Ulubione miejsca na ferie zimowe Polaków – jak zaplanować bezpieczny wyjazd

Ferie zimowe to czas, który najchętniej spędzamy na świeżym powietrzu. Sporty zimowe, spacery po górach, ale też ciepłe plaże pozwalają nam się oderwać od codziennej rutyny i odpocząć.
około min czytania

Przy wyborze miejsca czy atrakcji warto się kierować nie tylko sposobami wypoczynku, ale też kwestiami związanymi z bezpieczeństwem i dostępnością odpowiedniego ubezpieczenia. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, planując ferie zimowe?
Według badań przeprowadzonych przez firmę ubezpieczeniową Wiener my, Polacy, chętnie spędzamy ferie zimowe zarówno w kraju, jak i za granicą. W Polsce największą popularnością cieszą się góry — Zakopane i jego okolice, Karpacz czy Białka Tatrzańska.
Co ciekawe, coraz większy odsetek turystów zaczyna się interesować mniej komercyjnymi miejscami, takimi jak Beskid Żywiecki czy Góry Stołowe, które gwarantują spokój i brak tłumów. Za granicą natomiast królują Alpy i ich majestatyczne ośrodki narciarskie — w Austrii, Włoszech czy Francji. Wzrost popularności notują też Bałkany (Bułgaria, Rumunia), gdzie warunki narciarskie są porównywalne, a ceny niższe.
Inną opcją wybieraną szczególnie przez tych, którzy wolą słońce zamiast śniegu, są odleglejsze miejsca — Wyspy Kanaryjskie, Cypr, Dubaj i Zanzibar.

Ciemna strona wypoczynku – statystyki wypadków

Chociaż urlop i wypoczynek to przede wszystkim relaks, statystyki mówią, że z ferii nie zawsze wracamy wyłącznie z dobrymi wspomnieniami i pamiątkami. W samym 2022 roku tylko w polskich górach odnotowano blisko 3 tysiące wypadków narciarskich. Grupa Beskidzka GOPR w tym samym roku zarejestrowała 1497 wypadków na 20 stokach narciarskich. Z danych TOPR wynika, że w większości przypadków urazy dotyczyły kończyn dolnych, tj. skręcenia kolan, oraz kończyn górnych, w tym złamań nadgarstków, a nieco ponad 10% było związane z głową.

Urazy

Ubezpieczenie – klucz do spokojnych ferii

Planując ferie, niezależnie od tego, czy spędzamy je w Polsce, czy za granicą, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Koszty leczenia, transport medyczny czy ewentualna utrata bagażu mogą generować ogromne wydatki, zwłaszcza jeśli zdarzenie ma miejsce poza granicami kraju.
Jednym z rozwiązań jest ubezpieczenie turystyczne Moje Podróże24.

Elastyczny zakres ochrony – możesz wybrać ubezpieczenie, które obowiązuje na obszarze Polski, Europy lub świata oraz dostosować wariant ochrony do wypoczynku, sportów czy pracy za granicą.
Ochrona zdrowia i bagażu – dzięki szerokiemu zakresowi ubezpieczenia są pokrywane
koszty leczenia, NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), OC w życiu prywatnym oraz ewentualne szkody związane z utratą lub uszkodzeniem bagażu.
Dostępność i wygoda zakupu – ubezpieczenie możesz kupić w aplikacji IKO lub serwisie iPKO, nawet w dniu wyjazdu, dlatego jest wyjątkowo wygodne dla zapominalskich.
Atrakcyjne zniżki – osoby z kartą EKUZ mogą liczyć na 30% rabatu, podróżujący z dziećmi otrzymają dodatkowo 10% zniżki rodzinnej, a osoby mające Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na dodatkowe 10% rabatu. Te zniżki można łączyć, co sprawia, że składka jest naprawdę atrakcyjna cenowo.

Promocja zimowa – od 15 stycznia do 2 marca 2025 roku każdy możesz skorzystać z dodatkowego rabatu 10%. Wystarczy, że wpiszesz kod zniżkowy ZIMAZPKO25. To świetna okazja dla osób planujących wyjazd w tym okresie.

Dlaczego ubezpieczenia są kluczowe

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Wyjeżdżasz z rodziną w Alpy, by się cieszyć zimowym urlopem. Twój syn podczas nauki jazdy na nartach niechcący wpada na innego narciarza i powoduje niegroźny wypadek... ale niestety także zarysowanie bardzo drogiego sprzętu tego drugiego narciarza. Koszty odpowiedzialności cywilnej czy pokrycia ewentualnych strat mogą się okazać sporym obciążeniem finansowym.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dostępne w ramach pakietu Moje Podróże24 z łatwością rozwiązuje również takie problemy. Z kolei w przypadku nagłego zachorowania lub kontuzji ubezpieczenie podpowiada jasne rozwiązania dzięki całodobowej infolinii, a turysta może skorzystać z transportu medycznego czy wizyty w lokalnym szpitalu. Te usługi są szczególnie istotne w krajach, gdzie system opieki zdrowotnej jest kosztowny.

Nie tylko dla narciarzy

Co ważne, ubezpieczenie Moje Podróże24 to opcja nie tylko dla osób, które aktywnie wypoczywają na stokach. Chroni ono każdego podróżnego niezależnie od charakteru wyjazdu. Możesz z niego skorzystać również podczas wyjazdów miejskich, pobytów u rodziny w Polsce, a nawet zagranicznych podróży służbowych. Dla osób uprawiających sporty ekstremalne są dostępne specjalne warianty poszerzone o ochronę w sytuacjach zwiększonego ryzyka.

Wypadki się zdarząją. Inne poważne problemy

  • choroba wysokościowa (podczas górskich wycieczek),
  • wypadnięcie z wyciągu narciarskiego,
  • urazy nogi podczas jazdy skuterem wodnym,
  • udar mózgu związany z upałami i skrajnie odmienną temperaturą niż ta, z którą mamy do czynienia na co dzień w czasie zimowym,
  • zatrucia pokarmowe, tzw. zemsta faraona (brak odpowiedniej higieny w kuchniach i odmienna flora bakteryjna),
  • urazy związane z chodzeniem po oblodzonych chodnikach i ulicach, szczególnie
    w miastach, gdzie zimowe utrzymanie dróg pozostawia wiele do życzenia.