Wakacje. O czym warto pamiętać, by były udane?

Polacy mają swoje ulubione wakacyjne cele. W kraju najchętniej wypoczywamy nad Bałtykiem. Za granicą wybieramy wczasy w Chorwacji, choć zgodnie z ubiegłorocznym raportem serwisu Wakacje.pl, lubimy także Turcję, Grecję (szczególnie Kretę) oraz Egipt.
około min czytania

Trudno orzec, czy nadchodzące wakacje pokażą inny trend, ale już tegoroczna tzw. czerwcówka pokazała większe zainteresowanie kilkudniowym wypoczynkiem. Jak poinformowała spółka PKP Intercity, w niedzielę 2 czerwca firma zanotowała absolutny rekord frekwencyjny. Tego dnia z jej usług skorzystało ponad 280 tys. pasażerów. Czy pobijemy zeszłoroczny rekord? Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykupiliśmy wówczas ponad 93 mln noclegów poza domem, ponieważ aż 61 proc. Polaków pojechało na wakacje. Zobaczymy, ale czerwcowe statystyki już na taką możliwość wskazują.  

Jak wielu z rodaków zamierza wybrać się za granicę? 

Według badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024 przeprowadzonego przez Gfk Polonia, prawie 40% ankietowanych rodaków planuje tegoroczne wakacje spędzić poza granicami kraju. Blisko połowa badanych do zagranicznych wojaży przymierza się z dwu, trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Badanie objęło siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Chorwację oraz Słowację i wyraźnie wskazuje, że nie jesteśmy odosobnieni w kwestii urlopowych wyborów. W tym roku ponad 40% mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej wyjedzie na wakacje za granicę, odpoczywając głównie w Europie. Respondenci chcą odwiedzić Włochy, Grecję i Chorwację. Bardzo podobnie prezentują się wyniki badania Holiday Barometer 2024 zrealizowanego przez IPSOS w 21 krajach świata na zlecenie Europ Assistance. Wynika z nich, że 43 proc. Polaków zadeklarowało, że latem podróżować będzie po kraju. W dalszym ciągu najczęściej wskazywanym kierunkiem wyjazdów jest morze (65 proc., wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu z 2023 r.) oraz góry (32 proc., spadek o 2 pkt. proc.). Natomiast 39 proc. badanych zdecydowało się na wyjazd za granicę. W tym roku ulubionym kierunkiem będzie Hiszpania (10 proc.), a zaraz za nią Włochy (8 proc.) i Grecja (7 proc.).

Przygotowania czas zacząć

Wyjazdy krajowe z pewnością wymagają mniejszej liczby przygotowań, niż wycieczka za granicę. Aby wyprawa na Mazury, czy „plażing” nad Bałtykiem były udane, wystarczy w zasadzie dobra pogoda. Ale… przed wyjazdem dobrze jest zadbać o limit odnawialny lub debet na koncie. Paragony grozy będą wówczas mniej groźne.

Niezależnie jednak od tego, czy wyjeżdżać będziecie na Mazury, czy podziwiać Kapadocję, a może i piaski Sahary, warto wcześniej:

  • Przygotować listę rzeczy do spakowania, pamiętając o ważnej regule: kto mało pakuje, ten mało dźwiga.
  • Sprawdzić ważność paszportu, prawa jazdy i badań technicznych samochodu (jeśli to nim wybieracie się na wakacje) – tego typu dokumenty mają nieprzyjemną właściwość – ich ważność kończy się w najmniej spodziewanym momencie. Nie dajcie się zaskoczyć.
  • Przed wyjazdem za granicę zarejestrować w rządowym systemie Odyseusz – to szczególnie ważne, gdy wybieracie się do kraju leżącego np. w miejscu aktywnym sejsmicznie (zeszłoroczne wydarzenia w Maroko pokazują, że to realne zagrożenie), albo takiego, którego sytuacja geopolityczna jest niestabilna (pamiętacie Arabską Wiosnę?).
  • Sprawdzić jeszcze raz, czy na biletach lotniczych zgadzają się dane i czy nic nie zmieniło się w kwestii rezerwacji noclegu. Podpowiadamy, jeśli sami rezerwowaliście noclegi, raz jeszcze upewnijcie się, że „luksusowy apartament za półdarmo w promocji za złotówkę” na pewno istnieje. Pomocne będą Google Maps.
  • Upewnić się, czy wszyscy członkowie wyprawy mają niezbędne szczepienia – szczególnie, gdy wyjeżdżacie w egzotyczne miejsce.
  • Wykupić ubezpieczenie podróżne.

Ostatni punkt naszej listy jest jednym z ważniejszych. Choroba, czy nawet niewinne wydawałoby się skręcenie nogi, potrafią nie tylko zmarnować cały wyjazd, ale wygenerować koszt leczenia nieproporcjonalnie duży do problemu. Turyści są łatwym łupem, nie tylko dla lokalnych sprzedawców oryginalnych replik markowych torebek, ale także wtedy, gdy trzeba zapłacić rachunek za leczenie. Wtedy znane nam przysłowie „hulaj dusza, piekła nie ma” nabiera innego znaczenia.

Jak się ubezpieczyć? To proste

  • Zaloguj się do IKO/iPKO. Przejdź kolejno do: Moje produkty / Ubezpieczenia → Podróżne → Oblicz składkę. 
  • Wypełnij wniosek. Uzupełnij dane i wybierz zakres ochrony.
  • Potwierdź zakup. Opłać składkę i zatwierdź zakup ubezpieczenia.
  • Kiedy możesz się ubezpieczyć? W dowolnym momencie nawet tuż przed wejściem na pokład samolot.

Dlaczego EKUZ wymaga uzupełnienia

Od razu wyjaśniamy: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to naprawdę świetna rzecz, ale zdecydowanie niewystarczająca. Dobrze jest ją uzupełnić o dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie. Dlaczego? Otoż EKUZ jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z niezbędnej opieki zdrowotnej na koszt NFZ podczas tymczasowego pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Popularna Turcja czy Tunezja nie są objęte tym ubezpieczeniem. Pełną listę krajów, w których EKUZ działa znajdziecie na stronie pacjent.gov.pl/ekuz. EKUZ umożliwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w tych krajach na takich samych zasadach i według takich samych kryteriów jak dla obywateli danego państwa. Uprawnia do korzystania jedynie z podstawowej opieki zdrowotnej w przypadku nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków podczas pobytu za granicą. Nie obejmuje planowego leczenia (co zrozumiałe), transportu medycznego do kraju czy kosztów leczenia prywatnego. EKUZ nie obejmuje także ochrony bagażu, ani ewentualnego odwołania wyprawy.

Dlatego zawsze wybierając się na wakacje, zadbajcie o dodatkową ochronę oferowaną w ramach ubezpieczenia turystycznego.

Ważna uwaga! Wyrobienie karty EKUZ daje 30% zniżki na ubezpieczenie turystyczne. Wniosek o EKUZ możecie wypełnić przez internet i podpisać Profilem Zaufanym.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, np. takie jak to, które możecie wykupić przez IKO tuż przed wyjazdem oznacza:

  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu / kosztów skrócenia wyjazdu,
  • ubezpieczenie Assistance i Family Assistance, czyli ochronę w czasie podróży zagranicznej oraz Waszych bliskich pozostających w kraju,
  • ubezpieczenie od kosztów leczenia, NNW, a dodatkowo ubezpieczenie bagażu i OC w życiu prywatnym,
  • dodatkowo możliwe jest rozszerzenie umowy o ubezpieczenie od ryzyka związanego ze sportami ekstremalnymi,
  • ubezpieczenie zniesienia udziału własnego za szkody w wynajętym samochodzie, Ubezpieczenie Assistance w podróży zagranicznej samochodem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Przy okazji: czy Wasz dom będzie bezpieczny podczas nieobecności? Kiedy ostatni raz sprawdzaliście ważność polisy ubezpieczeniowej chroniącej nieruchomość? A jaki jest jej zakres? 

Pakiet walutowy na wakacje zawsze gotowy to:

  • karta wielowalutowa umożliwiającą płatność w różnych walutach bez przewalutowania,
  • konto walutowe obsługujące dziewięć różnych walut,
  • czynny całą dobę i przez siedem dni w tygodniu kantor internetowy oferujący wymianę walut po atrakcyjnych kursach,
  • posiadacz takiego pakietu oszczędza na prowizjach za przewalutowanie, unika niekorzystnych kursów walut, ma pewność, że pieniądze są bezpieczne.

Pakiet podróżnika

Przed wyjazdem zadbajcie o finanse. I nie mamy na myśli szybkiego kursu negocjacji cen (choć może się przydać przed wyprawą do kraju, gdzie brak targowania się o cenę jest dla kupca obrazą), lecz sprawdzenie, czy technicznie jesteście przygotowani na różnice kursowe i ewentualną wypłatę gotówki w bankomacie. Za granicą może być to bowiem zaskakująco kosztowne. Jak zatem płacić za granicą, by nie przepłacić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule „8 rzeczy, które musisz wiedzieć o płaceniu za granicą”. Dowiecie się z niego, czym m.in. jest DCC, a czym surcharge. Wyposażeni w tę wiedzę i z ubezpieczeniem turystycznym jesteście naprawdę przygotowani na wielką wyprawę! Bon voyage!