#Niepodległa #5. Rad nierad pomagał z poświęceniem

Ponad 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Bohaterowie tamtych czasów często z narażeniem życia przywracali Ojczyźnie świetność. Do dziś korzystamy z budowanych w tym czasie obiektów i instytucji – do takich należy Instytut Onkologii w Warszawie, założony w 1932 r. jako Instytut Radowy.
około min czytania

Franciszek Łukaszczyk – polski lekarz onkolog – z poświęceniem ratował życie Polaków zmagających się z chorobami nowotworowymi w dwudziestoleciu międzywojennym. To on założył onkologię kliniczną w naszym kraju. Współtworzył Instytut Radowy, któremu Maria Skłodowska-Curie przekazała pierwszy gram radu wart pół miliona ówczesnych złotych. Wydatek ten pokryto z pieniędzy zebranych przez Polonię w Ameryce.

W 1939 r., gdy wybuchła II wojna światowa, Łukaszczyk ukrył rad przed Niemcami. Część substancji wywiózł z Warszawy, a część schował w swoim gabinecie. W trakcie Powstania Warszawskiego, gdy zamknięto Instytut, przekupił niemieckiego lekarza i z jego pomocą wywiózł cześć́ drogocennego pierwiastka wozem pancernym, podmieniając cylindry w sejfie na atrapy.

Dzięki niemu po wojnie bardzo szybko wznowiono leczenie pacjentów onkologicznych. Niestety bohaterski lekarz walkę sam przypłacił życiem. Przez to, że wielokrotnie naraził się na szkodliwe promieniowanie, zachorował na białaczkę̨. Do ostatnich chwil życia niósł jednak pomoc swoim pacjentom.

Zdjęcie:

Doktor Franciszek Łukaszczyk - dyrektor i naczelny lekarz Instytutu Radowego - w swoim gabinecie przy biurku, NAC