Firmowe dane dobrze podane. Aktualizacja danych w banku i w CEIDG

Aktualne dane na koncie to korzyści, o których czasem zapominamy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z promocji i rabatów, ich korespondencja przychodzi na czas, mają wygodny kontakt z Bankiem oraz dostęp do wielu praktycznych funkcji. Dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG zmiana danych jest już obowiązkiem.
około min czytania

Zrób to sam

Klienci indywidualni dzięki aktualnym danym nie muszą martwić się, że coś im umknie, a w nagłych sytuacjach mogą być pewni, że doradca do nich zadzwoni, aby na bieżąco rozwiązać problem. Bank daje nam możliwość ich weryfikacji dzięki serwisowi iPKO. Cała operacja twa tylko chwilę, a nowe informacje są udostępnione w czasie rzeczywistym.

Wszystkie niezbędne korekty wykonamy w „Dokumencie tożsamości”. A co na tym zyskamy?

 • Właściwy adres e-mail to nie tylko dobry kontakt z Bankiem, ale również nasz ukłon w stronę ekologii.
 • Tradycyjna korespondencja przyda się, kiedy m.in. skończy się ważność karty i Bank wyśle nam nową.
 • W pełni skorzystamy z usług bankowości elektronicznej w serwisie iPKO i aplikacji IKO, w tym z promocji i rabatów.

Może się okazać, że pozornie błaha dla nas dana, której nie zmieniliśmy w bazie, zablokuje lub opóźni dostęp do istotnych informacji. Nie warto ryzykować.

Masz firmę, masz obowiązek aktualizacji danych w CEIDG

W przypadku przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) sprawa wygląda inaczej. Tu nie możemy niczego zapomnieć. Jeśli zmienią się nasze dane, nowe musimy wprowadzić w CEIDG w ciągu tygodnia.

Najważniejsze dane do weryfikacji w CEIDG:

 • siedziba firmy i adres wykonywania działalności, adres do doręczeń
 • nazwa firmy (nazwisko)
 • przedmiot działalności (kody PKD)
 • okresy rozliczeniowe podatku (miesięczne, kwartalne)
 • forma opodatkowania
 • miejsce przechowywania dokumentów księgowych
 • zmiana formy prowadzenia dokumentacji (np. przejście na księgi rachunkowe)
 • rachunek bankowy

W CEIDG musimy zgłosić także zawieszenie, wznowienie i zamknięcie działalności.

Pamiętajmy, że aktualizacja danych przedsiębiorcy przez formularz CEIDG-1 nie wymaga wypełniania całego wniosku, a jedynie części dotyczących zmian.

Najważniejsze jest zaufanie – CEIDG online

Sprawę załatwimy zdalnie lub wybierając się osobiście do urzędu. Jednak szybciej i sprawniej zrobimy to nie wychodząc z biura. Wniosek zmiany danych w CEIDG można podpisać i wysłać online. Wymaga to zalogowania do serwisu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do aktualizacji wpisu w CEIDG potrzebny będzie Profil Zaufany, czyli darmowa wersja cyfrowego podpisu, identyfikującego daną osobę w systemach administracji państwowej.  

Takich samych zmian dokonamy przez Bank. Jeśli wybierzemy autoryzację do bazy danych CEIDG poprzez PKO Bank Polski, pojawi się okno o nazwie „Autoryzacja podpisania dokumentu profilem zaufanym”, w którym znajduje się informacja o uwierzytelnieniu w zewnętrznym dostawcy tożsamości. W tym przypadku jest to PKO Bank Polski. Wystarczy wtedy kliknąć „Autoryzuj i podpisz dokument”. Dalej system w sposób intuicyjny będzie nas prowadził przez kolejne etapy, aż do Panelu Przedsiębiorcy – centrum naszych wszystkich danych.

W przypadku zmiany adresu zamieszkania przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, oprócz zgłoszenia zmiany w CEIDG należy także poinformować ZUS (na wniosku ZUS ZUA/ZZA – możesz to zrobić przez internet poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS), a jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT – powinien dodatkowo złożyć wniosek VAT-R z aktualizacją danych.   

Konto dla firm w PKO Banku Polskim przeznaczone jest dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wykonujących wolne zawody i oferuje szereg korzyści, które są za darmo m.in. bezpłatne prowadzenie konta, 0 zł na 30 przelewów miesięcznie czy darmowe internetowe przelewy do ZUS. Możemy je połączyć z funkcją e-Księgowości, e-Sklepem i Asystentem Firmowym – to pełna integracja firmowej bankowości online.

 

Aleksandra Pietruczuk