Wiosna puka do drzwi, rusz się i jej otwórz!

Słońce coraz śmielej wychyla się zza chmur, a temperatura powoli, lecz stanowczo rośnie. To znak, że nadchodzi wiosna – idealny czas, by wyrwać się z domowego zacisza i ruszyć w plener. Najlepiej zrobić to całą rodziną!
około min czytania

Aż 64 proc. Polaków uważa się za ludzi aktywnych – tak wynika z raportu agencji badawczej Mind&Roses. Wyniki MultiSport Index 2023 pokazują, że najchętniej jeździmy na rowerze (35%), z równą przyjemnością biegamy i uczęszczamy na siłownię (31%), nieco mniej chętnie spacerujemy (24%) i pływamy (19%). Sęk w tym, że te pytania zadano osobom faktycznie aktywnym, posiadaczom abonamentów sportowych. Rzeczywistość wygląda jednak niestety nieco inaczej.

Raport z badania Poziom aktywności fizycznej Polaków 2023 przeprowadzonego dla Ministerstwa Sportu i Turystyki pokazuje, że tylko 28 proc. Polaków w wieku 15-69 lat spełnia normy ruchu zgodne z rekomendacjami WHO. Trochę nasze samopoczucie ratuje fakt, że korzystamy z roweru jako środka transportu. Jeśli wziąć ten aspekt pod uwagę, to odsetek Polaków aktywnych fizycznie wzrasta do 34 proc.

Normy WHO nie są wyśrubowane

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi w listopadzie 2020 r. przez WHO dorośli (a dokładnie osoby między 18. a 64. rokiem życia) powinni być umiarkowanie aktywni fizycznie przez 150–300 minut tygodniowo lub bardzo aktywni przez 75–150 minut tygodniowo. W przypadku dzieci i młodzieży zalecana jest godzina dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej. WHO zaleca również regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie i dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Idealnie byłoby, aby takie ćwiczenia wykonywane były co najmniej 3 razy w tygodniu.

Ucieczka z wuefu?

O ile statystyki dotyczące aktywności fizycznej osób dorosłych nie napawają optymizmem, o tyle wyniki badań sprawności fizycznej młodych Polaków wyglądają wręcz zatrważająco. W ramach międzynarodowego projektu Global Matrix 4.0 sprawdzono, jak przedstawia się aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce. Jedynie 16,8 proc. tej grupy utrzymuje umiarkowaną aktywność fizyczną przez co najmniej 60 minut dziennie. To wynik, który daje nam 1 (w szkolnej skali ocen) z wuefu na tle świata.

Ponadto podany wynik jest niższy niż w poprzednich edycjach raportu, co pokazuje, że pandemii sprawiła w tej grupie wiekowej zdecydowane ograniczenie aktywności fizycznej.

Mniej ekranów, więcej rowerów

Mniej niż 20 proc. dzieci i młodzieży spełnia minimalne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej! Dzieci coraz więcej czasu spędzają, siedząc, np. z telefonem w ręce.

Dlaczego ruch jest tak ważny?

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na spalenie nadmiaru kalorii i utrzymanie prawidłowej masy ciała. To również kluczowy czynnik wpływający na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Ruch wzmacnia odporność, poprawia wydolność organizmu, a także pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć. Warto więc zadbać o wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu. To doskonała okazja do budowania więzi rodzinnych i tworzenia pięknych wspomnień.

Hulajnoga, dobry pomysł, ale…

...tylko w wydaniu tradycyjnym, z nożnym napędem. Elektryczne bywają przyczyną groźnych w skutkach wypadków. We wrześniu 2022 r., po serii tragicznych wypadków z udziałem dzieci jadących na hulajnogach elektrycznych, Rzecznik Praw Dziecka apelował, by wprowadzone zostały zmiany w przepisach, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo zarówno jeżdżących hulajnogami osób, jak i pozostałych uczestników ruchu.

 

Jak zachęcić dzieci do ruchu?

Zamiast biernego spędzania wolnego czasu przed ekranami, warto zaproponować dzieciom ciekawe i angażujące aktywności na świeżym powietrzu. Wspólne wycieczki rowerowe, spacery, gry na placu zabaw, wyprawa na basen lub do parku trampolin – to tylko kilka pomysłów na to, jak aktywnie spędzić czas. Nie musi to być od razu sport wyczynowy. Wystarczy dłuższy spacer z psem lub krótka przejażdżka na hulajnogach, by złapać kondycję i pierwsze promienie wiosennego słońca. A z nimi witaminę D. Ważne, by były to aktywności stosunkowo częste – choćby dwa, trzy razy w tygodniu. Lepszy krótszy wysiłek fizyczny a częściej, niż pełen zapału sportowy zryw, ale raz na rok. Choćby z tego powodu, że takie zrywy często prowadzą do kontuzji i wypadków. Te zaś przy braku odpowiedniego ubezpieczenia mogą być naprawdę kosztowne.

Na wszelki wypadek

Wiosenne słońce potrafi wprawić w beztroski nastrój. Korci, by w końcu zdjąć czapkę i szalik, rozpiąć kurtkę i popędzić rowerem “z górki na pazurki”. Dlatego warto pomyśleć o polisie ubezpieczeniowej NNW, także dla dziecka. Ubezpieczenie NNW chroni przed finansowymi konsekwencjami wypadków, takimi jak złamania, zwichnięcia czy stłuczenia. Dotyczy także zdarzeń, które miały miejsce na przykład w szkole. Według danych za rok 2022, zgromadzonych przez serwis Dane.gov.pl, liczba wypadków na terenie placówek edukacyjnych w całej Polsce przekroczyła 23 tys.!

Jak ubezpieczyć dziecko

  • Zaloguj się do IKO/iPKO. Przejdź kolejno do: Moje produkty/Ubezpieczenia → Ubezpieczenie dziecka → Oblicz składkę.
  • Wypełnij wniosek. Uzupełnij dane i wybierz zakres ochrony.
  • Potwierdź zakup. Opłać składkę i zatwierdź zakup ubezpieczenia.
  • Ciesz się wiosną i wybierz się z rodziną na przejażdżkę rowerową.
  • Bezpiecznej drogi!