenie.

Co ciekawe na ponowne badanie stawiło się już tylko 368 tys. właścicieli pojazdów i większość go zaliczyła – tylko ponad 2 tys. ponownie nie zdało tego egzaminu. To oznaczałoby, że z polskich dróg zniknęło ok. 200 tys. niesprawnych aut.

Badanie techniczne pojazdu          

Badania techniczne w przypadku używanych samochodów powinny być wykonywane co roku. Wyjątek stanowią auta młodsze niż 5 lat. Pierwszy przegląd robimy wtedy dopiero po 3 latach od pierwszej rejestracji. Kolejny nie później niż po 5 latach, a następne powinny odbywać się już co roku. Samochody wyposażone w instalację gazową nie mają takiej dyspensy – muszą się stawiać w tej sprawie u diagnosty co 12 miesięcy.

Należy również pamiętać, że od początku tego roku przegląd nie może trwać krócej niż 30 minut. Jest to wymóg systemu, do którego diagnosta wprowadza dane naszego samochodu. Przegląd techniczny ma m.in. na celu uzupełnienie danych o przebiegu auta.

Dobra wiadomość dla kierowców

 • od 5 grudnia kierowcy mogą poruszać się po drogach bez konieczności posiadania przy sobie i okazywania w czasie kontroli wydanego w kraju prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Dane o kierowcy służby sprawdzą w centralnej ewidencji kierowców. 
   

Badanie techniczne po terminie

Jak na razie, jeśli spóźnimy się z badaniem technicznym i przyjedziemy na stację kontroli pojazdów po terminie, nie zapłacimy więcej. Nie grożą w tym momencie żadne kary ani opłaty dodatkowe. Niestety, ten fakt zostanie w naszej serwisowej historii, co nie wygląda dobrze i może mieć jakieś konsekwencje podczas sprzedaży auta.

Pamiętajmy też, że pracownik stacji kontroli pojazdów może uznać za niesprawne nasze auto, które będzie miało choćby jedną usterkę z kategorii „istotne”. Natomiast właściciel ma dwa tygodnie na usunięcie awarii i ponowne stawienie się na stacji diagnostycznej. Jeżeli zdąży i wybierze tę samą stację kontroli, zapłaci jedynie za badanie danego elementu, jeśli zaś przekroczy termin lub pojedzie do innej stacji diagnostycznej, będzie musiał zapłacić pełny koszt badania.

Brak badania technicznego

Zdarza się, że zapomnimy o przeglądzie auta. Czasami sami sobie o nim przypomnimy, ale gorzej, jeśli zrobi to policja podczas rutynowej kontroli drogowej. W takiej sytuacji zapłacimy mandat do 500 zł, a funkcjonariusz może nakazać odholowanie pojazdu na parking na koszt właściciela.

Po zatrzymaniu dokumentu policjant wręczy kierowcy pokwitowanie upoważniające do odprowadzenia pojazdu na stację kontroli, a dowód prześle do właściwego dla miejsca rejestracji wydziału komunikacji. Aby odzyskać pojazd, właściciel musi zrobić badanie techniczne w ciągu 7 dni od zatrzymania dokumentu, a jeśli zakończy się ono wynikiem pozytywnym, to do 30 dni może odebrać dowód rejestracyjny we właściwym wydziale komunikacji, na podstawie zaświadczenia wystawionego przez stację kontroli pojazdów. Zwrot dokumentów jest nieodpłatny.

Badanie techniczne – cena  

Koszt przeprowadzenia badania technicznego samochodu został odgórnie ustalony i wynosi 99 zł w przypadku aut osobowych oraz 162 zł, jeżeli dotyczy samochodu z zasilaniem gazem.

Obecnie stawki przeglądu technicznego wynoszą:

 • samochód osobowy – 99 zł
 • samochód osobowy LPG/CNG – 162 zł
 • motocykl – 62 zł
 • motorower – 51 zł
 • ciągnik rolniczy – 63 zł
 • przyczepa rolnicza do 1,5 t – 41 zł
 • samochód ciężarowy do 16 ton dmc – 153 zł
 • samochód ciężarowy powyżej 16 ton dmc – 176 zł
 • autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób – 199 zł

Badanie techniczne samochodu – nowe przepisy

Od 1 stycznia 2021 r. wejdzie w życia kilka zmian związanych z obowiązkowymi badaniami technicznymi.

 • Właściciel pojazdu, który spóźni się z przeglądem o więcej niż 30 dni, za badanie techniczne zapłaci podwójnie
 • Jeśli pojazd pojawi się na stacji kontroli do 30 dni przed wyznaczonym terminem, to po pozytywnym przejściu kontroli data następnego badania zostanie wyznaczona w oparciu o wskazaną w dokumentach datę poprzedniej kontroli.
 • Wprowadzony zostanie obowiązek fotograficznego potwierdzenia obecności pojazdu na badaniach technicznych. Zdjęcia mają przedstawiać całą bryłę pojazdu z dwóch przekątnych z przodu i z tyłu oraz wskazanie drogomierza

Automarket – dobrze Cię pokieruje

Z badania „Portfele Polaków pod lupą”, przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services wynika, że do zakupu samochodu online przekonuje nas wygoda, dostępność wszystkich produktów w jednym miejscu i poczucie bezpieczeństwa wynikające z możliwości pozostania w domu.

Rośnie także liczba osób kupujących w sieci ubezpieczenie komunikacyjne i pakiety serwisowe. Otwartość na takie zakupy deklaruje 2/3 ogółu badanych. Wśród nich ponad 70 proc. zwraca uwagę na wygodę, dostępność i bezpieczeństwo, ale także na prostotę oraz szybkość takich operacji.

Jak widać kierowcy przenoszą się do internetu, a w raz z nimi rynek motoryzacyjny. Duży wybór znajdziemy m.in. w Automarkecie.

Automarket to pełnoprawny kanał sprzedaży, za pomocą którego można zrealizować transakcję od A do Z – mówi w wywiadzie dla Bankomanii Krzysztof Blinowski, dyrektor platformy Automarket.pl – Oferujemy na nim nowe samochody oraz używane, spełniające konkretne kryteria: wiek do 7 lat, przebieg do 200 tys. km, przejście 75-punktowej inspekcji stanu technicznego. Każde używane auto ma roczną gwarancję. Musimy mieć pewność, że to co proponujemy kupującym spełnia restrykcyjne wymagania. Takiej platformy do tej pory na polskim rynku nie było: mieliśmy albo „tablice ogłoszeniowe”, albo wewnętrze kanały firm zajmujących się wynajmem. Dlatego nie mówmy o Automarkecie jako „substytucie” – to zupełnie nowe miejsce sprzedaży aut, z bardzo szeroką, ale wyselekcjonowaną i jakościową ofertą.

Co możesz zrobić na Automarkecie?

 • Wybierzesz samochód spośród z sześciu segmentów: od auta małego po użytkowe.
 • Wybierzesz atrakcyjną formę finansowania – pożyczkę (RRSO 9,93 proc.), wynajem długoterminowy (dla firmy i klientów indywidualnych), leasing na firmę
 • Możesz skorzystać z jazdy próbnej, przetestować wybrane auto oraz – w przypadku samochodów używanych – zwrócić pojazd w ciągu 5 dni, po przejechaniu nie więcej niż 300 km.

Tomasz Waligóra