Powstanie Wielkopolskie – niezapomniane zwycięstwo! Niezapomniany koncert!

Już 27 grudnia w 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego odbędzie się niezwykły koncert z elementami widowiska historycznego ,,Chwała i Zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918/1919”. Usłyszymy wielkopolskie pieśni powstańcze i piosenki o uniwersalnym przekazie. Wystąpią m.in. Stanisław Sojka, Halina Mlynkova czy zespół Dagadana. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.
około min czytania

Jednym z najważniejszych zwycięskich powstań w polskiej historii jest Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. Wielkopolanie musieli stoczyć długą i zaciekłą walkę o to, by ich region został włączony do odradzającego się państwa. W tym roku, po raz pierwszy, rocznica tego wydarzenia będzie miała charakter obchodów państwowych. Zaplanowano m.in. koncert upamiętniający wielkie zwycięstwo i solidarność mieszkańców Poznania i Wielkopolski we wspólnym działaniu.

Śladami historii

Powstanie Wielkopolskie stanowiło zwieńczenie 140 lat oporu wobec germanizacji, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa. Gdyby nie zwycięski zryw niepodległościowy Polska nie wróciłaby na mapę Europy w granicach II Rzeczpospolitej.

Wielkie widowisko muzyczne

To będzie wyjątkowe widowisko, które połączy walor edukacyjny, tożsamościowy, wspólnotowy i artystyczny. Wydarzenia historyczne zostaną przedstawione za pomocą muzyki, obrazu i ruchu. W trakcie koncertu odtwarzane będą przekazy i rekonstrukcje historyczne. Ze sceny zabrzmią pieśni z lat 1918 i 1919, a także znane, współczesne utwory opowiadające o dążeniu do wolności. Nowe aranżacje na chór i orkiestrę symfoniczną stworzą dwugłos z materiałami archiwalnymi z okresu zrywu.

Wyjątkowi artyści

Na scenie będzie mogli zobaczyć m.in. Stanisława Sojkę, Halinę Mlynkovą, Olgę Szomańską, Luxtorpedę, Grzegorza Wilka, Michała Kowalonka, zespół Dagadana.

Będziemy śpiewać z Daną Modlitwę o wschodzie słońca. To dla Polaków niezwykle ważna pieśń. Moi pradziadkowie jak i moja babcia Julianna brali czynny udział w Powstaniu, więc biorę udział w tym koncercie również z myślą o nich, ciesząc się, że ja nie muszę walczyć o wolność mojego kraju – mówi Daga Gregorowicz, wokalistka.

Zobacz koniecznie!

  • Koncert emitowany będzie 27 grudnia 2021 o godz. 21:00. na antenie TVP1, a emisja powtórki koncertu 28 grudnia 2021 r. na antenie regionalnej TVP3 Poznań o godz. 19:00. Gospodarzem wieczoru będzie prezenter TVP Tomasz Wolny. Na ten wyjątkowy wieczór zaprasza sponsor wydarzenia PKO Bank Polski.