#PowerB@nk. Jak założyć firmę przez internet?

Zakładanie firmy nie wymaga już od przedsiębiorców biegania po urzędach i składania w różnych okienkach stosów papierowych kwitków. To szczególnie ważne i przydatne w czasie pandemii koronawirusa. Obecnie firmę można założyć z własnej kanapy, bez wychodzenia z domu. Jak zatem założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę przez internet?
około min czytania
 

Jak zarejestrować przez internet jednoosobową działalność gospodarczą?

By założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet, należy zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek o wpis trzeba złożyć za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl samodzielnie lub przy pomocy kreatora, podpowiadającego jakie dane należy wpisać.

Co muszę mieć, by zarejestrować firmę online?

Niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości w internecie. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to Profil Zaufany ePUAP, który można założyć za pośrednictwem strony https://pz.gov.pl. Możesz też skorzystać z usług jednego z płatnych, prywatnych dostawców podpisów elektronicznych. Sytuacja jest prostsza, jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej – część banków umożliwia natychmiastowe potwierdzenie tożsamości przy rejestracji profilu ePUAP, a nawet założenie firmy bezpośrednio z poziomu konta internetowego.

Czy mogę założyć firmę przez internet za pośrednictwem banku?

Tak. Klienci PKO Banku Polskiego, na podstawie umowy z Ministerstwem Rozwoju, jako pierwsi w Polsce mogą zarejestrować firmę w CEIDG przez bankowość elektroniczną iPKO. Procedura jest krótka i dotyczy indywidualnych klientów PKO Banku Polskiego, osoby pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie i mieszkające na terytorium kraju, które nie mają aktualnie zarejestrowanej jednoosobowej działalności gospodarczej. Wystarczy wejść w zakładkę e-Urząd, za pośrednictwem której można złożyć wniosek o wpis do CEIDG (duża część pól wypełniana jest automatycznie), a także utworzyć Profil Zaufany, dający możliwość internetowego potwierdzania tożsamości i korzystania z usług e-administracji.

Czy mogę wypełnić wniosek przez internet bez podpisu elektronicznego?

Tak. Na stronie CEIDG można wypełnić wniosek anonimowo, a potem potwierdzić go osobiście w urzędzie. Nie trzeba go nawet drukować – wystarczy podać numer wniosku urzędnikowi, a on odnajdzie wypełniony druk w systemie i przekaże do podpisu. Z powodu pandemii w większości urzędów należy umówić się telefonicznie przez wizytą, dlatego znacznie łatwiej jest założyć firmę z pomocą Profilu Zaufanego czy bankowości internetowej.

Czy założenie firmy online jest płatne?

Nie. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wpis do CEIDG jest zawsze bezpłatny. Nie daj się oszukać naciągaczom, którzy podszywają się pod urzędy i próbują wyciągnąć pieniądze od niedawno zarejestrowanych przedsiębiorców, wysyłając im listy z poleceniem zapłaty.

Jak zarejestrować przez internet spółkę?

W trybie online można zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę jawną i spółkę komandytową. Robi się to za pośrednictwem portalu S24, prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/s24.

Pierwszym krokiem jest założenie konta w systemie, które musi być autoryzowane podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Takie konto musi posiadać każdy ze wspólników. Następnie należy wypełnić wniosek, podając m.in. nazwę spółki, listę wspólników i członków zarządu, a także wskazując kody prowadzonej działalności i właściwy sąd rejestrowy. Wnioski różnią się w zależności od formy prawnej spółki– np. przy spółce komandytowej trzeba dodatkowo załączyć umowę spółki i inne dokumenty.

Rejestrowanie spółki online jest tańsze niż było to drogą tradycyjną – opłata za obowiązkowy wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynosi 250 zł zamiast standardowych 500 zł. Opłata za zamieszczenie w Monitorze również obowiązkowego ogłoszenia o wpisie jest stała i wynosi 100 zł. Pieniądze można przelać przez internet na konto odpowiedniego sądu.

PKOInfa_01_Jak zalozyc firme-v2.jpg