Innowacje w rolnictwie – maszyny nie tylko tradycyjne

Czy efektywne prowadzenie gospodarstwa rolnego jest dziś możliwe bez użycia nowych technologii? Odpowiedź brzmi: nie. Nowoczesne technologie w gospodarstwie rolnym są już niemal powszechnie wykorzystywane. Nie tylko pomagają one maksymalizować plony przy jednoczesnej poprawie ich jakości, ale też ograniczają koszty, z zachowaniem standardów ochrony środowiska.
około min czytania

Rolnictwo precyzyjne – rolnictwo XXI wieku

Rozwój rolnictwa ekologicznego i wzrost zastosowania technik rolnictwa precyzyjnego to dwa najsilniejsze trendy w polskim rolnictwie. Ich wykorzystanie jest jednym z kluczowych środków minimalizujących wpływ założeń Europejskiego Zielonego Ładu na polską gospodarkę, i to bez względu na scenariusz. Niezależnie od tego, czy EZŁ zostanie wdrożony częściowo, w pełni czy wcale, wygląda na to, że innowacje w gospodarstwie rolnym są przyszłością rolnictwa. Idealnym rozwiązaniem wydaje się połączenie obu nurtów w produkcji żywności – zrównoważonego rolnictwa z nowoczesnymi technologiami. Nie tylko się one nie wykluczają, ale uzupełniają.

To założenie może wydawać się wewnętrznie sprzeczne, ale jego sens ujawni się, kiedy odpowiemy sobie na pytanie, czym właściwie jest rolnictwo precyzyjne – jest to rolnictwo wspomagane komputerowo, wykorzystujące nowoczesne urządzenia rolnicze, zasilane najnowszą technologią oraz elektroniczne programy do zarządzania gospodarstwem. Dodajmy – programy, które pomagają dozować potrzebne preparaty w dokładnie wyliczonych ilościach, w precyzyjnie określonym czasie i miejscu, na podstawie analizy gleby i plonu. Czyli w 100 proc. zgodnie z potrzebami danej uprawy. Tradycyjne rolnictwo w niewielkim stopniu uwzględnia zmienność warunków siedliskowych. Oznacza to, że najczęściej dawki nawozów i środków ochrony roślin, wielkość wysiewów oraz parametry robocze maszyn rolniczych w gospodarstwie ustalane są dla uśrednionych warunków pola. W przypadku żyznej gleby powoduje to miejscowe przedawkowanie, a w przypadku ubogiej – zbyt skąpe nawożenie.

Nowoczesne maszyny w gospodarstwie rolnym

Rolnictwo precyzyjne, ponieważ opiera się na zintegrowanym systemie technologii, posługuje się informacjami o zmianach cech roślin i środowiska w czasie rzeczywistym. Są one zbierane przez nowoczesne narzędzia kontrolowane za pomocą satelitów i komputerów, i na bieżąco analizowane przez specjalne oprogramowanie. Informacje te pochodzą z wielu źródeł: począwszy od pomiaru pola, przez ustalenie zasobności gleby, po stan roślin monitorowany np. przez bezzałogowe urządzenia latające czy inteligentne kombajny wyposażone w GPS i czujniki określające zapotrzebowanie gleby na konkretne pierwiastki. Wpływ maszyn na produkcje rolną w gospodarstwie jest więc ogromny i może przynieść konkretne oszczędności lub poważne straty.  

GPS, który nawiguje maszyny dozujące, mapowanie ziemi pod względem ilości składników odżywczych w glebie – te i inne innowacje w gospodarstwie rolnym optymalizują trasy przejazdów, a więc pozwalają oszczędzać paliwo, precyzyjnie planują zużycie nawozów i środków ochrony roślin w miejscach, gdzie jest to wymagane. Dzięki temu rolnicy mogą utrzymać ten sam poziom produkcji, a zużywają o ok. 20 proc. mniej preparatów.    

Urządzenia elektryczne w gospodarstwie rolnym

Nowoczesne urządzenia w gospodarstwie rolnym to nie tylko naszpikowane elektroniką kombajny, opryskiwacze samojezdne czy komputery sterujące nawadnianiem czy nawożeniem upraw, ale także aplikacje mobilne i oprogramowanie komputerowe do prowadzenia dokumentacji w gospodarstwie. Można powiedzieć, że smartfon to obecnie najbardziej uniwersalna maszyna w gospodarstwie rolnika, ponieważ dzięki popularnym aplikacjom pomaga zbierać wszelkie informacje dotyczące wykonywanych zabiegów agrotechnicznych oraz ponoszonych kosztów lub strat itd. Popularne aplikacje i oprogramowanie ułatwiające pracę rolnikom to między innymi:

  • Intelligent Hives (dla hodowców pszczół),
  • e-stado (do monitoringu krów mlecznych),
  • eAgronom.
  • Agrivi,
  • 365FarmNet,
  • Agrinavia,
  • AgrocomNet,
  • Elvio,
  • GateKeeper (do zarządzania produkcją polową),
  • RolnikON.

Oprócz komercyjnych aplikacji do zarządzania gospodarstwem, istnieją także produkty cyfrowe instytucji publicznych do obsługi spraw związanych z uprawą ziemi i hodowlą zwierząt. Tą drogą można na przykład zgłosić szkodę: https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign, złożyć wniosek o dopłaty lub o wypłatę pomocy przyznanej na działania inwestycyjne i premiowe finansowane z budżetu PROW 2014-2020: https://ewniosek.arimr.gov.pl/, zarejestrować zwierzęta: https://irz.arimr.gov.pl/, czy skorzystać z portalu ogłoszeniowego: www.erolnik.gov.pl. Sprawy urzędowe w ARiMR można także załatwić, przechodząc do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR z serwisu iPKO. To nowe udogodnienie, które niedawno wprowadził PKO Bank Polski.

Aplikacji – darmowych i płatnych – jest na rynku wiele. Zaawansowane technologicznie maszyny w gospodarstwie to coraz powszechniejszy widok i ustanawiający się nowy standard. Eksperci są zgodni co do tego, że inwestycja w nowoczesny park maszynowy i wykorzystanie najnowszych technologii do prowadzenia i rejestracji prac polowych jest zwyczajnie opłacalna i przynosi wiele korzyści także pozamaterialnych – czasowych, organizacyjnych.

Leasing dla rolników w PKO Banku Polskim

      Rolnicy mogą skorzystać z leasingu maszyn, urządzeń i wyposażenia budynków inwentarskich w ramach oferty PKO Leasing. Leasing i pożyczka maszyn rolniczych dają możliwość sfinansowania 100% wartości przedmiotu nawet do 10 lat. System spłaty rat dostosowany jest do cyklu produkcyjnego gospodarstwa (raty miesięczne, kwartalne, półroczne oraz harmonogramy sezonowe). Więcej informacji:
https://www.pkobp.pl/rolnicy/leasing-dla-rolnika/