Artystyczna różnorodność na najwyższym poziomie. Rusza 3. edycja festiwalu Polskie kręgi sztuki w Chinach

Projekcje polskich filmów, prezentacja branży gier wideo, wystawy, koncerty, wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki w największych chińskich miastach. W Pekinie wystartowała 3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.
około min czytania

­– Chcemy wzbudzić zainteresowanie naszym krajem poprzez prezentację polskiej kultury i sztuki. Impulsem do zacieśnienia współpracy jest program „Jedwabny Szlak 2.0” będący częścią wielkiego projektu geopolitycznego „Nowy Jedwabny Szlak”. Polska jest jednym z kluczowych partnerów w tym projekcie – mówi Wojciech Majewski, prezes Fundacji Kręgi Sztuki. – Nasze tytułowe „kręgi sztuki” są symbolem przenikania się różnych dziedzin sztuki, które są prezentowanych podczas Festiwalu: muzyki, filmu, multimediów i plastyki. Zaproszeni przez nas artyści to wybitni przedstawiciele każdej z nich. Zależy nam na tym, aby polska kultura jak najszerzej zagościła w świadomości chińskiej publiczności. Chcemy, by Polska była postrzegana w Państwie Środka nie tylko jako ojczyzna Fryderyka Chopina, ale także jako kraj, w którym 200 lat po śmierci tego wybitnego kompozytora powstają dzieła, mogące inspirować artystów z całego świata – dodaje.

Wydarzenie potrwa dwa miesiące. Jego sponsorem jest PKO Bank Polski. Program filmowy 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach odzwierciedla różnorodność rodzimej kinematografii, prezentując zarówno jej współczesne osiągnięcia, jak i cenione klasyczne dzieła, a w tym roku także twórczość dokumentalną i animowaną. Za sprawą festiwalu po raz pierwszy w Azji zaprezentowane zostaną dwa głośne polskie filmy: nagrodzona w Cannes „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Obie projekcje są możliwe dzięki współpracy naszego Festiwalu z European Film Festival. Zaplanowaliśmy również wystawę plakatu Galerii AMS, koncerty cenionego na całym świecie pianisty Grzegorza Niemczuka, występ superbandu polskiego jazzu Circles of Art Orchestra i wyjątkowego projektu The Voice of the Wild Hunt. Z roku na rok poszerzamy naszą ofertę artystyczną. Podczas zeszłorocznej edycji z powodzeniem zorganizowaliśmy w ramach Festiwalu prezentację polskiej branży gier video połączoną z wykładami i warsztatami. W tym roku planujemy jeszcze bardziej wykorzystać zainteresowanie naszych chińskich partnerów tą dziedziną – podkreśla Wojciech Majewski.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach odbywają się w najbardziej prestiżowych obiektach. Tegoroczna edycja obejmie następujące chińskie miasta: Pekin, Hangzhou, Chengdu, Shanghai, Jinan, Nanjing, Shenzen i Changshę.

Plakat 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach zaprojektował wybitny polski plakacista Sebastian Kubica. Szczegółowy program i więcej informacji znajduje się na stronie internetowej festiwalu

Oktawia Staciewińska