Sprawdź potencjalnego partnera biznesowego
Nawiązywanie nowych relacji biznesowych niesie za sobą wiele korzyści, ale też pewne ryzyko. Transakcje z nieuczciwymi kontrahentami mogą skutkować utratą towaru lub pieniędzy. Jak się przed tym chronić? Niezwykle ważna jest weryfikacja kontrahenta. 2023-11-20Sprawdzając swojego potencjalnego partnera biznesowego zabezpieczysz się przed utratą płynności finansowej, a także odpowiedzialnością podatkową za zobowiązania oszusta. Ci zaś nie przebierają w środkach. Wykorzystują Internet, stosują socjotechnikę, wszystko po to, by osiągnąć swój cel.
Przestępcom jest bez różnicy, czy wyłudzą od kogoś zgrzewkę wody, czy sprzęt AGD. Produkt nie ma znaczenia. Rynek zbytu na wyłudzony towar zawsze się znajdzie – wyjaśnia Janusz Gruchalski, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa w PKO Faktoring.
Przypuśćmy, że do Twojej firmy wpłynęła oferta od potencjalnego kontrahenta, ale niewiele o nim wiesz. Gdzie znaleźć potrzebne informacje?
Przydatne są tu bezpłatne rejestry publiczne, do których masz dostęp przez Internet. Sprawdzisz w nich m.in. czy dany podmiot zarejestrował działalność gospodarczą i czy jest podatnikiem VAT. Wystarczy podać jego podstawowe dane. Możesz również skorzystać z pomocy wywiadowni gospodarczych lub Biur Informacji Kredytowej.
Przykładowe rejestry:
- KRZ - Krajowy Rejestr Zadłużonych,
- Biura Informacji Gospodarczej (BIG),
- Wykaz podatników VAT UE,
- Rejestr Gospodarki Narodowej (REGON),
- Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- Krajowy Rejestr Sądowy,
- Wykaz podatników VAT (Biała lista),
- Rejestr Dłużników Niewypłacalnych,
- Giełdy wierzytelności,
- Informacje i opinie o podmiocie dostępne w otwartych źródłach internetowych.
Szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz na stronie Biznes.gov.pl
Na co jeszcze uważać?
Przyjrzyj się, jaki charakter współpracy proponuje Ci potencjalny partner biznesowy. Mało który oszust zgodzi się na zapłatę zaliczki albo przedpłatę, gdyż nie ma w tym interesu – tłumaczy Janusz Gruchalski. – Zwróć również uwagę na adres mailowy. Nigdy nie będzie to adres prawdziwej firmy. Czasami będzie różnił się od niego symbolicznie (przestawiona litera w domenie, rozszerzenie jej o jakieś znaki) – dodaje ekspert. Warto też sprawdzić, kiedy domena została utworzona. Można to zrobić za darmo m.in. w serwisie whois.net.
Można także przeprowadzić własne „śledztwo”. Poczytaj o firmie w Internecie, zadzwoń do niej (na recepcję, do pracownika), wyszukaj jej adres i sprawdź, czy faktycznie tam funkcjonuje (udaj się na miejsce), skorzystaj z pomocy banku. Potencjalnego partnera biznesowego warto również poprosić o referencje.
Zabezpieczeniem jest też faktoring pełny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tego typu finansowania firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności jedynie takiego klienta, który faktycznie istnieje, a zobowiązanie jakie powstaje nie jest wynikiem przestępstwa.
Czym jest faktoring pełny? To usługa, która polega na wykupie przez firmę faktoringową faktur z odroczonym terminem płatności, wystawionych po dostarczeniu towaru lub wykonaniu usługi. Decydując się na nią otrzymasz pieniądze w wybranym przez Ciebie momencie, a faktor weźmie na siebie ryzyko braku płatności ze strony Twojego odbiorcy.
Więcej o faktoringu pełnym i o tym, jak działa przeczytasz na stronie PKO Faktoring.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak zweryfikować kontrahenta zagranicznego, zachęcamy do lektury artykułu lub wysłuchania podcastu pt. "Kontrahent zagraniczny. Jak sprawdzić, czy to nie oszustwo".