Technologia w służbie rolnictwu

Nowe technologie w rolnictwie pozwalają na usprawnienie pracy, zmniejszenie kosztów produkcji, a także zwiększenie wydajności. Znajdziesz je nie tylko w zaawansowanych technologicznie maszynach rolniczych. Wiele funkcji przydatnych w gospodarstwie posiadają aplikacje dla rolników. Przyglądamy się najlepszym z nich.
około min czytania

Aplikacje mobilne dla rolników takie jak GPS dla maszyn rolniczych, kalkulatory wydajności upraw, atlasy upraw, chwastów i chorób roślin są bardzo przydatne w zarządzaniu produkcją rolną i monitorowaniu procesów w gospodarstwie. Pozwalają między innymi na: łatwe zarządzanie uprawami, monitorowanie plonów, kontrolowanie stanu gleby oraz planowanie prac polowych. Wiele aplikacji oferuje narzędzia do monitorowania pogody, co pozwala na właściwe planowanie prac w polu. Pozwalają także na dokładne monitorowanie stanu upraw i zwierząt hodowlanych, co ułatwia diagnostykę chorób i szybkie podjęcie odpowiednich działań. Wszystkie te funkcje ułatwiają pracę rolników, co przekłada się na większą wydajność i wyższe zyski.

Wiele aplikacji na telefon dla rolników oferuje również narzędzia do zarządzania zapasami, co pozwala na kontrolowanie ilości produktów i zapobieganie ich nadmiernemu gromadzeniu. Znaleźć można też takie, które oferują narzędzia do zarządzania sprzedażą. Dzięki nim możemy monitorować ceny i śledzić trendy rynkowe, co z kolei pozwala na lepsze planowanie sprzedaży.

Nowoczesne technologie w rolnictwie to nie tylko aplikacje dla rolników, ale także nowoczesne narzędzia do automatyzacji procesów w gospodarstwach rolnych. Technologie IT w rolnictwie pozwalają na automatyzację procesów związanych z nawadnianiem, ochroną roślin czy zbiorami, co przekłada się na mniejsze koszty produkcji i większą wydajność.

Dostępne są trzy zasadnicze warianty aplikacji dla rolników: android, iOS i Windows – do wyboru w zależności od tego, który system operacyjny zainstalowany jest w danym telefonie. Bez większego problemu można znaleźć dobre bezpłatne aplikacje na androida dla rolników, jak również na dwa pozostałe – nieco mniej popularne – systemy. Prezentujemy uniwersalne aplikacje na telefon dla rolników, czyli takie, które można pobrać na telefon z dowolnym oprogramowaniem.     

Agrobaza 

Najbardziej popularna aplikacja dla rolników. Encyklopedia wiedzy o rolnictwie ułatwiająca identyfikację szkodników, chwastów, chorób i owadów. Zawiera katalog wszystkich zarejestrowanych pestycydów w kraju.

Agroptima 

Zwinna i intuicyjna aplikacja, która pomaga w zarządzaniu polami uprawnymi, magazynami i flotą maszyn rolniczych. Umożliwia prowadzenie szczegółowej ewidencji upraw, zbiórki plonów oraz monitorowanie kosztów produkcji.

Bushel Farm (wcześniej FarmLogs)

Aplikacja, która umożliwia prowadzenie dokładnej ewidencji plonów, zaplanowanie działań polowych oraz monitorowanie kosztów produkcji. Dzięki Bushel Farm rolnicy mogą optymalizować procesy produkcyjne i zwiększyć zyski.

Farmdok

Inteligentny system do profesjonalnego zarządzania gospodarstwem. Zawiera GPS do śledzenia prac, miejsce na notatki i zdjęcia do monitorowania upraw i system do zarządzania polem.  

FieldView

Aplikacja, która monitoruje stanu upraw, ochrony roślin i nawożenia. Dzięki FieldView rolnicy mogą również planować i monitorować prace polowe, a także analizować wyniki produkcji.

Farm At Hand 

Aplikacja do szczegółowej ewidencji upraw, zbiórek i kosztów produkcji. Dzięki niej rolnicy mogą również planować i monitorować swoje prace polowe oraz wymieniać informacje z innymi rolnikami.

Farming Solution 

Bardzo wysoko oceniana uniwersalna aplikacja dla producentów w rolnictwie i hodowli. Zapewnia wsparcie techniczne, pomoc w zaplanowaniu ulepszeń i monitorowanie postępów w czasie w gospodarstwach. Pomaga też śledzić branżowe i lokalne aktualności.

GPS Pole Obszar Pomiar i Nawigator polowy 

Dwie zbliżone pod względem funkcji aplikacje stworzone przez tego samego producenta (Farmis), obie dobrze oceniane. Nawigator pomaga precyzyjnie zaplanować i przeprowadzić prace polowe, takie jak wysiew, nawożenie czy opryski, nawet przy słabych warunkach pogodowych. GPS jest nieco bardziej wszechstronna – pomaga mierzyć powierzchnie, odległości i obwody wybranych obszarów, generalnie ułatwia zarządzanie gospodarstwem rolnym,

Sprayer Calibrator 

Pomaga dobrać odpowiednią dyszę do pestycydów i ustawić główne wartości. Po ich określeniu aplikacja skalibruje pozostałe wartości opryskiwacza: wielkość oprysku, ciśnienia, prędkość jazdy po polu. Śledzi poziom natężenia pestycydów w czasie rzeczywistym.

Technologie informatyczne w rolnictwie to dziedzina, która stale się rozwija. Coraz częściej traktuje się je jako uzupełnienie tradycyjnych metod prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wielu producentów sprzętu udostępnia różnego rodzaju aplikacje i oprogramowanie w ramach wsparcia nowoczesnych technologii produkcji w rolnictwie – z korzyścią dla użytkowników.