#Niepodległa #3. Iga Świątek II Rzeczypospolitej

W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa polskiej państwowości wymagała dużego zaangażowania i zaowocowała wieloma sukcesami – nie tylko w kwestii gospodarczej i społecznej… Wolna Polska odnosiła sukcesy także na arenach sportowych!
około min czytania

Jedną z największych gwiazd lat 20. i 30. XX wieku była tenisistka Jadwiga Jędrzejowska. Zachwycała na kortach, podobnie jak Iga Świątek i szła jak burza. Zdobyła w sumie 62 tytuły mistrzowskie, a w 1937 r. dotarła nawet do finału Wimbledonu. Jej sukcesy międzynarodowe były tak wielkie, że w 1938 r. przyznano jej tytuł mistrzyni Polski bez rozgrywek!

Po wybuchu II wojny światowej tenisistka odrzuciła liczne propozycje wyjazdu zagranicę, które dostała m.in. od ambasady amerykańskiej, króla Szwecji, czy nawet… hitlerowskich Niemiec. Na myśl, że miałaby trenować i rozgrywać mecze na terenie III Rzeszy ogłosiła, że „właśnie skończyła karierę sportową”.

Podczas wojny została w Ojczyźnie. Zaangażowała się w działalność konspiracyjną w warszawskiej gospodzie „Pod Kogutem”, a po zamknięciu lokalu w 1940 r. dostała pracę w jednej z działających jeszcze w stolicy fabryk butów. Po zakończeniu wojny przeniosła się najpierw do Bydgoszczy, a później do Katowic, gdzie kontynuowała karierę sportową i rozpoczęła pracę jako trenerka.

Zdjęcie:

Tenisistka Jadwiga Jędrzejowska na kortach Legii w Warszawie, NAC