Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną „Niepodlegli” rozstrzygnięty!

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie ogłosił laureatów Konkursu na Nową Polskę Sztukę Teatralną „Niepodlegli”. Nagroda główna przypadła Krzysztofowi Prusowi za sztukę „Sprawa N”. Do plebiscytu zgłoszone zostały 123 teksty dramatyczne. Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia oraz wyróżnienie honorowe i specjalne. Mecenasem Konkursu „Niepodlegli” jest PKO Bank Polski.
około min czytania

„Sprawa N” Krzysztofa Prusa w najwyższym stopniu spełniła oczekiwania Jury. „Inspirowana tragicznym wydarzeniem u zarania II Rzeczpospolitej, jakim było zabójstwo Gabriela Narutowicza, pierwszego polskiego prezydenta po odzyskaniu niepodległości, idealnie wpisała się w tematykę Konkursu, a zarazem w ostry i bezkompromisowy sposób przedstawiła fundamentalne problemy i konflikty właściwe historii Polski od końca XVIII w. W sztuce Krzysztofa Prusa widać liczne nawiązania do tradycji polskiego romantyzmu, a także ogromną dbałość o konkret i detal historyczny” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jurorów. Autorowi przyznano nagrodę w wysokości 50 tys. zł

Trzy równorzędne wyróżnienia (10 tys. zł każde) powędrowały do:

  • Jarosława Jakubowskiego – autora sztuki „Buława”
  • Magdaleny Drab – autorki sztuki „Historia Zapomniana”
  • Marka Kochana – autora sztuki „Prezydent Paderewski”

Wyróżnienia honorowe i specjalne otrzymali:

  • Roman Kocur – autor sztuki „Syn ziemi czarnej”
  • Małgorzata Zawadka – autorka sztuki „Podła dzielnica”

W skład Jury Konkursu na Nową Polskę Sztukę Teatralną „Niepodlegli” weszli: Grzegorz Gauden, Antoni Libera, Janusz Majcherek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz Anna Wachowiak.

Gala Finałowa Konkursu „Niepodlegli” odbędzie się 11 listopada tego roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości, o godzinie 18.00, na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka Teatru Polskiego.

Opracował
Tomasz Sobkowicz