PowerB@nk. Nie przestawaj bujać w obłokach! Sprawdź, dlaczego warto przenieść firmę do chmury
Istotną barierą dla ich rozpowszechniania chmury pozostaje brak zaufania, który deklaruje aż 29% badanych. 2022-06-04A jednak praca w chmurze jest nie tylko łatwiejsza i szybsza niż praca polegająca na przesyłaniu danych w sposób tradycyjny, ale także bezpieczniejsza: pliki i dane w chmurze są chronione hasłem oraz mogą być zabezpieczone przez dodatkowe mechanizmy, co oznacza, że w przypadku, gdy np. firmowy komputer zostanie zniszczony lub skradziony, dane wciąż będą bezpieczne.
Czym jest chmura dla firm i który rodzaj jest dla ciebie?
Chmura, nazywana też chmurą obliczeniową, chmurą internetową lub cloudem, to sieć połączonych ze sobą serwerów, w ramach której wszyscy pracownicy firmy mogą korzystać z udostępnianych przez usługodawcę (właściciela chmury) rozwiązań (przestrzeni dyskowej, skrzynki mailowej, komunikatorów internetowych, edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i innych), do których ma się dostęp bezpośrednio z przeglądarki internetowej.
Dostęp do chmury jest całodobowy i nie wymaga od użytkowników instalowania na swoich urządzeniach żadnych dodatkowych programów.
Chmura publiczna
Chmura publiczna to element globalnej sieci. Serwery należą do zewnętrznych dostawców usług (np. Google czy Microsoft). Do zalet korzystania z chmury publicznej zalicza się:
- wyeliminowanie wydatków związanych z budową własnych serwerowni,
- rezygnację z zatrudnienia specjalistów IT,
- oszczędności finansowe - nie ma nowej infrastruktury, którą należałoby utrzymywać w dobrym stanie.
Możliwość korzystania z publicznych rozwiązań chmurowych jest szczególnie przydatna w małych firmach, ponieważ gwarantuje im dostęp do indywidualnie dopasowanych narzędzi IT, nie pociągając za sobą nadmiernych kosztów. W dużych firmach często powstają chmury prywatne.
Chmura prywatna
Chmura prywatna wymaga administrowania wewnętrznego lub outsourcingu tej usługi (mówimy wówczas o środowisku on-premis). Obejmuje ona udostępnianie przestrzeni chmurowej na wyłączność jednej firmy w jej wewnętrznej sieci. Środowisko jest odizolowane, a firma nie współdzieli chmury z innymi użytkownikami (firmami). Do zalet chmury prywatnej zalicza się:
- większą kontrolę nad zasobami,
- większe bezpieczeństwo danych,
- większą możliwość dostosowywania aplikacji i infrastruktury.
Chmura hybrydowa
Chmura hybrydowa to infrastruktura informatyczna, w której zintegrowana jest co najmniej jedna chmura publiczna oraz co najmniej jedna chmura prywatna. Do zalet chmury hybrydowej zalicza się:
- możliwość dywersyfikacji danych i przechowywania/udostępniania ich na chmurze publicznej bądź prywatnej w miarę potrzeb i mając na uwadze bezpieczeństwo tych danych,
- możliwość korzystania z bezpieczeństwa własnej infrastruktury oraz tworzenia dedykowanych rozwiązań i jednocześnie udostępniania wszystkich korzyści płynących z chmury publicznej.
Środowisko wielochmurowe
Jeśli w skład infrastruktury wchodzi więcej niż jedna chmura publiczna, mówimy już o środowisku wielochmurowym (multi-cloud). Do jego zalet zalicza się:
- brak zależności od wyłącznego dostawcy usług, co zapewnia większą stabilność systemu i zapobiega skutkom ewentualnej awarii infrastruktury,
- możliwość wykorzystywania najbardziej pożądanych rozwiązań pochodzących od różnych dostawców.
Do czego firmy wykorzystują rozwiązania chmurowe?
Rozwiązania chmurowe umożliwiają dostęp do wielu usług i narzędzi, dzięki którym możliwe jest:
- przechowywanie plików firmowych na dysku w chmurze - dzięki temu dostęp do nich może mieć każdy pracownik, z każdego urządzenia, o każdej porze i w każdym miejscu na świecie;
- zespołowe edytowanie dokumentów tekstowych, graficznych, prezentacji itp. - wprowadzane na bieżąco zmiany zapisują się automatycznie i są widoczne przez wszystkich użytkowników pracujących nad danym dokumentem;
- tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych;
- tworzenie stron www w chmurze;
- tworzenie aplikacji w chmurze.
Zasoby chmurowe są niemal nieograniczone, dlatego podczas pracy można wykorzystywać tyle miejsca oraz mocy, ile jest potrzebne. Pracując w chmurze nie trzeba obawiać się małej pojemności dysku czy skrzynki mailowej we własnym komputerze, co mogłoby uniemożliwić np. przesyłanie dużych plików i zespołową pracę nad ich obróbką.
Ile kosztuje chmura dla firm?
Model rozliczenia różni się w zależności od rodzaju usług chmurowych. Twórcy platform proponują rozwiązania w pakietach, różniących się zakresem dostępnych funkcji (starter, standard, plus) i ceną za jedną licencję (jedno konto = jeden użytkownik) za miesiąc - waha się ona od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.