Malarstwo to miłość. Dziś 91. rocznica urodzin Tadeusza Dominika

- Malarstwo to nie zawód to miłość – mówił Tadeusz Dominik, wybitny malarz, którego dwa dzieła znajdują się w kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego. Zmarły w 2014 roku artysta dziś, 14 stycznia obchodziłby 91. urodziny.
około min czytania

Artysta pochodził z Szymanowa na Dolnym Śląsku, ale większość życia związany był z Warszawą. Studiował w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jana Cybisa. Na tej uczelni przeszedł też wszystkie szczeble kariery – od studenta, przez asystenta po profesora zwyczajnego i dziekana uczelni. Jego sztuka ewoluowała – począwszy od rysunku, poprzez grafikę, tkaninę artystyczną, drzeworyt po malarstwo. Tadeusz Dominik zmarł 20 maja 2014 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Cenione dzieła
Prace Tadeusza Dominika są rozpoznawalne i cenione w kraju i zagranicą. Znajdują się w wielu zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, czy Wrocławiu a nawet w Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Jeden z obrazów nabyła od artysty znana francuska aktorka Sophie Marceau.  W Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego znajdują się dwa obrazy Tadeusza Dominika „Pejzaż, 1989 ” oraz „Pejzaż, b.d”.

Odrealniony pejzaż
Oba dzieła zostały namalowane farbą akrylową na płótnie. Znawcy uważają, że zawierają wiele elementów charakterystycznych dla całej twórczości artysty. Jego styl uchodzi za jeden z bardziej charakterystycznych w polskim malarstwie współczesnym. Łączy tradycje polskiego koloryzmu z abstrakcją liryczną. Fascynacją artysty była przyroda, a szczególnie kwiaty. Pokazywał je w kompozycjach, kadrach i fragmentach odmalowując wielością barw. Stosował jasne, świetliste plamy dające wrażenie odrealnienia krajobrazu. Dzięki takim zabiegom zabierał widzów do swojego, indywidualnego świata. Dominowały tam radosne kolory zamknięte w prostych kształtach owali i prostokątów. Pojawiające się w jego pracach kontrastowe zestawienia barw zawsze wnosiły dodatkowe sensy. Swoje malarstwo sam artysta nazywał sensualistycznym, w którym pulsuje rodzaj kontrastu z naturą.

Obraz przyjacielem człowieka
Tadeusz Dominik, jako uczeń profesora Jana Cybisa, którego uważał za mistrza i mentora, kierował się przejętą od niego zasadą, że obraz nie kopiuje natury, jak fotografia. Sam, jako profesor i wybitny artysta twierdził także, że obraz powinien być przyjacielem człowieka, a o swojej pracy mówił, że to nie zawód, tylko miłość. Więcej na temat sztuki, inspiracji i przemyśleń artysty można zobaczyć w filmie znajdującym się w Kolekcji PKO Banku Polskiego pod tytułem „Tadeusz Dominik. Malarz”.

Ewa Maciejewska

Specjalista w PKO Banku Polskim