PowerB@nk. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana! Załóż własną firmę przez Internet

Gdyby prowadzenie własnej działalności było tak proste, jak rejestracja firmy przez Internet, wszyscy bylibyśmy jak Jeff Bezos, Elon Musk, czy Bill Gates.
około min czytania

Dobry pomysł – odpowiadający bieżącym potrzebom lub kreujący nowe, wiara we własne możliwości, pasja i determinacja w działaniu, a do tego wszystkiego szczypta szczęścia: czyli przejmij ster i zacznij tworzyć własny biznes. 

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Jak zarejestrować firmę przez Internet?
 • Kto może założyć firmę korzystając z bankowości internetowej?
 • Jakie dane należy przygotować do wniosku?
 • Jakie dodatkowe korzyści można uzyskać, zakładając firmę korzystając z bankowości mobilnej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – zrób pierwszy krok!

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest w Polsce najpopularniejszą formą organizacyjną firmy, a jej założenie jest bardzo proste. Uruchomienie jednoosobowej działalności wymaga dokonania rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG może zostać złożony osobiście (w urzędzie miasta lub gminy), listem poleconym (poświadczonym notarialnie) lub tak, jak lubimy najbardziej - online!

Zakładanie firmy online – wykorzystaj moc Internetu!

Rejestracji firmy w CEIDG można dokonać logując się w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców biznes.gov.pl.

W tym celu należy użyć profilu zaufanego lub e-dowodu. Sam proces rejestracji jest bardzo intuicyjny - po zaznaczeniu odpowiednich opcji i wpisaniu danych, o które zapyta kreator, system sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców i zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego. Wystarczy go podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Rejestracji firmy można również dokonać korzystając z szybkiej, wygodnej i bezpiecznej bankowości internetowej.

PKO Bank Polski przygotował dla swoich klientów możliwość rejestracji działalności gospodarczej oraz otwarcia konta firmowego online w jednym wniosku i bez wizyty w urzędzie. Dodatkowo nowo otwarte firmy mogą liczyć na specjalne warunki, tzn. bezpłatne prowadzenie konta aż przez sześć miesięcy.  

Rejestracji firmy online można dokonać za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO, a także mobilnie poprzez aplikację IKO (Android, iOS). To wystarczy, aby uzyskać wpis do bazy CEIDG oraz otrzymać numer NIP i REGON własnej firmy. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż dwa dni robocze (wpis powinien zostać dokonany nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku).

Rejestracja firmy przez iPKO lub IKO – sprawdź, czy możesz skorzystać!

Rejestracji firmy za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO lub aplikacji IKO (Android, iOS) mogą dokonać osoby, które:

 • osiągnęły pełnoletność tzn. ukończyły 18 lat, posiadają polskie obywatelstwo i jednocześnie zamieszkują na terenie naszego kraju;
 • posiadają w PKO Banku Polskim konto indywidualne z dostępem przez bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną IKO;
 • nie posiadają jeszcze zgłoszonej działalności w CEIDG.

Składanie wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej – przygotuj się!

Przed rozpoczęciem uzupełnienia wniosku warto przygotować poniższe dane:

 • nazwa twojej firmy
  Uwaga! Nazwa powinna zawierać twoje imię i nazwisko oraz informację, czym zajmuje się twoja firma;
 • adres e-mail i numer telefonu twojej firmy;
 • adres firmy i adres korespondencyjny firmy;
  Uwaga! Pamiętaj, że lokal, który zgłaszasz, musi do ciebie należeć lub być przez ciebie oficjalnie wynajęty, wydzierżawiony albo użyczony dla ciebie na podstawie pisemnej lub ustnej umowy;
 • rodzaj działalności gospodarczej i kody PKD;
  Kody z Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) opisują profil działalności - wybierz z oficjalnej listy jeden kod główny i do dziewięciu kodów dodatkowych.
  We wniosku oferowanym przez PKO Bank Polski skorzystasz z wygodnej wyszukiwarki kodów PKD - zacznij wpisywać nazwę lub kod cyfrowy i wyświetlą się dostępne kody PKD;
 • forma prowadzenia księgowości i rozliczania podatku
  Sprawdź dostępne metody rozliczania dochodu w przewodniku PKO Banku Polskiego.

Załóż firmę przez Internet i korzystaj z dodatkowych usług!

Proces rejestracji firmy przez Internet jest prosty i nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych kosztów - wpis do CEIDG jest zawsze bezpłatny. Warto jednak liczyć się z tym, że początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej bywają trudne i każda forma wsparcia może zaważyć o losach i przyszłości firmy. Dlatego przyjrzyj się usługom dodatkowym, które można pozyskać dla własnej firmy.

PKO Bank Polski proponuje swoim Klientom:

Magdalena Ostrowska