Świętuj odzyskanie niepodległości w filharmonii!
W wyjątkową, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Filharmonia Lubelska i Filharmonia Śląska zapraszają na specjalne koncerty. 2018-11-09Repertuar „Koncertu Narodowego”, który odbędzie się 9 listopada w Lublinie, nawiązuje do wątków patriotycznych i narodowowyzwoleńczych. W programie znalazły się utwory Ignacego Paderewskiego oraz Mieczysława Karłowicza.
Z kolei Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w sobotnim koncercie (10 listopada) zaproponuje muzykę Wojciecha Kilara i Fryderyka Chopina.
– „Andante spianato” i „Poloneza Es-dur” Fryderyk Chopin opublikował w 1836 r. jako op. 22 i odtąd utwory te wykonywane są wspólnie. Andante spianato przez swój liryczny, nokturnowy, elegijny charakter stanowi kontrast dla poloneza rozpoczynającego się raptownym i głośnym wtargnięciem orkiestry. Doskonałe pianistyczne brzmienie partii fortepianowej – efektownej i pełnej blasku, to zaleta tej kompozycji, salonowo wykwintnej, pełnej wirtuozowskiego rozmachu. Dzieło w pełni ukazuje profil stylistyczno-wyrazowy pierwszego okresu twórczości Chopina, pełen przepychu dźwiękowych figur sąsiadujących z delikatnym liryzmem. Czołowy nasz romantyk, jak nikt inny, potrafił tak odległe wyrazowo jakości łączyć i zestawiać w ramach jednej kompozycji. W tej kategorii Fryderyk Chopin był mistrzem niedoścignionym – mówiAgnieszka Młynarczyk z Filharmonii Śląskiej.
Oprócz Chopina, na słuchaczy czeka wykonanie „Missa pro pace” Wojciecha Kilara. Kompozycja ta powstała z okazji stulecia Filharmonii w Warszawie. To utwór, który później wykonano dla Jana Pawła II w Watykanie. Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Tomasza Bugaja oraz Chór Filharmonii Śląskiej przygotowany przez Jarosława Wolanina. Partnerem Filharmonii Śląskiej jest PKO Bank Polski.
W Lubinie dla melomanów przygotowano natomiast „Koncert Narodowy”. Rozpocznie się on od Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, zaliczanego do najpopularniejszych utworów kompozytora. W swojej strukturze muzycznej nawiązuje on do dwóch wielkich filarów polskiej muzyki – kultury ludowej oraz do chorału gregoriańskiego.
Drugim z prezentowanych podczas koncertów dzieł będzie Symfonia e-moll op. 7 „Odrodzenie”Mieczysława Karłowicza.Poszczególne części tego utworu obrazują przeżycia wewnętrzne, dotyczące m.in. niespełnionych, młodzieńczych marzeń czy marazmu egzystencjalnego młodego człowieka, który usilnie dąży do wzbudzenia w sobie nowych pokładów nadziei, sił do życia poprzez żmudną pracę u podstaw. W kontekście stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, program symfonii może być odczytywany również w duchu narodowowyzwoleńczym. Działanie dla dobra Ojczyzny byłoby tym „odrodzeniem”, na które wpływ miała i ma ciężka praca wielu pokoleń wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej zabrzmi pod batutą Piotra Wijatkowskiego. Na fortepianie zagra Piotr Paleczny. Dodatkowo o dziełach opowie Andrzej Gładysz. Partnerem Filharmonii Lubelskiej jest PKO Bank Polski
Oktawia Staciewińska