Kulturalna mapa Polski Niepodległej

To nie musi być kolejny leniwy długi weekend! Obchody Święta Niepodległości możesz zaplanować na wiele sposobów. Na aktywnych czeka 31. Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim. Na tych, którzy chcą uczcić ten dzień tradycyjnie – Marsz Niepodległości. Dla spragnionych wrażeń kulturalnych filharmonie w całej Polsce przygotowały ciekawy repertuar.
około min czytania

Śląsk zaprasza na dzieła Góreckiego w murach świątyń

W Katowicach w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości wybrzmią dwa niezwykłe koncerty. Pierwszy, w ramach VII Międzynarodowych dni H.M. Góreckiego „ReGeneracje”, w Katedrze Chrystusa Króla. Będzie to „Preludium” pod dyrekcją Jarosława Wolanina z udziałem Chóru Filharmonii Śląskiej. W programie przewidziano: „Os justi” Antona Brucknera, „Ave Verum” Edwarda Elgara oraz „Gloria Patri” Piotra Pudełko.

Drugim wydarzeniem jest „Koncert Muzyki Polskiej” również pod batutą Jarosława Wolanina z udziałem Chóru Filharmonii Śląskiej. Muzyka zabrzmi w Kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Program obejmuje m.in. utwory Henryka Mikołaja Góreckiego („Euntes ibant et flebant”) oraz Domine Deus z Miserere op. 44, a także „Dona nobis pacem z Missa pro pace” Wojciecha Kilara.  

Lublin zachęci do wspólnego śpiewania
W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w niedzielę 11 listopada odbędzie się wyjątkowy Koncert Galowy „Ojczyzno moja najmilsza”. – Podczas Finału zaprezentują się laureaci tegorocznej edycji Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej. Razem z chórami Programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska, którym dyrygować będzie Małgorzata Nowak. Przy akompaniamencie Kamila Turczyna zaprosimy wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania – zapowiada Andrzej Goliszek, rzecznik prasowy CSK Lublin. Koncert odbywa się w ramach miejskich obchodów 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

CSK_11_list.jpgCSK - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - 11 listopada. Koncert Galowy „Ojczyzno moja najmilsza”

Piękne kostiumy, kunsztowny taniec w Lublinie także dla najmłodszych
Na poniedziałek 11 listopada lubelscy muzycy przygotowali koncert „A to Polska właśnie!” – barwne, patriotyczne widowisko muzyczne dla najmłodszych. Zabrzmią polskie tańce i pieśni narodowe w opracowaniu i wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. – W listopadzie – Miesiącu Pamięci Narodowej – warto uświadomić sobie, że o istnieniu narodu decyduje przede wszystkim jego język, tradycja i kultura. Naród polski, mimo wymazaniu go na 123 lata z granic Europy, tych cech nie stracił, wręcz przeciwnie kultywował je i chronił od zapomnienia – mówi Karol Wiewiórka z Filharmonii Lubelskiej. Tę piękną, polską tradycyjną kulturę utrwaloną poprzez taniec, muzykę i pieśni chcielibyśmy przypomnieć w koncercie-widowisku „A to Polska właśnie”. Na scenie oprócz pieśni zobaczyć będzie można polskie tańce narodowe: poloneza, mazura, krakowiaka i kujawiaka z oberkiem.

W Bydgoszczy zagoszczą wielkie postaci
W niedzielę 10 listopada w Bydgoszczy będzie miała miejsce inauguracja XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego. Przy fortepianie zasiądzie Nikita Mndoyants, dyrygentem będzie Kai Bumann, a całość wydarzenia poprowadzi Krzysztof Zanussi. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wykona II Koncert fortepianowy g-moll op. 16 Siergieja Prokofiewa oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. To prawdziwa uczta dla melomanów!

Rzeszów historyczno-romantyczny
W Rzeszowie natomiast zabrzmią w ten weekend „Dziady – Widma” w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. – Dzieło wzbudzało zachwyt publiczności już od pierwszego wykonania, które miało miejsce w 1865 r., w drugą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – opowiada Katarzyna Senderska z Filharmonii Podkarpackiej. – Ten dramatyczny spektakl w fascynujący sposób opowiada o obrządkach ludowych z początku XIX w, wprowadzając publiczność w świat pogańskich zwyczajów, który mieszał się z chrześcijańską tradycją. Na scenie Filharmonii Podkarpackiej zaprezentują się wspaniali soliści oraz Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka.

Na miłośników teatru czeka Warszawa
Znakomicie znany Adam Cywka, obok niego m.in. Grażyna Barszczewska, Maria Dębska, Marcin Bosak, Andrzej Seweryn oraz Mirosław Zbrojewicz. W tym towarzystwie na pewno warto świętować niepodległość. Na przedstawienie „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha zaprasza w niedzielę 10 listopada Teatr Polski w Warszawie. Spektakl, zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wyreżyserowała Monika Strzępka. To opowieść o targanej konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi Warszawie u progu II wojny światowej. 

W świat muzyki filmowej wybierz się do Tychów

•	AUKSO – 8 listopada br. Koncert Aukso Plays Film Music: Łukasz Targosz

AUKSO – 8 listopada br. Koncert Aukso Plays Film Music: Łukasz Targosz

To może być idealne rozpoczęcie długiego, kulturalnego weekendu. W piątek 8 listopada odbędzie się koncert „Aukso Plays Film Music: Łukasz Targosz”. Mediateka Tychy zaprasza wszystkich, dla których świat filmu i muzyki stanowią nierozłączną całość. – Jeśli istnieje polska szkoła muzyki filmowej, to Łukasz Targosz jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli jej nowego pokolenia – mówi Marek Moś, dyrygent Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.

– Targosz urodził się w Krakowie, w Katowicach skończył Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, ale jako kompozytor jest obywatelem świata. Jest kompozytorem charakterystycznym, ale wszechstronnym, potrafi czarować liryzmem, ale i niepokoić, więc równie dobrze ilustruje lekkie kino rozrywkowe, jak i mroczne opowieści.

Na koncercie usłyszeć będzie można muzykę między innymi z seriali „Wataha” i „Pakt” oraz filmów „Pitbull”, „Służby specjalne”, „Listy do M. 3”, „Magiczna zima Muminków”, „The Coldest Game” i „My Name Is Sara”.

Na wszystkie wydarzenia zaprasza PKO Bank Polski, który od lat jest mecenasem polskiej kultury. Dzięki wsparciu Banku, w polskich teatrach i filharmoniach realizowane są projekty kulturalne na najwyższym światowym poziomie.

Oktawia Staciewińska