#Niepodległa #8. Strzał w 10!

Za dwa tygodnie będziemy świętowali kolejną rocznicę odzyskania niepodległości! Z tej okazji codziennie publikujemy ciekawostkę z tamtego okresu. Dziś historia ze sportowym akcentem.
około min czytania

Aż 38 razy zajmowała najwyższe miejsce na podium. W czasie swojej kariery zdobyła w sumie 64 medale. Polska łuczniczka Janina Kurkowska-Spychajowa jest jedną z najsłynniejszych polskich zawodniczek tej dyscypliny sportu. Choć łucznictwo zaczęła trenować dopiero w wieku 25 lat, odniosła w nim ogromne sukcesy, o których wielu mogło tylko pomarzyć.

Jednak to nie osiągnięcia sportowe, ale jej postawa wobec wybuchu II wojny światowej sprawiły, że mówiła o niej cała Polska. W maju 1939 r. zawodniczka ofiarowała ówczesnemu Ministerstwu Spraw Wojskowych swoje puchary i medale, by kruszec został wykorzystany przy zbiórkach na dozbrojenie kraju.

W 1944 r. została wywieziona na roboty przymusowe w III Rzeszy, gdzie pracowała w kamieniołomach. Po wojnie wróciła do Warszawy, a następnie wyjechała do Szwecji. Tam też zmarła w 1979 r.

Zdjęcie:

Janina Kurkowska-Spychajowa, mistrzyni Polski w strzelaniu z łuku, NAC