#Niepodległa #6. Przyjaciel wielu kobiet

Lata 20. i 30. XX w. to piękny okres w dziejach świata – szczególnie istotny dla Polski, która po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Do dziś wspominamy ówczesną wolność, styl życia i modę. Sukces na skalę światową odniósł w tym zakresie jeden Polak.
około min czytania

To on stworzył zmywalny makijaż i wymyślił słowo „make-up”. Max Factor naprawdę nazywał się Maksymilian vel Michaił Faktor, vel Faktorowicz. Urodził się w 1872 r. w Zduńskiej Woli, a świat mody i ulice całego świata odmienił w latach 20. XX w.

Pochodził z biednej rodziny. Był jednym z dziesięciorga dzieci. Od najmłodszych lat pragnął zostać artystą, ale zanim spełnił swoje marzenie, chwytał się różnych prac. Jako kilkuletni chłopiec sprzedawał pomarańcze i cukierki w holu łódzkiego teatru. W wieku 14 lat zaczął pracować jako pomocnik miejscowego aptekarza i dentysty, a następnie został pomocnikiem w drogerii. W wieku zaledwie 20 lat otworzył już własny sklep drogeryjno-perukarski w… Moskwie. W 1904 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w Targach Światowych w St. Louis i tam już pozostał. Kilka lat później rozpoczął pracę jako charakteryzator w Hollywood.

W 1914 r. opracował sposób łatwo nakładanego i zmywanego makijażu dla aktorów filmowych. Jego pomysłem było m.in. pakowanie kosmetyków do tubek. Za namową syna w 1920 r. nazwał swoje wyroby „make up”. Nazwa ta szybko stała się powszechnym synonimem makijażu. Warto zaznaczyć, że w już 1909 r. Max Factor rozpoczął produkcję własnej serii kosmetyków - tak powstała słynna do dziś marka Max Factor.

Zdjęcie:

Specjalista od makijażu filmowego Max Factor, podczas pracy nad aktorką Dorothy Wilson, mającą na głowie aparat do mierzenia proporcji twarzy, NAC