To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
W przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski. 2019-06-21Co zainspirowało Was do rozpoczęcia badań naukowych?
Stanisław Supplitt: Od początku studiów interesowaliśmy się onkologią. Z każdym kolejnym rokiem akademickim obserwowaliśmy ogromny postęp w leczeniu nowotworów, jednak równolegle utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że w pewnych przypadkach lekarze nie są w stanie wygrać walki o życie pacjenta onkologicznego. Z czasem podjęliśmy wyzwanie – zaczęliśmy sami opracowywać nowoczesne terapie, a naszym głównym założeniem jest jak najmniejsze obciążenie organizmu pacjenta, przy równoczesnym zachowaniu wysokiej wybiórczości terapii względem nowotworu. Taka strategia wiąże się nie tylko z lepszymi skutkami terapeutycznymi i poprawą rokowania pacjenta, ale także z mniejszymi działaniami ubocznymi stosowanej metody.
Co już udało się Wam osiągnąć w świecie nauki?
Krzysztof Kotowski: Nasze badania poświęcone leczeniu czerniaka zdobyły uznanie za oceanem. Jeden z projektów, dotyczący wykorzystania terapii fotodynamicznej w leczeniu czerniaka, został przedstawiony na konferencji w Houston w Teksasie, organizowanej przez American Association for Cancer Research. Z kolei drugi projekt, poświęcony wykorzystaniu selektywnych inhibitorów PFKFB3, wygłoszono podczas „Drug Discovery Chemistry” w San Diego w Kalifornii. Jesteśmy także współautorami kilkunastu artykułów naukowych z dziedziny onkologii. Ponadto nadal prowadzimy badania, osiągając obiecujące wyniki. Możemy zdradzić, że nasz kolejny, duży projekt dotyczy wykorzystania innowacyjnych metod immunoterapii raka trzustki. W głowie mamy jednak kolejne pomysły na badania, które chcielibyśmy zrealizować w przyszłości.
Pracujecie także jako wolontariusze na szpitalnym oddziale onkologicznym…
Stanisław Supplitt: To prawda. Przez dwa lata byłem wolontariuszem na oddziale chemioterapii w Dolnośląskim Centrum Onkologii, gdzie na dobre zrozumiałem, że w przyszłości chcę zostać onkologiem. Obecnie obydwaj jesteśmy wolontariuszami na oddziale chirurgii onkologicznej u boku profesora Rafała Matkowskiego. Nasze zadania obejmują stopniowe wdrażanie się w pracę lekarza – udział w wizytach, asystowanie przy zabiegach operacyjnych, badanie pacjentów. Wolontariat uczy nas budowania prawidłowych relacji na linii lekarz-pacjent oraz jest dla nas dalszą motywacją do działania w zakresie onkologii.
Co znaczy dla Was nagroda w III edycji konkursu „Młode Talenty”?
Krzysztof Kotowski: Uzyskanie nagrody głównej w konkursie ,,Młode Talenty” jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, ale też motywacją do dalszej pracy. Docenienie naszych badań przez Kapitułę Dolnośląskiego Klubu Kapitału utwierdza nas w poczuciu, że zmierzamy we właściwym kierunku oraz że badana przez nas problematyka znajduje uznanie w świecie nauki. Nie sposób również nie wspomnieć, że konkurs ten, dzięki swojej ważności w środowisku akademickim i medialności, otworzył przed nami nowe możliwości, a prowadzone przez nas projekty trafiły do szerszego grona osób.
Kilka dni temu, na początku czerwca, zostaliście także laureatami innego konkursu…
Stanisław Supplitt: Tak, 6 czerwca odbyła się w Warszawie gala, podczas której rozstrzygnięto wyniki konkursu „Droga na Harvard”. W konkursie tym obaj uzyskaliśmy tytuł laureata – otrzymaliśmy wsparcie mentorskie od członków kapituły Harvard Club of Poland, które z pewnością będzie nieocenione zarówno w planowaniu, jak i realizacji kolejnych kroków w świecie nauki.
Jakie są Wasze największe marzenia? Co chcecie robić za 10 lat?
Krzysztof Kotowski: To chyba najtrudniejsze pytanie. Mamy wiele planów i sporo pomysłów. Jako studenci kierunku lekarskiego zawsze zaznaczamy, że priorytetem jest dla nas to, by pracować jak najbliżej chorego, by być jak najskuteczniejszymi lekarzami. Jednak nauka jest dla nas wielką pasją, którą z dnia na dzień coraz bardziej poznajemy, z którą chcemy związać naszą przyszłość. Marzeniem naszym jest, by móc łączyć te dwie pasje w życiu zawodowym – możliwość leczenia pacjentów z jednoczesnym poczuciem realnego wpływu na rozwój aktualnych metod leczenia jest czymś do czego chcemy dążyć, co jest dla nas – mamy nadzieję – coraz bardziej osiągalnym celem.
W III edycji konkursu „Młode Talenty” doceniono wyróżniających się studentów oraz młodych naukowców z uczelni Dolnego Śląska. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: Stanisław Kwiatkowski oraz Krzysztof Kotowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (kategoria Sukces naukowy). Ewa Kozłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzona została za Sukces w zakresie innowacji. Hannę Sosnowską z Akademii Muzycznej wyróżniono w kategorii Sukces artystyczny, a Annę Lipowską z Uniwersytetu Przyrodniczego za Sukces w działalności społecznej. Nagrody powędrowały również do rąk Jakuba Niemczuka z Politechniki Wrocławskiej (Sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej) oraz Rafała Omelko z Akademii Wychowania Fizycznego (Sukces sportowy).
Rozmawiała Oktawia Staciewińska